Pasożyty i odrobaczanie dzieci okiem Totalnej Biologii

 

Wielu rodziców, zwłaszcza dzieci przedszkolnych spotyka się z tematem pasożytów. Szczególnie wówczas, gdy dzieci zaczynają chorować, wracając do domu z katarem, bólem gardła czy biegunką. Owsiki, glista ludzka i tasiemce spędzają sen z powiek rodziców także wówczas, gdy dziecko ma kłopoty ze snem, nauką, jedzeniem lub gdy “staje się niegrzeczne”..

Pasożyty u dzieci – temat rzeka! Ale czy to one odpowiadają za “całe zło przedszkolnego świata”? Sama w to wierzyłam, dopóki nie poznałam Totalnej Biologii. Zapraszam do wpisu, w którym podzielę się moim doświadczeniem.

 

Pasożyty u dzieci – objawy

Istnieje wiele objawów, które przypisuje się pasożytom. Pojawiają się zwykle wówczas, gdy dziecko idzie do przedszkola, łatwo więc powiązać je właśnie z pasożytami. Do najbardziej popularnych należą:

  • nadpobudliwość, tiki nerwowe
  • brak energii
  • apatia
  • kaszel
  • częste infekcje
  • bóle brzucha
  • biegunki
  • wybudzanie w nocy
  • wysypki, swędzenie skóry

Z punktu widzenia Totalnej Biologii każdy z tych objawów ma podłoże emocjonalne. Im bardziej wierzymy jednak w to, że przedszkole jest siedliskiem bakterii, wirusów i pasożytów tym łatwiej objawy te powiążemy właśnie z nimi. A w naszej głowie zaczyna kiełkować czarny scenariusz..

“Zosia znowu przyniosła coś z przedszkola”

Już samo sformułowanie “przynoszenia czegoś z przedszkola” wzbudza negatywne skojarzenia, a nawet odrazę. Przyczynia się do pogłębienia przekonania, że w przedszkolu czai się bliżej nieokreślone, wzbudzające strach “coś”. 

Pomyśl jak często mówiłaś/mówiłeś lub słyszałaś/słyszałeś o przynoszeniu czegoś przez dziecko? Jak często te słowa słyszało Twoje dziecko? Jak więc ma się czuć się w przedszkolu spokojne i bezpieczne? 

Rzeczywiście, dziecko może coś z przedszkola przynieść – najczęściej jednak emocje, przeżycia i nowy bagaż doświadczeń. Czasami po prostu dziecko musi to odreagować: płaczem, złością, apatią czy bólem brzucha. To normalne, pozwólmy mu na to, dajmy mu się wykrzyczeć, wypłakać. Akceptując takie zachowania, utwierdzamy dziecko w przekonaniu, że jest kochane i bezpieczne, że może być sobą. To najlepszy “lek” na wiele dolegliwości..

 

Nastawienie ma znaczenie

Często dziecko nie przynosi czegoś z przedszkola, ale z czymś do niego idzie. Najczęściej z Twoim nastawieniem i emocjami. Zastanów się więc z czym kojarzy Ci się przedszkole? Z rozwojem i radosną zabawą, czy z chorowaniem, niekończącym się katarem i pasożytami? Nastawienie ma znaczenie. Banalne? Nie z punktu widzenia Totalnej Biologii. 

Jeżeli posyłając dziecko do przedszkola jesteś pełna/pełen obaw i postrzegasz to miejsce jako “strefę zagrożenia”, to z prawdopodobnie czarny scenariusz zacznie się spełnić. Jeśli bardzo boisz się kataru..to istnieje duża szansa, że dziecko wróci z przedszkola z katarem (więcej informacji o dziecięcym katarze i przeziębieniach u dzieci znajdziesz tutaj). 

Dzieci silnie reagują na emocje rodziców. Dostrajają się do nich, chłoną je jak gąbka. Rodzic wpływa na postrzeganie świata przez dziecko, kreuje jego rzeczywistość. Jeżeli wszędzie widzi zagrożenia, to podświadomie dziecko będzie czuło podobnie, na co zareaguje jego organizm.

 

Pasożyty według Totalnej Biologii

Często myślisz, że dziecko ma pasożyty. Zastanów się kto w Twoim życiu jest pasożytem, kto pożera Twoją energię? Być może to ktoś z rodziny, być może to Twoja praca, być może sytuacja w której się znajdujesz. Pasożyty według Totalnej Biologii związane są z poczuciem odbierania sił i energii oraz dominacją nad innymi, wymuszaniem posłuszeństwa. 

Tasiemiec zwykle dotyczy sytuacji, w której matka wymaga od dziecka sterylnej czystości i porządku. Musi być dokładnie tak, jak sobie życzy, w przeciwnym razie nie będzie zadowolona. Dziecko nieustannie słyszy, jak ma posprzątać, dostaje szczegółowe instrukcje Na przykład: “pościel łóżko, tak żeby nie wystawało prześcieradło, kołdra ma być równo ułożona, poduszka pod kołdrą, a nie na wierzchu! Upewnij się, że dokładnie tak to zrobiłeś i umyj ręce, sprawdź czy jest tak jak mówię”.

Robaki (np owsiki) najczęściej dotyczą konfliktu oddzielenia, konfliktu zadowolenia matki.

Dotyczy to sytuacji, w których dziecko musi robić wszystko pod dyktando pedantycznej, skrupulatnej i wymagającej matki. Najważniejsze jest to, aby ją usatysfakcjonować, wykonuje więc jej polecenia. Konflikt dotyczy zadowolenia matki i choć robaki kojarzą nam się z nieczystością, to gromadzą się w okolicach odbytu po to, aby go oczyścić.

Zastanów się, czy nie wymagasz od dziecka zbyt wiele, czy jego życie nie kręci się wokół porządku, czystości i sterylności. 

 

Skutki odrobaczania

Częste odrobaczanie bardzo osłabia układ pokarmowy. Zioła czy środki farmakologiczne działają podobnie jak antybiotyki. Nie można podawać ich regularnie czy profilaktycznie (na wszelki wypadek). Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zioła stosowane na pasożyty niszczą krew, a w konsekwencji osłabieniu może ulec cały cały organizm (o krwi przeczytasz tutaj). 

  • Kiedy dziecko ma słabą krew może być blade, apatyczne, mieć podkrążone oczy i mniej energii, co w konsekwencji znowu może sprawić, że pomyślimy o pasożytach.
  • Zaflegmienie, które często wiążemy z obecnością pasożytów, może być skutkiem osłabienia (także w wyniku nadmiernego odrobaczania).

Zanim zaczniesz odrobaczać…

Zanim sięgniesz po zioła czy inne środki upewnij się, że dziecko rzeczywiście ma pasożyty. Najlepiej wykonać badania krwi, które to potwierdzą i skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli nie wykonasz badań, nie odrobaczaj dziecka. Zastanów się czy w jego życiu nie wydarzyło się coś “intensywnego”. Być może mierzy się z trudnymi sytuacjami, na które reaguje bólem brzucha. Być może przyczyną jest sytuacja rodzinna, narodziny rodzeństwa, stres rodzica. 

Zastanów się jak możesz mu pomóc. Porozmawiaj z nim i zapytaj co czuje? czy podoba mu się w przedszkolu? Być może wystarczy więcej rozmów, spokoju, bliskości i ciepła. Zamiast szukać zewnętrznej przyczyny poszukaj źródła w emocjach. 

Jeżeli trudno przepracować Twoje problemy, zapraszam na konsultacje lub do obejrzenia moich webinarów, które znajdziesz poniżej.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

2 komentarzy do “Pasożyty i odrobaczanie dzieci okiem Totalnej Biologii”

  1. Ewa Dawidziak

    To są tematy na konsultacje, wiele czynników ma wpływ. Bardzo tez polecam webinary Szczęśliwy rodzic i szczęśliwe dziecko.7

  2. Dzień dobry, a co z tikami u dziecka? Syn ma 11 lat od swych lat chrząka, podciąga, mruga nadmiernie, robi miny. Jak temu zaradzić? Gdzie leży problem?

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*