AZS u dziecka wg Totalnej Biologii

AZS u dziecka wg Totalnej Biologii

Uporczywy świąd, podrażnienie i pieczenie skóry, rumień, ropiejące oraz łuszczące się rany. Do tego nieprzespane noce, niezliczona ilość maści i środków łagodzących oraz narastające poczucie bezsilności i zmartwienia w związku z cierpieniem dziecka. AZS daje się we znaki nie tylko osobie, której dotyczy ale też całej rodzinie.

Atopowe zapalenie skóry utrudnia normalne funkcjonowanie, wymaga wiele uwagi i specjalnego podejścia i przede wszystkim wywołuje mnóstwo emocji. Jeżeli te objawy nie są Ci obce, dotyczą Ciebie lub Twojego dziecka to z pewnością wiesz ile Cię to kosztuje (dosłownie i w przenośni).

Na moje konsultacje zgłaszają się najczęściej mamy zmęczone bezsilnością, wiecznym drapaniem się dziecka i wykończone patrzeniem na jego cierpienie. Mamy, które odwiedziły już kilku specjalistów, wypróbowały wiele sposobów i środków mających pomóc. Mamy, które tracą już nadzieję, ponieważ wszelkie dotychczasowe starania o przyniesienie ulgi dziecku nie przyniosły rezultatów. Mamy, które biorą na siebie poczucie winy, sądząc że nie mogą pomóc swojemu dziecku..

Jeżeli jesteś mamą dziecka dotkniętego AZS wiedz, że największą ulgę swojemu dziecku możesz przynieść pracując ze swoimi emocjami. Jeśli zaopiekujesz się sobą i swoimi emocjami, ulgę poczujesz nie tylko Ty, ale też Twoje dziecko. Zacznijmy jednak od początku.


Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry zwane także egzemą to przewlekłe zapalenie skóry, które objawia się uporczywym swędzeniem, zaczerwienieniem, pieczeniem i łuszczeniem, które często przeradza się w trudno gojące się rany.

Zmiany mogą występować na całym ciele, pojawiają się na różnych jego częściach. Bardzo często w zgięciach łokci, na policzkach, głowie, brzuchu, dłoniach i stopach.

Medycyna zachodnia zalicza AZS do alergicznych chorób zapalnych skóry związanych z uczuleniem na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym, czyli na tzw alergeny. Uznaje się ją za chorobę o podłożu genetycznym, związaną z nieprawidłową pracą układu immunologicznego i nieprawidłową budową naskórka.


AZS wg Totalnej Biologii

Wg Totalnej Biologii wszystkie choroby skóry mają swoje źródło głęboko pod jej powierzchnią. Skóra jest naszym największym organem i naszą zewnętrzną powłoką, która poza pełnieniem istotnych funkcji biologicznych najsilniej wyraża nasze konflikty wewnętrzne, nieuświadomione emocje i tęsknoty. Symbolicznie związana jest z bliskością, dotykiem oraz poczuciem bezpieczeństwa (więcej o skórze w ujęciu Totalnej Biologii pisałam tutaj( wpis na blogu o skórze)


Przyczyny AZS wg Totalnej Biologii

W przypadku chorób skóry u najmłodszych dzieci i niemowląt przyczyna często ukryta jest w nieuświadomionych emocjach rodziców (choć może też wyrażać konflikty i doświadczenia rodowe sięgające rodzinnych historii i tajemnic, które dotąd nie zostały ujawnione). Biologiczne dziecko najsilniej związane jest z mamą, dlatego w większości przypadków choroby skóry dotyczą emocji matki. W perspektywie Totalnej Biologii do około 10 roku choroby dzieci są lustrem konfliktów wewnętrznych rodziców.

Za atopowym zapaleniem skóry u dziecka kryje się najczęściej konflikt oddzielenia/separacji rodzica. Konflikt ten rozłąki z osobą, która jest/była dla nas bardzo ważna. Może dotyczyć relacji z rodzicami, partnerem, przyjaciółką, babcią – osoby, od której się oddzieliłaś/oddzieliłeś niezależnie od Twojej woli. Osoby, która jest daleko i której nie możemy objąć, dotknąć czy przytulić.

W chwili rozłąki dosłownie tracimy fizyczny kontakt z ukochaną osobą. Zostajemy oddzieleni od mamy, taty, babci, partnera, co powoduje konflikty emocjonalne.

  • Konfliktu separacji mogą doświadczyć dzieci, które zostają pod opieką niani, czy babci, a brakuje im fizycznej bliskości z mamą. Dzieci, które szybko zostały odstawione od piersi lub te, które po urodzeniu musiały przebywać w inkubatorze. Często AZS spotyka się również u dzieci, których rodzice wymieniają się opieką nad nimi (co wiąże się z nieustanną tęsknotą za jednym z rodziców). Jeżeli dziecko ma AZS przyjrzeć się należy wszystkim sytuacjom związanym z rozłąką z najbliższymi.
 
  • Spotkałam się również z AZS u dziewczynki, która straciła kontakt ze swoją przyjaciółka z powodu zerwania kontaktu przez rodziców. Zmiany pojawiały się w zgięciach łokci co symbolizowało tęsknotę za przytuleniem. Dziewczynyki były ze sobą bardzo blisko, znały się “od piaskownicy”, chodziły razem do przedszkola, bardzo często się razem bawiły, aż do momentu poróżnienia się przez rodziców, którzy nagle zerwali ze sobą kontakt.
 
  • Emocje mamy często znajdują swój wyraz na skórze dziecka. Im bardziej mama związana jest z dzieckiem, tym intensywniej problem może się objawiać – symbolicznie dziecko bierze na siebie emocje mamy. Częstym schematem jest nagromadzenie złości, wściekłości na męża, czy partnera i chęć lub rozmyślanie o odejściu od niego (może być to również złość na rodzinę partnera

    Uwaga: Choć fizyczna bliskość między mamą a dzieckiem jest bardzo ważna dla jego zdrowia i bezpieczeństwa, to brak niezależności mamy będzie dla dziecka obciążeniem. Jeżeli mama czuje się z dzieckiem “jednością”, dziecko jest dla niej całym światem (dosłownie i w przenośni) i nie ma w nim przestrzeni na jej własne marzenia, pasje czy chociażby aktywności, dziecko może reagować chorobami i tym bardziej będzie manifestować jej problemy emocjonalne. Bliskość jest ważna, ale równie ważna jest przestrzeń tylko dla siebie i wyznaczanie granic. Dziecko zawsze powinno być “pod mamą” – nie może zastąpić partnera, być powiernikiem naszych problemów czy pocieszycielem.

 
  • Strach i lęk o dziecko, którego przyczyną mogą być wcześniejsze poronienia (związane z oddzieleniem i brakiem fizycznego kontaktu).
 
  • Emocje mamy w ciąży – w przypadku dzieci należy zwrócić uwagę na to jakich emocji mama doświadczyła podczas ciąży, czy kogoś straciła, czy za czymś tęskniła? Być może ojciec dziecka przebywał wówczas za granicą, straciła kogoś z rodziny? Być może coś wydarzyło się tuż przed zajściem w ciążę? Wszystko tu może mieć swoje znaczenie.
 
  • Problemy dziecka mogą też pokazywać konflikty, których doświadczyli ich rodzice w swoim dzieciństwie, tam również można szukać źródła dolegliwości.
 
  • Przyczyną AZS może być również głęboki lęk przed samotnością bądź pragnienie pozbycia się z życia czegoś, co jest dla nas niewygodne.
 

Co mówi miejsce występowania problemu?

W Totalnej Biologii miejsce występowania zmian ma znaczenie i może pomóc nam w odnalezieniu źródła emocjonalnego konfliktu.

Ręce/dłonie

 – związane są przede wszystkim z dotykiem i bliskością. Przeżywamy konflikt oddzielenia dotyczący osoby, z którą chodziliśmy za rękę. Może dotyczyć zwierzęcia, które głaskaliśmy ale już nie możemy tego robić.

Powieki

 – dotyczą utraty ukochanej osoby z pola widzenia, brakuje nam widoku tej osoby.

 

Zgięcia łokci 

– symbolizują przytulania, objęcia, których nam zabrakło

Usta

 – tęsknota za pocałunkami lub karmieniem piersią (u malutkich dzieci)

Stopy 

– zmiany skórne na stopach mogą nawiązywać do naszych korzeni – czyli naszych przodków, być może czujemy się odseparowani od naszego rodu, od rodziny.


Jak pomóc sobie lub dziecku?

Wbrew temu co zazwyczaj mówi się o AZS pracując z emocjami możemy spodziewać się bardzo dobrych efektów. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie przyczyny problemu i związanych z nim emocji.

W przypadku AZS u dziecka zastosuj “szeptanki”. Jeżeli znajdziesz już przyczyną konfliktu po prostu powiedź o tym dziecku, kiedy będzie spało. W ten sposób przemówisz do jego podświadomości. Nie ważne jakich słów użyjesz, chodzi o to, aby wyjaśnić jakie emocje spowodowały problemy, jaka rozłąka się za tym kryje i przede wszystkim wytłumacz, że dziecko nie musi brać ich na siebie.

Równolegle pracuj ze swoimi emocjami, jeżeli problem jest bardzo nasilony to najlepiej z pomocą konsultanta.

Jeżeli jesteś osobą dorosłą cierpiącą na AZS możesz napisać list do osoby od której zostałaś oddzielona, zostałeś oddzielony. Nie chodzi o to, aby go wysłać, ale by przelać zablokowane emocje na papier. Opisz dokładnie emocje, które przeżywałaś/przeżywałeś w związku z rozstaniem, bądź szczera/szczery – tylko wówczas możesz je uwolnić. Dopuszczając je do siebie zwiększasz szansę na uwolnienie konfliktu, a tym samym na uzdrowienie.

Zapraszam na konsultacje oraz obejrzenia moich webinaru Szczęsliwy rodzic szczęsliwe dziecko. Tutaj mówię szeptankach i szczegółowa jak emocje dziecka wpływają na dziecko.

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc
  • BESTSELLER!
  • BESTSELLER!
Zobacz również inne webinary i warsztaty, które mogą Cię zainteresować
  • NOWOŚĆ!
  • Ebook: 52 Kroki do Zdrowia

    Cena: 99,00
  • BESTSELLER!

    Warsztaty: Relacje z Tatą

    Cena: 400,00
  • Ebook: Zdrowe Nawodnienie

    Oceniono 0 na 5
    Cena: 99,00
Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*