Co Totalna Biologia mówi o ciśnieniu krwi? Odstępstwa od normy takie jak nadciśnienie czy niskie ciśnienie są odzwierciedleniem emocjonalnych konfliktów.
Nadciśnienie oznacza komunikat: Zamykam serce na miłość, aby już nigdy nie cierpieć z powodu miłości lub Potrzebuję presji, by działać, bo bez niej nie potrafię. Niskie ciśnienie towarzyszy natomiast osobom, które musiały być w swoim życiu niewidzialne i niesłyszalne, a ich dzieciństwo często było trudne.
Z tego wpisu dowiesz się, z czego biorą się wahania w ciśnieniu krwi i jakie kroki możesz podjąć, by sobie pomóc w tym zakresie.
Nadciśnienie okresowe a przewlekłe
Podczas sytuacji stresowej obciążony jest wegetatywny układ nerwowy człowieka. Żyły peryferyjne w kończynach zwężają się, a większość krwi jest skoncentrowana w centrum ciała i układzie nerwowym. Wszystko po to, by zwiększyć wydolność organizmu w razie konieczności walki. Trzeba pamiętać, że to zupełnie normalna reakcja fizjologiczna. Przy wahaniach ciśnienia – a nie przy przewlekłym nadciśnieniu – warto więc analizować, jakie sytuacje powodują te skoki ciśnienia i to z nimi pracować. W dalszej części tekstu znajdziesz sugestie, jak sobie pomóc.
Jeśli jednak nadciśnienie jest stałe, przyczyna może leżeć w słabym stanie nerek. Bierze się on z konfliktu związanego z cieczą:
- wypływające pieniądze, brak płynności finansowej, również duże przywiązanie do posiadanych pieniędzy
- presja i ciśnienie spowodowane zbyt dużą ilością zadań i brakiem możliwości wydostania się z tego
- zasypująca czy zalewająca substancja (po trudnych doświadczeniach związanych z wpadnięciem w coś, groźbą utonięcia).
Jestem przeciążony, nie wiem, co robić – to uruchamia program nerkowy. Na nerki może wpłynąć też konflikt suszy, który interpretuje się jako odpływ czegoś niezbędnego do życia.
Nadciśnienie często pojawia się u emerytów – właśnie wtedy wielu z nich zaczyna obawiać się pogorszenia warunków życia. Doświadczają go też osoby, które mimo przejścia na emeryturę nadal chciałyby sprawować kontrolę nad firmą. Towarzyszą temu lęk przed utratą i nieufność.
O lękach więcej wysłuchasz tutaj: NIE LĘKAJ SIĘ.
Nadciśnienie a miłość
Nadciśnienie może pojawić się u osób, które nie pozwalają sobie na miłość. Mają za sobą nieudane historie miłosne albo złamane serce, którego nie chcą już na nikogo otworzyć. Może to dotyczyć zarówno doświadczeń w relacjach partnerskich, jak i rodzic-dziecko.
Osobom z nadciśnieniem bywają bliskie takie uczucia jak:
- Hamuję przepływ mojej miłości
- Zawiodłam(-em) się w miłości
- Nie pozwalam sobie na miłość
- Ludzie, których kocham, są daleko ode mnie.
Dobrze ilustruje to przykład zdrowego i wysportowanego 60-latka, który kilka lat po śmierci żony spotkał swoją pierwszą miłość z czasów szkolnych. Krótko po tym spotkaniu, na którym obojgu serce zabiło mocniej, mężczyzna znalazł listy od zmarłej żony. Kobieta krótko przed swoją śmiercią kategorycznie zabroniła mu związać się z kimś innym. To sprawiło, że 60-latek zamknął swoje serce na miłość i mimo dobrego zdrowia, zaczął borykać się z nadciśnieniem.
Nadciśnienie – jak sobie pomóc?
W regulowaniu ciśnienia krwi – obojętnie czy wysokie ciśnienie występuje co jakiś czas, czy jest przewlekłe – pomocna będzie praca z emocjami. Zacznij ufać, zdawaj sobie sprawę, że nie masz wpływu na wszystko. Najprostsze pytania na początek:
- Co Cię denerwuje?
- Kto, co Ci podnosi to ciśnienie?
- Co trudno Ci odpuścić?
- Jaką masz obsesję?
Osoby z nadciśnieniem bardzo często kontrolują siebie i bliskich, żyją w poczuciu ciągłego zagrożenia. Są nadwrażliwi emocjonalnie, ciągle coś przeżywają, dramatyzują. Bardzo ważną sprawą będzie tu odpuszczenie. Zapytaj siebie: co się stanie, jak odpuścisz? Odpuść, a ciśnienie Ci się unormuje. Otwórz swoje serce.
Jeśli to dla Ciebie trudne, może pomóc Ci webinar: EMOCJE A CHOROBY.
Niskie ciśnienie i niedociśnienie w Totalnej Biologii
Niskie ciśnienie w ujęciu Totalnej Biologii to przerażenie: nie mogę oddychać, mam być niewidoczny, niesłyszalny, najlepiej jak bym się schował(a). Może to być związane nawet z życiem płodowym, kiedy ciąża nie była planowana. Osoby z niskim ciśnieniem często wychowywały się w domach, w których panowała przemoc, i lepiej było nie wchodzić w drogę mamie i tacie.
Niskociśnieniowcy nie znają swoich potrzeb. Nie mają odwagi, boją się podejmować decyzje, boją się odpowiedzialności. Wolą być niewidoczni, nie rzucać się w oczy. Nie idą po swoje i łatwo tracą zapał.
Taka sytuacja nie musi trwać całe życie. Zawsze można zrobić pierwszy krok do zmiany. Jeśli borykasz się z niskim ciśnieniem i czujesz, że może to być związane z Twoim trudnym dzieciństwem, zapraszam do wysłuchania webinaru warsztatowego TRUDNE DZIECIŃSTWO A DOROSŁE ŻYCIE.
Nadciśnienie i niskie ciśnienie – podsumowanie
Warto przyglądać się swojemu ciału i jego reakcjom – wtedy łatwiej stwierdzić, czy nadciśnienie zdarza się tylko w wyniku określonych sytuacji, czy to już stan przewlekły. Gorąco polecam pracę nad uważnością wobec sygnałów, które daje Ci ciało.
Jeżeli trudno Ci samodzielnie odnaleźć przyczynę swojego wysokiego lub niskiego ciśnienia, a także chorób skóry czy przewlekłego zmęczenia, zapraszam na konsultacje.