Nietrzymanie moczu wg Totalnej Biologii

Nietrzymanie-moczu-wg-Totalnej-Biologii

Totalna Biologa,jak sama nazwa wskazuje jest silnie związana z biologią, a tym samym zachowaniami zwierząt i mechanizmami rządzącymi w przyrodzie. Choć jako społeczeństwo jesteśmy bardzo cywilizowani, wykształceni i wysoko rozwinięci często nieświadomie kieruje nami “prawo dżungli”. Chcesz dowiedzieć się co oznacza nietrzymanie moczu? Czytaj dalej!


“Znaczenie moczem”

Biologicznie mocz związany jest z oznaczeniem swojego terytorium. Doskonałym przykładem są zachowania zwierząt, chociażby tych najbardziej domowych i bliskich człowiekowi – psów. Wyprowadzając psa na spacer nie trudno zauważyć, że często oddają mocz kilka razy, na każdym rogu, słupie, drzewku. Często obsikują już obsikane miejsce. Jest to tzw “znaczenie moczem”, które ma konkretne zadanie – jest formą komunikacji i może oznaczać: “to moje terytorium”, “czuję, że tu byłeś – a to jest moje miejsce”, “jestem w pobliżu” etc.

Ludzie nie mają w zwyczaju w sposób świadomy obsikiwać swojego terenu, aby wyznaczyć swój teren. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn nie są w stanie świadomie wyznaczać swoich granic, bądź czują się na ich terenie zagrożeni, mózg pomaga im zrobić to w inny sposób. Jednym z nich jest właśnie nietrzymanie moczu.


Jeżeli Ty nie możesz wyznaczyć swoich granic zrobi to za Ciebie Twój mózg.

 

*Wg Totalnej Biologii mózg zawsze działa na naszą korzyść, choć często wydaje nam się inaczej. Choroby i dolegliwości są cennymi informacjami o nas samym, naszych emocjach,traumach i sytuacjach rodowych dzięki czemu możemy zwrócić na nie uwagę.

Nietrzymanie moczu – konflikty emocjonalne

Biologicznie nietrzymanie moczu dotyczy najczęściej konfliktu zwieracza cewki moczowej. W aktywnej fazie tego konfliktu dochodzi do jego zwiotczenia, przez co mocz może swobodnie, w niekontrolowany sposób wyciekać z pęcherza, oznaczając nasze terytorium.

Cewka moczowa może reagować nas stres i wstrząs emocjonalny (można na przykład oddać mocz w wyniku silnego stresu). Jest też związana z aspektem granic oraz tego kto na naszym terytorium je wyznacza, kto o nich stanowi. Biologicznie z wyznaczaniem granic związany jest ojciec. To on jest tą osobą w rodzinie, które decyduje o tym co wolno, a czego nie wolno, to on pokazuje dziecku świat oraz istniejące w nim zagrożenia.

Brak ojca lub ojciec zbyt władczy

Podstawowym konfliktem w przypadku nietrzymania moczu jest brak ojca, a tym samym brak granic. Może odnosić się to również do sytuacji, w których ojca brakuje “symbolicznie” – fizycznie jest, ale nie niezaangażowany, obojętny, nie uczestniczy w wychowaniu, przez co nie spełnia swojej “biologicznej roli”.


Konflikty związane z nietrzymaniem moczu wg Totalnej Biologii

 
 • brak ojca (fizyczny i symboliczny
 
 • zbyt władczy, apodyktyczny ojciec – granice są narzucane zbyt stanowczo, nie mamy przestrzeni dla siebie, nie możemy się temu przeciwstawić, czujemy się stłamszeni
 
 • ojciec, który jest, ale nie wyznacza dziecku żadnych granic – rozpieszcza dziecko, pozwala na wszystko powodując, że dziecko nie ma poczucia tego co wolno, a czego nie wolno (dla dzieci granice są bardzo istotne, bo dzięki nim czują się bezpieczne).
 
 • jeżeli w rolę nieobecnego z dowolnych przyczyn ojca wchodzi matka – to wszystkie wymienione wyżej przyczyny mogą dotyczyć relacji z matką zamiast ojca. Co więcej najczęściej są to konflikty jeszcze silniejsze, ponieważ matka, która wchodzi w rolę ojca staje się często bardzo dyscyplinująca, zmienia się, dziecko nie tylko nie ma ojca, w pewnym stopniu traci też swoją mamę.
 
 • poczucie zagrożenia na terytorium – szkoła, praca, podwórko
 
 • konflikt związany z niemożliwością odmowy, postawienia się
 
 • może też dotyczyć fizycznego wyznaczania granic i terytorium (może sięgać nawet kwestii rodowych)
 

W sytuacji nietrzymania moczu warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie i przeanalizować je pod tym kątem. Jeżeli problem dotyczy nocnego moczenia – polecam dedykowany temu wpis.

Więcej na tematy dotyczące kwestii wypróżnienia i innych potrzeb fizjologicznych w ujęciu Totalnej Biologii wyjaśniam w webinarze “Potrzeby Fizjologiczne w ujęciu Totalnej Biologii. Jeżeli Ty lub Twoje dziecko boicie się korzystać z toalety poza domem, bądź występuje problem z odpieluchowaniem czy zaparciami -serdecznie zapraszam.

*Polecam konsultacje, na których wspólnie poszukamy przyczyny problemy i dobierzemy najlepszą metodę uwalniania konfliktu.

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc
Zobacz również inne webinary i warsztaty, które mogą Cię zainteresować
 • NOWOŚĆ!
 • Ebook: 52 Kroki do Zdrowia

  Cena: 99,00
 • BESTSELLER!

  Warsztaty: Relacje z Tatą

  Cena: 400,00
 • Ebook: Zdrowe Nawodnienie

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 99,00
Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*