Trądzik wg Totalnej Biologii

Trądzik wg Totalnej Biologii

Trądzik, wypryski skórne i pryszcze to powszechna zmora okresu dojrzewania. Problem trądziku najczęściej dotyczy nastolatków, ale coraz częściej pojawia się także u osób dorosłych. Według Totalnej Biologii przyczynami trądziku są określone konflikty emocjonalne, które ze względu na swoją specyfikę w największym stopniu dotykają wrażliwych i młodych osób.

U osób dorosłych trądzik pojawia się w przypadku ponownego doświadczania podobnych emocji, które wywoływane są pod wpływem sytuacji stresowych.

Choroby skóry to mój konik. Skorzystaj z mojej wiedzy i ciesz się piękną skórą: webinar Trądzik i inne choroby skóry.

Jak powstaje trądzik wg Totalnej Biologii?

W Totalnej Biologii każda tkanka naszego ciała związana jest z inną częścią mózgu, a tym samym innymi konfliktami. Trądzik dotyczy skóry właściwej, która znajduje się pod naskórkiem. Naskórek jest z kolei najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Tkanki te są powiązane z różnymi częściami mózgu. Naskórkiem kieruje kora mózgowa, a skóra właściwa związana z móżdżkiem.

Trądzik jest programem skóry właściwej, której zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Biologicznie skóra chroni narządy wewnętrzne przed atakami z zewnątrz. Emocjonalnie dotyczy bardziej relacji z innymi oraz ze światem zewnętrznym. Skóra właściwa i programy z nią związane są reakcją na konflikty ataku. Same wypryski pojawiają się na skórze w fazie zdrowienia (regeneracji tkanek), a poprzedza ją faza aktywna, w której wszystko się zaczyna.

W aktywnej fazie konfliktu, kiedy na skórze nie widać jeszcze zmian, pod jej powierzchnią aktywują się mechanizmy mające na celu zwiększenie naszych funkcji ochronnych. To w tym czasie powstają zgrubienia, które następnie w fazie naprawczej przekształcają się w pryszcze (stan zapalny, czyli zaczerwienienie pomaga w regeneracji tkanki). W fazie zdrowienia nie musimy już się bronić, a więc zgrubienie nie jest już nam do niczego potrzebne (zagrożenie minęło, skóra się regeneruje).

Mechanizmy te są reakcją naszego organizmu na sytuacje, w których czujemy się atakowani, dlatego nasz mózg uznaje, że najlepszym rozwiązaniem jest pogrubienie warstwy ochronnej – skóry. Grubsza skóra jest mocniejsza, dlatego skuteczniej chroni nas przed bodźcami/ atakami z zewnątrz.

Może natknęłaś się już na zdanie: Jeśli nie postawisz granicy, ciało zrobi to za Ciebie. Stawianie granic jest bardzo ważne w kontekście całego życia, ale również stricte w trądziku. Jeżeli chcesz nauczyć się skutecznie stawiać granice, obejrzyj warsztat Stawianie Granic.

Dlaczego trądzik pojawia się najczęściej u nastolatków?

W okresie dojrzewania zaczynamy postrzegać siebie, a przede wszystkim to, jak wyglądamy, w innej perspektywie. Często zmieniamy się w bardzo szybkim tempie, ciało nabiera innego kształtu, zmienia się głos, zmieniają się zainteresowania. Nie do końca rozumiemy to, co się z nami dzieje i nie jesteśmy pewni, jak to będzie w tej nowej, innej i nieznanej formie. Stajemy się bardzo wrażliwi i wyczuleni na ocenę, słowa, a nawet spojrzenia innych osób. W tym niepewnym czasie łatwiej o poczucie zagrożenia, a tym samym konflikt ataku.

Trądzik u osób dorosłych

Dorośli są zazwyczaj bardziej odporni emocjonalnie i są bardziej odporni na zranienie, bardziej świadomi siebie. W dorosłym wieku mamy inne i zazwyczaj znacznie poważniejsze problemy, dlatego nie przejmujemy się tak bardzo tym jak postrzegają nas inni.

Jakie konflikty emocjonalne mogą powodować trądzik?

 

Obraz samego siebie

Trądzik na twarzy często związany jest z tym, jak postrzegają nas inni. Jeśli doświadczamy nieprzyjemnych uwag dotyczących naszej aparycji, jesteśmy obiektem żartów na temat tego jak wyglądamy, ktoś nas obraża, to nasze poczucie wartości spada. Jeżeli czujemy się nieatrakcyjni fizycznie, to czujemy, że musimy chronić się przed spojrzeniami, uwagami etc.

Obgadywanie, zagrożenie, kompleksy

  • Pryszcze na plecach mogą oznaczać poczucie zagrożenia czającego się za naszymi plecami, być może czujemy się obgadywani?
  • Dekolt – często u kobiet związany z postrzeganiem tej części ciała, może odnosić się też do biustu (jeżeli uważamy, że jest za mały, za duży, nie taki, bądź otrzymujemy takie komunikaty z naszego otoczenia)
  • Tłusta skóra może oznaczać, że chcemy się symbolicznie wyślizgnąć z jakiejś sytuacji lub okoliczności, w których czujemy się zagrożeni.

Smutek i złość – wągry

Powstają, gdy człowiek jest smutny, zły, odczuwa rozczarowanie w związku z jakąś swoją funkcją lub w odniesieniu do swojej własności (tę informację zamieszczam tutaj jako ciekawostkę, ponieważ mechanizm powstawania wągrów jest inny niż w przypadku pryszczy).

Pierwsze spojrzenie na dziecko

Wypryski mogą też pojawić się, gdy dziecko przez inne osoby uważane jest za brzydkie. Bardzo ważne jest pierwsze spojrzenie na dziecko, komentarze pod kątem wyglądu.

Powodem powstawania pryszczy może też być chęć ukrycia się

Pryszcze mogą pojawić się wówczas, gdy na przykład czujemy na sobie oceniający wzrok i spojrzenia innych osób i nie potrafimy sobie z tym poradzić. W tym przypadku znowu mamy do czynienia z sytuacją zagrożenia – próbujemy się ukryć wtedy, gdy nie czujemy się bezpieczni. Chcemy dosłownie ukryć się za zmianami na twarzy.

Poczucie bycia nieatrakcyjnym fizycznie

Na przykład – porównywanie się do modelek, aktorek, twarzy z Instagrama.

Konflikt dotyczący utraty terytorium seksualnego

Ktoś zajmie nasze miejsce w relacjach. U nastolatków np. chłopak interesował się dziewczyną lub dziewczyna chłopakiem i po jakimś czasie stracili zainteresowanie, zamienili na inny obiekt westchnień. Uwaga – terytorium seksualne to również znajomość siebie, świadomość swoich potrzeb oraz oczekiwań w sferze seksualności.

Jakie sytuacje mogą powodować trądzik wg Totalnej Biologii?

Jest to kwestia indywidualna. To, co uznamy za atak, zależy od wielu czynników. Konflikt ataku nie musi oznaczać ogólnie rozumianej przemocy czy agresji. Jeżeli czujemy się atakowani, mózg nie rozróżnia, czy naprawdę tak jest, czy jest to nasza interpretacja. W odpowiedzi na to poczucie mózg jak zawsze uruchamia programy mające nam pomóc w przetrwaniu.

Niepewny siebie i wrażliwy nastolatek za atak może uznać nawet spojrzenie, żart na swój temat lub chociażby zwykłą rozmowę.

Co robić i jakie pytania należy sobie zadać?

Jeśli problem dotyczy Twojego dziecka warto przede wszystkim wspierać je w poczuciu własnej wartości i bezpieczeństwa. Skierować jego uwagę na aktywności, które sprawiają przyjemność, rozwój pasji i zainteresowań, które budują pewność siebie.

Odwrócenie uwagi od pryszczy może przynieść bardzo dobre rezultaty – moje doświadczenie gabinetowe potwierdza, że to, na czym skupiamy uwagę, rośnie. Skupianie się na jednym wyprysku może spowodować, że wkrótce pryszczy przybędzie. Mówi się, że energia podąża za uwagą, podobnie działają mechanizmy biologiczne (wyjaśniałam to w tekście o wypadaniu włosów – Konfliktem biologicznym, który jest przyczyną wypadania włosów jest najczęściej silny strach przed ich utratą – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj tutaj: Wypadanie włosów a Totalna Biologia).

Warto zadać sobie pytania:

  • Dlaczego potrzebujesz się ukryć?
  • Czy czujesz się zagrożony?
  • W sferze wizualnej: kto Cię ocenia? Czy czuję się dobrze we własnym ciele?
  • W sferze seksualnej: Czy czuję się komfortowo z partnerem seksualnym/partnerką seksualną? Czy akceptują swoją seksualność? Czy podejrzewam, że mój partner/partnerka ma na oku inną osobę?

Najważniejsza praca w przypadku trądziku to uwalnianie emocji i praca nad poprawą poczucia własnej wartości, ponieważ to głównie te przyczyny powodują powstawanie trądziku. W przypadku wrażliwego nastolatka długo zmagającego się z trądzikiem zdecydowanie warto poszukać wsparcia na zewnątrz. Może to być psychoterapia, praca z psychologiem czy konsultantem Totalnej Biologii – lub to i to (terapie nie wykluczają się, wprost przeciwnie). Pamiętajmy, że okres dorastania to czas, kiedy wygląd i związana z nim akceptacja otoczenia ma fundamentalne dla nas znaczenie.

Zabiegi kosmetyczne, choć na pewno pomogą tymczasowo poprawić wygląd skóry, nie zniwelują przyczyny problemu i będzie on powracał, co może prowadzić do jeszcze większej frustracji.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia i chcesz z kimś popracować, to serdecznie zapraszam na konsultacje. Skóra jest moim ulubionym tematem, mam w tym obszarze spore doświadczenie i pozytywne efekty.

OBEJRZYJ WEBINAR: TRĄDZIK I INNE CHOROBY SKÓRY.

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc
Zobacz również inne webinary i warsztaty, które mogą Cię zainteresować
Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*