Wątroba – Totalna Biologia. Sprawdź, jakie konflikty rozwiązać

wątroba totalna biologia

Co jeśli dokucza Ci wątroba? Totalna Biologia problemy z wątrobą rozpatruje w kontekście zasobów, które posiadamy: nie tylko pożywienia, ale i pieniędzy, uczuć, szacunku, relacji z innymi, sukcesów itd.

Problemy z wątrobą pojawiają się, gdy tych rzeczy nam brakuje.

W tym wpisie przeczytasz o ciągłym nienasyceniu i innych konfliktach emocjonalnych związanych z wątrobą. Naprowadzę Cię, jak możesz sobie pomóc. Dam też kilka wskazówek z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – to pozwoli Ci zadbać o siebie holistycznie.

Już teraz polecam webinar Regeneracja wątroby, dzięki któremu nauczysz się wspierać wątrobę za pomocą stylu życia, doboru produktów i ziół.

Totalna Biologia –  wątroba. Konflikt braku

O co ludzie walczą od zarania dziejów? Najczęściej o to, by zaspokoić elementarną potrzebę: być najedzonym. Czasy się zmieniły i jeśli żyjemy w części świata, gdzie nie stanowi to problemu, mamy pożywienia pod dostatkiem. Pojawiają się więc inne rzeczy, których chcemy więcej i więcej. Jak to się ma do wątroby?

Wątroba przetwarza składniki odżywcze i w przypadku ich braku musi pracować wydajniej, aby dobrze nimi zarządzać. Dr Gilbert Renaud, twórca metody Recall Healing, mówi o tym, że mózg zareaguje tak samo, jeśli chodzi o jedzenie, pieniądze, uczucia itd.

Oznacza to, że jeśli odczuwasz jakikolwiek brak, możesz mieć np. podwyższone wskaźniki wątroby albo inne dolegliwości z jej strony. Mogą to być takie uczucia jak:

 • Poczucie bycia pozbawionym czegoś – tu często wracam z klientami do relacji z rodzicami i tego, czy doświadczyli miłości, czułości, uwagi.
 • „Za mało zarabiam” – chęć zdobywania dóbr materialnych może przysłonić nam inne sprawy, zwłaszcza jeśli robimy to po to, żeby zaimponować innym.
 • Brak szacunku – to najczęściej też prowadzi nas do relacji z rodziną.

Czy masz takie uczucie, że czego byś nie dostała albo nie zdobyła, zawsze chcesz więcej? Przychody zawsze można zwiększyć, kupić lepszy samochód, większy dom. Nie ma nic złego w dążeniu do celów, pytanie tylko, czy masz czas, żeby docenić to, co masz teraz. Kiedy praktykujesz wdzięczność za to, co masz, znika poczucie nienasycenia.

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Wątroba nie lubi ograniczeń i presji, a ta często się tworzy, kiedy przywiązujemy się do jednego scenariusza i jesteśmy nastawieni na jego realizację. Mamy wewnętrzny przymus działania, odhaczania zadań i stawiania sobie poprzeczki coraz wyżej.

Pomyśl, skąd to się wzięło, a będzie to pierwszy krok nie tylko do polepszenia stanu wątroby, ale i ogólnie samopoczucia.

 

Lęk przed śmiercią z braku pożywienia

Jeśli jesteś otwarta na pracę z historiami rodowymi, przy problemach z wątrobą możesz zgłębić temat losów Twojej rodziny np. w czasie wojny.

Z wątrobą w Totalnej Biologii wiąże się lęk przed śmiercią z głodu i ogólne poczucie niedostatku – w czasie wojny trudno było zaspokoić podstawowe potrzeby, a niektóre tragedie zostawiają ślad w psychice kolejnych pokoleń.

Może być trudno dotrzeć do takich historii, zwłaszcza jeżeli wielu członków rodziny już nie żyje. Wierzę jednak, że jeżeli jest intencja, wiele tematów przychodzi do nas samo.

 

Coś Ci leży na wątrobie?

Nie bez powodu mówi się, że coś nam leży na wątrobie. Mamy wtedy poczucie niezałatwionej sprawy, niewyjaśnionych sytuacji, związana jest z tym uraza do drugiego człowieka i poczucie, że nie możemy tego strawić.

Jeżeli do tego masz problem z wyrażaniem uczuć, emocji i swojego zdania, wątroba to wszystko magazynuje  –  narząd ten nie robi tego tylko ze składnikami odżywczymi, ale i z emocjami.

Dobrym pomysłem na wsparcie pracy wątroby jest pozwolenie sobie na krzyk czy inną  swobodną ekspresję. Jeśli uzupełnisz to o mówienie drugiej osobie wprost, o co Ci chodzi, z pewnością poczujesz się lepiej.

Zapalenia wątroby: co mówi Totalna Biologia?

Chowanie w sobie urazy szkodzi wątrobie – taki stan objawia się często w zapaleniach wątroby. Przy zapaleniach różnego typu rozpatrujemy inne konflikty, do których można dojść na podstawie pogłębionego wywiadu.

Jeśli na razie szukasz samodzielnie, zastanów się nad konfliktem urazy w obrębie terytorium (dom, szkoła, praca), nad uczuciem bycia zmuszanym do czegoś, także poczuciem niesprawiedliwości i gniewem z tym związanym.

 

Uwolnij złość, a pomożesz wątrobie

Jak widzisz, bardzo dużo konfliktów emocjonalnych odbijających się na wątrobie związanych jest z urazą, gniewem i złością.

To nie przypadek, że organizuję cyklicznie warsztaty pod nazwą Uwolnij złość. Doświadczenie gabinetowe pokazuje mi jasno, że odzyskanie kontaktu ze złością to najlepszy sposób na wsparcie pracy całego organizmu, w tym wątroby. Źle działająca wątroba zaburza pracę innych narządów!

Jeśli np. jest w Tobie dużo złości i chodzisz nabuzowana, to gorąco dosłownie z Ciebie bucha i może to się objawić np. stanem skóry albo problemami z oczami. Jeżeli zaś wątroba się zacisnęła z nadmiaru stresu albo stłumionej złości, powstaje zastój.

Zastój to jeden z najniebezpieczniejszych stanów dla naszego zdrowia. Krew i inne płyny w Twoim organizmie muszą swobodnie płynąć, żebyś była dobrze odżywiona. Ciało i duch to jedno, więc dobrze pomóc sobie na wszystkich obszarach: uwalniając nagromadzoną złość, ruszając się, dbając o dietę, a także po ludzku ciesząc się życiem.

 

Co na problemy z wątrobą? Rady z Totalnej Biologii i mojej praktyki

 

 • Doceń to, co masz. Sukces i rzeczy materialne są bardzo ważne, ale jeśli przysłaniają całą resztę życia, mogą być zgubne. Pracuj nad pokorą. Pomyśl: jaki brak mają Ci wypełnić pieniądze albo uznanie ze strony innych?
 • Zapamiętaj, że nadmiar szkodzi wątrobie – niezależnie czy coś Ci służy, czy nie. Suplementy diety wydają się pomocne, ale jeśli przesadzisz, obciążysz też wątrobę. Podobnie będzie z każdym innym zasobem.
 • Jeśli potrzeba zaopatrywania się w kolejne dobra płynie z braku poczucia bezpieczeństwa, polecam Ci wrócić do źródła – relacji z mamą i relacji z tatą. Dzięki tym warsztatom usłyszysz najwrażliwszą część siebie i poczujesz, czego naprawdę Ci brak. To początek zmian na lepsze w całym życiu.
 • Obejrzyj webinar Regeneracja wątroby, gdzie znajdziesz wskazówki dotyczące diety, stylu życia  i uwalniania emocji – wszystko po to, by móc zadbać o wątrobę holistycznie.
 • Pomyśl, czy żywisz do kogoś urazę, masz poczucie niesprawiedliwości, ciążą Ci niewyjaśnione sprawy. Uwolnienie tego przynosi ukojenie i spokój. Nie musisz się z nikim konfrontować, możesz napisać list i wyrzucić z siebie emocje.
 • Nie gromadź nowej złości, stresów i pretensji – uwalniaj to! Rolą dorosłego człowieka jest zarządzanie swoimi emocjami. Kumulując je, szkodzisz sobie, a także innym, jeśli przez to jesteś tykającą bombą i potem wybuchasz. Na bieżąco załatwiaj wszystkie sprawy, wyrażaj emocje i odczucia, a poprawi się stan Twojej wątroby i relacje z innymi. Taka postawa jest trudna, jeśli w dzieciństwie nie mogłaś wyrażać złości. Przyjdź na warsztaty Uwolnij złość, by odzyskać do niej dostęp.

Chcesz potraktować temat wątroby holistycznie? Zobacz inne wpisy, które na Ciebie czekają:

Wątroba to niezwykle ważny organ, a jego praca wpływa na równowagę w Twoim organizmie. Zacznij małymi krokami pracować nad sobą, a z pewnością zauważysz efekty. Powodzenia!

 

Sprawdź produkty, które mogą Ci pomóc

 • BESTSELLER!

  Warsztaty: Relacje z Tatą

  Cena: 400,00
 • BESTSELLER!

  Warsztaty: Relacje z Mamą

  Cena: 400,00
 • Webinar : Totalna biologia – Regeneracja wątroby

  Cena: 199,00

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*