Hemoroidy. Jak Totalna Biologia i praca z emocjami może Ci pomóc


Hemoroidy to dla wielu osób wstydliwy temat. Zamiast jednak zalewać się poczuciem wstydu, warto szukać rozwiązań. Jeśli od dłuższego czasu stosujesz konwencjonalne sposoby, ale nic nie pomaga, wesprzyj się pracą z emocjami i zobacz, co proponuje Totalna Biologia.

Skąd się biorą hemoroidy? Perspektywa Totalnej Biologii

Pojawienie się hemoroidów może w sensie biologicznym oznaczać, że chcesz zaznaczyć teren, pokazać granice swojego terytorium albo określić swoją przynależność. To normalna reakcja u ludzi i zwierząt.
Intepretuje się ją jako niemożność wydalenia kęsa. Kęs jest w tym przypadku metaforyczny, może oznaczać np. jakieś wspomnienie, sytuację.
Poza tym odbyt w Totalnej Biologii wiążemy z tożsamością. Jednym z najczęstszych konfliktów, który jest związany z hemoroidami, to konflikt osobowości i tożsamości.

Czy wiesz, kim jesteś?

Tożsamość kształtuje się w dzieciństwie. Problemy z tym zawsze kierują nas w stronę relacji z rodzicami. Kim dla Ciebie są, jak Cię traktują? Warto tu rozpatrzyć hierarchię w rodzinie, skierować się w stronę rodowodu czy drzewa genealogicznego – gdziekolwiek pokieruje Cię intuicja.
Pomyśl też: czy czułaś się akceptowana przez rodziców? Czasem ludzie wstydzą się pokazać swoją prawdziwą tożsamość, upodobania, orientację seksualną. Jeżeli nie czujesz akceptacji rodziców, najtrudniej jest to pokazać właśnie im.
A może w dzieciństwie myślałaś, że jesteś adoptowana, bo czułaś taki dystans od swojej rodziny? Czy bliskie było Ci poczucie: Ja jestem taka inna od nich… skąd ja jestem?
To ważne, by dopuścić do siebie i przeżyć związane z tym emocje. Pomocne w tym są np. webinary Relacje z mamą i Relacje z tatą.
Zobacz też: Jak zła relacja z tatą szkodzi Twojemu zdrowiu? oraz Relacja z mamą – Totalna Biologia
 

Hemoroidy w ciąży a tożsamość

Dlaczego hemoroidy pojawiają się w ciąży? Co o tym mówi Totalna Biologia?
To również jest związane z tożsamością. Jeśli kobieta dużo myśli o tym, jak zmieni się jej życie po dziecku, czy będzie dalej mogła być sobą – wtedy mogą pojawić się takie przykre dolegliwości.
Przyczyną hemoroidów bywa też konflikt niepewności, a tej w ciąży nie brakuje. Jeśli kobieta tworzy historie, nie jest pewna przyszłości i tego, jak odnajdzie się w roli matki, jej organizm może odpowiedzieć właśnie w taki sposób.
Ale co, jeśli konflikt tożsamości czy niepewności Cię nie dotyczy? Możesz szukać dalej.
 

Nie umiem podjąć decyzji

Hemoroidy związane są też z konfliktem decyzyjności. Zauważ, czy ciągle się miotasz, nie umiesz podjąć decyzji. Boisz się, że kiedy wybierzesz jedno, to stracisz drugie?
Podjęcie decyzji – nawet tych trudnych – sprawia, że masz czystą sytuację. Czujesz, że decydujesz o sobie, masz sprawczość. I tak uczymy się sprawczości jako dzieci. Jeśli jednak wychowywała Cię nadopiekuńcza mama, możesz mieć z tym problem.
Jeżeli Twoja mama zawsze wiedziała lepiej, starała się wyprzedzać Twoje potrzeby – to Cię ograniczało i sprawiło, że nie trenowałaś decydowania o sobie. W takim przypadku według Totalnej Biologii też mogą pojawić się hemoroidy. Rozpatrz ten konflikt również wtedy, gdy to Twoje dziecko ma z tym problem (choć zdarza się to bardzo rzadko).
Może zainteresuje Cię temat: Żylaki – co radzi Totalna Biologia i Tradycyjna Medycyna Chińska?

Czy umiesz stawiać granice?

Jednym z konfliktów emocjonalnych, przez które pojawiają się hemoroidy, jest nieumiejętność powiedzenia NIE i postawienia się komuś.
Może to dotyczyć relacji partnerskiej, zawodowej, przyjacielskiej. Najczęściej jednak prowadzi nas do rodziców, którym nie mogliśmy się sprzeciwić – bo nie akceptowali naszej złości, groziła nam za to kara.
Jeśli więc jesteś z przemocowej rodziny albo któryś z Twoich rodziców był autorytarny, dobrze jest przepracować te relacje. Odpuszczą nie tylko hemoroidy, ale poprawi się jakość całego Twojego życia. Polecam warsztaty: Stawianie granic.
Zobacz wpis: 3 rzeczy, które trzeba wiedzieć o stawianiu granic

O co jeszcze warto zapytać siebie?

W przypadku hemoroidów możesz zapytać się jeszcze:

  • Do czego dążysz w życiu?
  • Gdzie jest Twoje miejsce?
  • Czy wiem, komu przyznać rację i kogo słuchać?
  • Do kogo przynależę?
  • Czy wiem, z kim mam żyć?
  • Czy mam w sobie złość związaną z posiadaniem/nieposiadaniem czegoś?
  • Czy znam jakąś gównianą sprawę, której chcę się pozbyć?
  • Czy ktoś zachował się wobec mnie obrzydliwie czy nieprzyzwoicie?

Dwa ostatnie pytania mogą skierować Cię w kierunku nadużyć, wykorzystywania – może to dotyczyć zarówno Ciebie, jak i zdarzeń w Twoim rodzie. To zwykle bardzo trudne tematy, z którymi mogę pomóc w trakcie indywidualnej konsultacji.

Hemoroidy według Totalnej Biologii – podsumowanie

Co możesz zrobić, jeśli masz problem z hemoroidami i czujesz, że ich przyczyna leży w obszarze psychosomatycznym?

  • Przepracować relacji z mamą i relacji z tatą. Nie musisz widzieć się z nimi osobiście, żeby uwolnić konflikty, które wpływają na Twoje zdrowie. Pomaga tu odnalezienie Wewnętrznego Dziecka, napisanie listu do mamy czy taty i spalenie go, praca z ciałem.
  • W sensie biologicznym oddawanie kału wiąże się z zaznaczeniem swojego terytorium, ustalaniem granic. Jeśli masz z tym problemy, nauczenie się stawiania granic może być pomocne przy zwalczaniu problemów z hemoroidami. Przy okazji znikają też inne dolegliwości psychosomatyczne. Sprawdź warsztaty: Stawianie granic.
  • Jeśli czujesz potrzebę i masz taką możliwość, porozmawiaj z członkami swojej rodziny, posłuchaj o ich historii. Zaakceptuj ich takimi, jacy są. To pomaga przy określaniu własnej tożsamości.
  • Zastanów się, co lubisz, czego nie, jakie są Twoje potrzeby i cele. Dowiedz się, kim naprawdę jesteś.
  • Odważnie decyduj o sobie.
  • Jeśli przeżyłaś nadużycie, ktoś Cię wykorzystał – nie bój się prosić o pomoc specjalisty.

Moje doświadczenie gabinetowe – i praca klientów nad sobą – udowadnia, że przepracowanie relacji z rodzicami oraz umiejętność stawiania granic potrafi znacząco poprawić stan zdrowia. Dotyczy to zarówno hemoroidów, jak i innych dolegliwości czy chorób.

Sprawdź webinary, które będą Ci w stanie pomóc

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*