Katar i przeziębienie u dzieci według Totalnej Biologii

Dlaczego dzieci często łapią katar i się przeziębiają? Zwłaszcza wówczas, gdy rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem lub żłobkiem? Najczęściej zdarza się to także wtedy, gdy pogoda się zmienia, robi się chłodniej albo gdy zaplanujesz wakacyjny wyjazd lub powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Czy oby na pewno wszystkiemu winne są wirusy lub czynniki atmosferyczne? Niekoniecznie!

Jeżeli jesteś mamą, to prawdopodobnie znasz ten schemat. Od miesięcy planujesz rodzinny wyjazd nad morze albo wyjście z koleżankami czy na wesele znajomych. Kiedy termin owego wydarzenia się zbliża się wielkimi krokami, zaczynasz myśleć o tym, aby tylko dziecko się nie rozchorowało, bo  Twoje plany szlag trafi 🙂 I cóż… zwykle dzieje się dokładnie na odwrót. Dziecko, które nie było chore tygodniami, dostaje kataru akurat wtedy, gdy zaplanowałaś coś ważnego. Złośliwość losu? Przypadek? Nie sądzę.

Obejrzyj webinar: Odporni na choroby, który pomoże Ci zrozumieć emocjonalne przyczyny chorób, a także da mnóstwo wiedzy na temat zdrowia według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Co czuje mama?

Według Totalnej Biologii większość chorób i dolegliwości dzieci (zwłaszcza do około 10. roku życia) ma podłoże w emocjach rodziców. Szczególnie dotyczy to emocji mamy. Biologicznie i emocjonalnie dziecko zawsze najbardziej związane jest z mamą i dlatego to, co czuje i przeżywa jego mama, często znajduje odzwierciedlenie w kondycji dziecka (O relacji z mamą więcej znajdziesz w poście dotyczącym bliskości).

Dzieci dostrajają się do otoczenia, nadają na tych samych falach. Są bardzo podatne i wrażliwe na to, co czują ich bliscy, chłoną ich emocje jak gąbki. Przejmują stres z otoczenia i tak to się zaczyna.

Wracając do sytuacji planowania ważnych wydarzeń i  zbiegów okoliczności związanym z chorowaniem dzieci. Co czuje mama, kiedy zaplanowała coś ważnego? Radość, podekscytowanie, ale także strach. Bardzo chce wyjechać z dziećmi na wakacje lub mężem na romantyczny weekend (zostawiając dziecko pod opieką babci) albo wrócić do pracy. Bardzo jej zależy, żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Zaczyna towarzyszyć jej myśl Oby tylko dziecko się nie rozchorowało. Jeżeli ta myśl jest podszyta strachem, to mama może na dziecko chuchać i dmuchać, a dziecko i tak się rozchoruje. Jeżeli podłożem naszych działań jest strach, to zwykle prowadzi nas to tam, gdzie być nie chcemy.

Przyczyną kataru i przeziębienia u dzieci jest strach przed…. przeziębieniem

Według Totalnej Biologii przyczyną kataru i przeziębienia u dzieci jest strach przed przeziębieniem. Nie ma nic dziwnego w tym, że rodzice chcą, aby ich dzieci były zdrowe. Jest to najzupełniej normalne. Często jednak często rodzice, babcie czy też panie w przedszkolu bywają przewrażliwieni. Kiedy tylko dni stają się chłodniejsze, zaczynają wpadać w popłoch i myślą, że na pewno dziecko się przeziębi, złapie katar, etc. Wówczas dzieci słyszą:

Załóż czapkę, bo na pewno się przeziębisz!

Chłodno dziś i wietrznie, oby jej tylko nie zawiało

Jesień już wkrótce, moja Zosia zawsze łapie przeziębienia, w tym roku pewnie też jej nie ominie

Jedz witaminy, żeby się nie przeziębić i nie pochorować, pamiętasz, jak w zeszłym roku ciągle miałeś katar?

Nie podchodź do okna, bo zmarzniesz i dostaniesz kataru!

Take komunikaty i przekonania mogą zaprogramować chorobę. Zasiany przez dorosłych strach zapisuje się w podświadomości dziecka i działa jak samospełniająca się przepowiednia. Zastanów się, ile razy Twoje dziecko słyszy takie sformułowania? Niektóre dzieci nawet same je powtarzają: Ojej, jak zimno, obym tylko nie zmarzła, bo będę chora, Jak zmoknę, to na pewno się przeziębię, O nie! pada deszcz! zaraz będę mieć katar. Być może powtarzają Twoje słowa, być może wyrażają przekonania cioci czy babci.

Przytulasy i przekonania na ratunek

Dzieci są najzdrowsze, kiedy karmimy je miłością, nie strachem. Kiedy dziecko choruje, przede wszystkim potrzebuje dużo bliskości i czułości, matycznego ciepła, czasu i uwagi. Jeżeli chcesz poprawić odporność dziecka, zacznij pracować nad sobą (szczegółowo mówię o tym w webinarach: Nie lękaj się, Odporni na Choroby, Szczęśliwy rodzic – szczęśliwe dziecko). Spróbuj zmienić podejście. Uwierz, że świat jest dobry, że jesień nie jest czasem przeziębień i chorób. Nie ma złej pogody. Chyba że chodzi o pogodę ducha: to właśnie na tych obszarach powinniśmy się skupić, aby nie zaszczepiać w dziecku lęku przed światem.

To Twoje przekonania mają ochronną moc. Może zamiast reagować paniką na deszczową pogodę, spróbuj podejść do tego w inny sposób. Przykładowo powiedz do dziecka: Po spacerze wypijemy ciepłą herbatkę z miodem, na pewno nas rozgrzeje!, albo Zjemy ciepłą zupę i będzie nam dobrze. Podświadomość można stymulować także w ten sposób: budując w dziecku przekonanie, że wszystko jest i wszystko będzie dobrze, nawet wtedy kiedy zmokniecie lub was przewieje 🙂

W czasach mojego (i być może Twojego) dzieciństwa jadło się brudnymi rękami, biegało po błocie w mokrych skarpetkach i jakoś nikt tak często nie chorował. Były inne czasy, nikt się tym nadmiernie nie przejmował, dzieci były zahartowane i nie bały się pobrudzić 🙂 Wnioski nasuwają się same.

Inne przyczyny kataru i przeziębienia u dzieci według Totalnej Biologii

 

  • konflikt “coś mi tu śmierdzi”: być może dziecko wyczuwa niebezpieczeństwo. Zastanów się, czy w waszym życiu dzieje się coś, co sprawia, że dziecko czuje się zagrożone
  • (więcej dowiesz się z tego wpisu);
  • konflikt smrodu: chcę uniknąć pewnej osoby, odciąć się od niej. Mózg działa tak, aby ułatwić nam “odcięcie”, blokuje nos, aby nie czuć zapachu. Być może w otoczeniu dziecka jest osoba, której bardzo nie lubi?;
  • konflikt terytorium wyczuwanie zagrożenia, także związane ze strachem. Może pojawić się w związku z zazdrością o rodzeństwo, koleżankę ze szkoły, która znalazła sobie inną osobę, z którą bawi się częściej?;
  • często dzieci przeziębiają się i mają katar, gdy nie chciały czegoś usłyszeć lub przeciwnie: chciały, ale tego nie usłyszały.

Katar i przeziębienie u dzieci Totalna Biologia – podsumowanie

Katar i przeziębienie u dzieci według Totalnej Biologii mają podłoże emocjonalne. Wywołane są głównie strachem lub poczuciem zagrożenia, w różnych jego kontekstach. Jeżeli Twoje dziecko często ma katar, to przyjrzyj się swoim emocjom i przekonaniom. Czy panikujesz na myśl o zbliżającej się jesieni? Czy boisz się, że jak dziecko pójdzie do przedszkola, to z pewnością będzie chorować? Zaobserwuj, jak reagujesz na pogorszenie pogody, deszcz i zimno. Jaki myśli Ci towarzyszą? Zastanów się, czy dziecko może czuć się zagrożone, czy ma w otoczeniu osobę, z którą nie chce przebywać. Jeżeli znajdziesz odpowiedź, porozmawiaj z dzieckiem, zapewnij je, że jest bezpieczne, wspieraj je i przytulaj. To często dla dzieci najlepsze lekarstwo.

Możesz zrobić dla swojego zdrowia znacznie więcej, niż Ci się wydaje.

Jeżeli trudno Ci przepracować Twoje problemy, zapraszam do obejrzenia moich webinarów:

Jak wynika z opinii (dziękuję!!!), webinary otwierają oczy na pewne sprawy i często całkowicie zmieniają perspektywę. Polecam obejrzeć je kilka razy – często jeden raz nie wystarczy, by uświadomić sobie problem.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*