Krew i anemia według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Krew jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, zapewnia nam siłę, odżywia i nawilża ciało. Wpływa też na promienny wygląd skóry i włosów, na elastyczność ciała, a nawet na jakość snu. Najważniejszym celem krwi jest odżywianie i nawilżanie ciała – zwłaszcza oczu, skóry, włosów, ścięgien i mięśni.

Chińczycy bardzo dbają o jej wzmacnianie i odżywianie, traktując te działania priorytetowo, jako profilaktykę zdrowia. Wiedzą bowiem, że jeżeli nasza krew będzie słaba lub będziemy jej mieli za mało, ucierpi na tym cały organizm. Jesteśmy holistyczną całością, a wszystkie narządy są ze sobą powiązane. Osłabienie jednego elementu, wkrótce dotyczyć też będzie pozostałych. W przypadku krwi proces ten przebiega bardzo szybko, krew nieustannie dostarczana jest do wszystkich narządów i tkanek, stanowi także ich podstawowy budulec. Od jakości krwi zależne jest więc funkcjonowanie i odżywienie pozostałych narządów. Im szybciej zauważymy objawy niedoboru krwi, tym szybciej zapobiegniemy osłabieniu, czy chorobom.

 

Niedobór krwi a morfologia

Według TCM o niedoborze krwi nie świadczą wyniki morfologii. Medycyna Chińska zwraca uwagę przede wszystkim na objawy. Można więc mieć dobre, wyniki wpisujące się w normę wyniki badań, a jednak cierpieć z powodu niedoboru krwi. Chińczycy skupiają się na obserwacji i indywidualnym podejściu, mistrzowie swojego fachu potrafią rozpoznać niedobór krwi na podstawie wyglądu i odpowiedzi na kilka prostych pytań: np. o sen, miesiączkę, wypróżnianie. 

 

 

Objawy niedoboru krwi według TCM

Matowa, blada i sucha skóra

blade usta

zmęczenie

brak sił

zaburzenia wzroku

problemy z pamięcią i koncentracją

rozdrażnienie

bezsenność, koszmary noce

senność w ciągu dnia

słabe i wypadające włosy

przedwczesne siwienie i starzenie się

bóle głowy

drętwienie i skurcze kończyn

niestabilność emocjonalna

problemy z miesiączką

 

Przyczyny niedoboru krwi według TCM

 

Najczęstszym powodem osłabienia krwi jest przepracowanie i przewlekłe zmęczenie. Brak równowagi pomiędzy wysiłkiem a odpoczynkiem. Brak regeneracji i notoryczne “zarywanie nocek”. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Przewlekły stres. To wszystko powoduje, że poziom naszej energii qi drastycznie spada, a wówczas dochodzi także do osłabienie krwi. Nic jednak nie dzieje się nagle. Jedna zarwana nocka, jeden intensywny trening czy jednorazowa intensywna praca umysłowa nie spowodują, że od razu poziom naszej krwi spadnie. Natomiast już nieustanne i długotrwałe forsowanie organizmu, ignorowanie zmęczenia i sygnałów płynących z naszego ciała z pewnością odbije się na naszym zdrowiu.

Warto zaznaczyć, że bardzo dużym wysiłkiem dla organizmu jest stres, zamartwianie się i niewyrażone emocje. Przede wszystkim skumulowana i często nieuświadomiona wewnątrz złość, zazdrość. Dlatego tak ważne jest jednocześnie pracowanie z emocjami, aby sobie je uświadomić, , aby je uwolnić, aby je nazwać.  Jeżeli nie znajdziemy sposobu lub czasu na odpoczynek i odprężenie, wówczas także będziemy przewlekle zmęczeni, ponieważ nasze ciało i umysł nie będą miały okazji, aby pozbyć się napięcia. Kluczem do zdrowia jest równowaga, dlatego zawsze starajmy się znaleźć czas na przyjemności i odpoczynek. Nie samą pracą człowiek żyje, daj sobie możliwość regeneracji.

Dieta i styl życia także przyczyniają się do kondycji naszej krwi.

 

 

Jak odżywić krew według TCM?

 
  • Zrezygnuj z kawy i alkoholu lub ogranicz je w diecie – wyniszczają i wysuszają krew.
  • Regularnie odpoczywaj
  • Kładź się wcześniej spać – organizm, a także krew regenerują się w nocy. 
  • Sięgaj po produkty wzmacniające i odżywiające krew, takie jak wołowina, kurczak, wątróbka, jajka, zielone warzywa (np. brokułu, szpinak), buraki, bataty, dynię, marchew, czereśnie, wiśnie, ciemne winogrona, czarny sezam, owsianki, ryż, rosoły, fasole i strączki
  • Sięgnij po superfood dla krwi:
  • jagody goi (dodawaj do owsianek, zup, naparów)
  • czerwone daktyle (przepis na wino wzmacniające krew znajdziesz na moim instagramie)
  • mleczko pszczele lub pyłek pszczeli
  • zakwas buraczany
  • kogel-mogel (żółtko, cukier muscovado, olej lniany)
 
 
 
 

Co robić kiedy dieta nie jest wystarczająca?

 

W przypadku dużego wyczerpania często włączam do terapii chińskie zioła, które mają silne działanie. Dobór ziół odbywa się po bardzo indywidualnej diagnozie. Nie wszystko jest dla wszystkich, dlatego najlepiej umówić się na konsultację, aby jak najlepiej dopasować je do danej osoby. Warto także poszukać przyczyn emocjonalnych, źródła stresu, nieprzepracowanych emocji, które powodują osłabienie. W obu przypadkach mogę pomóc.  Zapraszam na konsultacje.

 

 

Sprawdź również:

  • Mój wpis o, czyli jakie emocje i konflikty wpływają na krew – o krwi i anemii z punktu widzenia Totalnej Biologii
  • Webinar Okiełznać stres – o emocjonalnym radzeniu sobie ze stresem i mechanizmach, które go uruchamiają. Znajdziesz go poniżej.
 

Dbaj o siebie! 

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*