Hemoroidy to dla wielu osób wstydliwy temat. Zamiast jednak zalewać się poczuciem wstydu, warto szukać rozwiązań. Jeśli od dłuższego czasu stosujesz konwencjonalne sposoby, ale nic nie pomaga, wesprzyj się pracą z emocjami i zobacz, co proponuje Totalna Biologia.
Skąd się biorą hemoroidy? Perspektywa Totalnej Biologii
Pojawienie się hemoroidów może w sensie biologicznym oznaczać, że chcesz zaznaczyć teren, pokazać granice swojego terytorium albo określić swoją przynależność. To normalna reakcja u ludzi i zwierząt.
Intepretuje się ją jako niemożność wydalenia kęsa. Kęs jest w tym przypadku metaforyczny, może oznaczać np. jakieś wspomnienie, sytuację.
Poza tym odbyt w Totalnej Biologii wiążemy z tożsamością. Jednym z najczęstszych konfliktów, który jest związany z hemoroidami, to konflikt osobowości i tożsamości.
Czy wiesz, kim jesteś?
Tożsamość kształtuje się w dzieciństwie. Problemy z tym zawsze kierują nas w stronę relacji z rodzicami. Kim dla Ciebie są, jak Cię traktują? Warto tu rozpatrzyć hierarchię w rodzinie, skierować się w stronę rodowodu czy drzewa genealogicznego – gdziekolwiek pokieruje Cię intuicja.
Pomyśl też: czy czułaś się akceptowana przez rodziców? Czasem ludzie wstydzą się pokazać swoją prawdziwą tożsamość, upodobania, orientację seksualną. Jeżeli nie czujesz akceptacji rodziców, najtrudniej jest to pokazać właśnie im.
A może w dzieciństwie myślałaś, że jesteś adoptowana, bo czułaś taki dystans od swojej rodziny? Czy bliskie było Ci poczucie: Ja jestem taka inna od nich… skąd ja jestem?
To ważne, by dopuścić do siebie i przeżyć związane z tym emocje. Pomocne w tym są np. webinary Relacje z mamą i Relacje z tatą.
Zobacz też: Jak zła relacja z tatą szkodzi Twojemu zdrowiu? oraz Relacja z mamą – Totalna Biologia
Hemoroidy w ciąży a tożsamość
Dlaczego hemoroidy pojawiają się w ciąży? Co o tym mówi Totalna Biologia?
To również jest związane z tożsamością. Jeśli kobieta dużo myśli o tym, jak zmieni się jej życie po dziecku, czy będzie dalej mogła być sobą – wtedy mogą pojawić się takie przykre dolegliwości.
Przyczyną hemoroidów bywa też konflikt niepewności, a tej w ciąży nie brakuje. Jeśli kobieta tworzy historie, nie jest pewna przyszłości i tego, jak odnajdzie się w roli matki, jej organizm może odpowiedzieć właśnie w taki sposób.
Ale co, jeśli konflikt tożsamości czy niepewności Cię nie dotyczy? Możesz szukać dalej.
Nie umiem podjąć decyzji
Hemoroidy związane są też z konfliktem decyzyjności. Zauważ, czy ciągle się miotasz, nie umiesz podjąć decyzji. Boisz się, że kiedy wybierzesz jedno, to stracisz drugie?
Podjęcie decyzji – nawet tych trudnych – sprawia, że masz czystą sytuację. Czujesz, że decydujesz o sobie, masz sprawczość. I tak uczymy się sprawczości jako dzieci. Jeśli jednak wychowywała Cię nadopiekuńcza mama, możesz mieć z tym problem.
Jeżeli Twoja mama zawsze wiedziała lepiej, starała się wyprzedzać Twoje potrzeby – to Cię ograniczało i sprawiło, że nie trenowałaś decydowania o sobie. W takim przypadku według Totalnej Biologii też mogą pojawić się hemoroidy. Rozpatrz ten konflikt również wtedy, gdy to Twoje dziecko ma z tym problem (choć zdarza się to bardzo rzadko).
Może zainteresuje Cię temat: Żylaki – co radzi Totalna Biologia i Tradycyjna Medycyna Chińska?
Czy umiesz stawiać granice?
Jednym z konfliktów emocjonalnych, przez które pojawiają się hemoroidy, jest nieumiejętność powiedzenia NIE i postawienia się komuś.
Może to dotyczyć relacji partnerskiej, zawodowej, przyjacielskiej. Najczęściej jednak prowadzi nas do rodziców, którym nie mogliśmy się sprzeciwić – bo nie akceptowali naszej złości, groziła nam za to kara.
Jeśli więc jesteś z przemocowej rodziny albo któryś z Twoich rodziców był autorytarny, dobrze jest przepracować te relacje. Odpuszczą nie tylko hemoroidy, ale poprawi się jakość całego Twojego życia. Polecam warsztaty: Stawianie granic.
Zobacz wpis: 3 rzeczy, które trzeba wiedzieć o stawianiu granic
O co jeszcze warto zapytać siebie?
W przypadku hemoroidów możesz zapytać się jeszcze:
- Do czego dążysz w życiu?
- Gdzie jest Twoje miejsce?
- Czy wiem, komu przyznać rację i kogo słuchać?
- Do kogo przynależę?
- Czy wiem, z kim mam żyć?
- Czy mam w sobie złość związaną z posiadaniem/nieposiadaniem czegoś?
- Czy znam jakąś gównianą sprawę, której chcę się pozbyć?
- Czy ktoś zachował się wobec mnie obrzydliwie czy nieprzyzwoicie?
Dwa ostatnie pytania mogą skierować Cię w kierunku nadużyć, wykorzystywania – może to dotyczyć zarówno Ciebie, jak i zdarzeń w Twoim rodzie. To zwykle bardzo trudne tematy, z którymi mogę pomóc w trakcie indywidualnej konsultacji.
Hemoroidy według Totalnej Biologii – podsumowanie
Co możesz zrobić, jeśli masz problem z hemoroidami i czujesz, że ich przyczyna leży w obszarze psychosomatycznym?
- Przepracować relacji z mamą i relacji z tatą. Nie musisz widzieć się z nimi osobiście, żeby uwolnić konflikty, które wpływają na Twoje zdrowie. Pomaga tu odnalezienie Wewnętrznego Dziecka, napisanie listu do mamy czy taty i spalenie go, praca z ciałem.
- W sensie biologicznym oddawanie kału wiąże się z zaznaczeniem swojego terytorium, ustalaniem granic. Jeśli masz z tym problemy, nauczenie się stawiania granic może być pomocne przy zwalczaniu problemów z hemoroidami. Przy okazji znikają też inne dolegliwości psychosomatyczne. Sprawdź warsztaty: Stawianie granic.
- Jeśli czujesz potrzebę i masz taką możliwość, porozmawiaj z członkami swojej rodziny, posłuchaj o ich historii. Zaakceptuj ich takimi, jacy są. To pomaga przy określaniu własnej tożsamości.
- Zastanów się, co lubisz, czego nie, jakie są Twoje potrzeby i cele. Dowiedz się, kim naprawdę jesteś.
- Odważnie decyduj o sobie.
- Jeśli przeżyłaś nadużycie, ktoś Cię wykorzystał – nie bój się prosić o pomoc specjalisty.
Moje doświadczenie gabinetowe – i praca klientów nad sobą – udowadnia, że przepracowanie relacji z rodzicami oraz umiejętność stawiania granic potrafi znacząco poprawić stan zdrowia. Dotyczy to zarówno hemoroidów, jak i innych dolegliwości czy chorób.
Sprawdź webinary, które będą Ci w stanie pomóc