Kurzajki wg Totalnej Biologii

Według Totalnej Biologii wszystko, co dzieje się na naszej skórze jest o kontakcie. Czasami o tym dobrym, którego nam brakuje, a czasami o tym niechcianym, który wzbudza w nas ciarki odrazy i wspomnienie które chcielibyśmy wymazać z pamięci.

Brodawki zwane też kurzajki pojawiają się w różnych miejscach ciała. Miejsca te nigdy nie jest przypadkowe. W perspektywie Totalnej Biologii każda część ciała ma swoje znaczenie. Każda część ciała odnosi się do konkretnych osób, relacji, zdarzeń i sytuacji. Kurzajki zawsze związane są z określonymi konfliktami, a miejsce ich występowania to dodatkowe źródło informacji o tym, kogo lub czego dany konflikt dotyczy.
Dlaczego powstają kurzajki?

Te niewielkie skórne zmiany choć zazwyczaj są bezbolesne wyrażają wewnętrzny ból. Są manifestacją nieuwolnionych, nieprzetrawionych bądź stłumionych emocji najczęściej związanych z konfliktem splamienia, z żalem dotyczącym niewłaściwego gestu, którego ktoś wobec nas dokonał lub poczucia wstydu. Odnoszą się również do braku upragnionego kontaktu lub przeciwnie – pragnieniem uniknięcia tego niechcianego.

Kurzajki pojawiają się w sytuacjach, gdy doświadczyliśmy traumy bądź wstrząsu emocjonalnego, silnych emocji związanych z trudnymi sytuacjami. Może też dotyczyć sytuacji banalnych, ale bardzo głęboko przeżywanych. Kurzajki pojawiają się po rozwiązaniu konfliktu. W aktywnej fazie pod powierzchnią skóry powstały niewidoczne gołym okiem owrzodzenia mające swoje biologiczne znaczenie.

“Piszesz jak kura pazurem”

“Ale gryzmolisz! “Piszesz jak kura pazurem!” – to komunikaty, które odnoszą się do sposobu pisania. U dzieci, które często słyszą takie określenia i mogą pojawić się kurzajki na dłoniach. Konflikt dotyczy bowiem tej części ciała, która jest “winna” danej sytuacji. Kiedy więc ktoś z otoczenia dziecka, na przykład rodzic, babcia, koleżanka lub nauczyciel krytykuje je za pisanie lub dziecko uważa, że brzydko pisze i się tego wstydzi mogą pojawiać się kurzajki. Konflikt pisania powoduje krytyka z zewnątrz lub samokrytyka związana z poczuciem wstydu.

Jeżeli dziecko zostanie pochwalone lub samo uzna, że zaczęło pisać ładne i dojdzie do rozwiązania konfliktu, to zostanie on rozwiązany (to właśnie w tym czasie pojawiają się kurzajki)

* U dorosłych kurzajki na dłoniach mogą pojawiać się jako wspomnienie konfliktu doświadczanego z dzieciństwa.

Dłonie to także ojciec, praca, działanie – szukamy więc sytuacji, w których wstydziliśmy się czegoś lub siebie w związku z wyżej wymienionymi możliwymi przyczynami.

Co mają kurzajki do naszych korzeni?

Kurzajki na stopach mogą odwoływać się do konfliktów dotyczących naszych korzeni. Stopy w Totalnej Biologii związane są z matką (interesuje Cię ten temat – zajrzyj tutaj Zimne stopy wg Totalnej Biologii”) ale również z naszymi korzeniami, dlatego mogą dotyczyć naszych naszych przodków lub sytuacji rodowych i związanych z nimi poczuciem winy, żalu lub wstydu. Zazwyczaj dotyczą rodziny od strony matki.

Kiedy kurzajki pojawiają się na stopach powodem może być także konflikt dotyczący obniżonej sprawności fizycznej/ ruchowej.

Kurzajki wg Totalnej Biologii – podsumowanie

Słowa kluczowe dla kurzajek to: wstyd, krytyka lub samokrytyka (np. poczucie bycia gorszą/gorszym), żal i poczuciem splamienia.

Jeżeli kurzajki pojawiają się stale lub systematyczne, to prawdopodobnie cały czas doświadczamy niechcianego kontaktu lub braku tego upragnionego, wstydzimy się czegoś, czujemy się osądzeni lub krytykowani. Powinniśmy poszukać źródła tego konfliktu i popracować nad emocjami, aby zniwelować przyczynę. Więcej informacji o skórze wg Totalnej Biologii znajdziesz tutaj

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w odnalezeniu przyczyny Twoich problemów np skórnych zapraszam na konsultacje.

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*