Próchnica u Twojego dziecka ciągle postępuje? Oprócz leczenia stomatologicznego, warto zająć się emocjonalną przyczyną problemu. Z tego wpisu dowiesz się, co o dziurawych mleczakach i próchnicy mówi Totalna Biologia. Być może zaskoczy Cię Twój wpływ na stan zębów Twojej pociechy!
Dodatkowo znajdziesz tu informacje również o zgrzytaniu zębami u dziecka: przeczytaj koniecznie, jeśli planujesz dziecko odrobaczać, żeby te dolegliwości zniknęły.
Stan emocjonalny rodziców ma wpływ na to, co dzieje się z dziećmi – również zdrowotnie. Dziecko może pokazywać swoje konflikty emocjonalne, jak i te rodziców. Każdy problem można więc rozpatrzyć pod tymi dwoma kątami.
Popsute mleczaki według Totalnej Biologii
Dlaczego dzieci mają popsute mleczaki mimo dobrej diety? Jak to jest, że niektóre dzieci jedzą dużo słodyczy, a dziury w zębach i tak się nie pojawiają?
Zęby symbolizują między innymi chęć parcia na przód, realizowania się, przekładania myśli w czyn. I wiele dzieci… Nie ma na to przestrzeni. Liczy się tylko to, co powie mama i tata – choćby w pozornie błahych sprawach jak dobór ubioru albo tego, co zjem na śniadanie.
To bardzo ważne, żeby dawać dziecku wybór i nie narzucać mu swojego zdania. Każde dziecko jest inne – jedno chętnie się dopasowuje do rodzica, inne jest buntownikiem. Akceptacja prawdziwej natury dziecka dobrze wpływa na dobrostan każdej rodziny (akceptacja nie oznacza braku stawiania granic).
Próchnica u dziecka
Próchnica bywa nazywana w Totalnej Biologii skrajnym bólem wewnętrznym. To objaw zewnętrzny, który wyraża to, co w środku – bo nie ma innej drogi, żeby to wyrazić.
Dlaczego nie ma innej drogi? Być może brakuje otwartości opiekuna na to, by te trudne emocje czy ból przyjąć. Dziecko może czuć żal czy złość na dorosłą osobę w otoczeniu, która jest zbyt władcza, apodyktyczna, blokująca ekspresję innych.
Inny konflikt, który warto rozpatrzyć, to: Mam sobie za złe, że nic nie powiedziałem i sobie tym zaszkodziłem. Jest to więc pretensja skierowana do samego siebie, która niszczy od środka. Może to dotyczyć dziecka, ale również mamy. Warto tutaj wrócić do konfliktowej sytuacji, uświadomić sobie ją, przyjąć wszystkie emocje.
Więcej o problemach z zębami przeczytasz we wpisie: Zęby w Totalnej Biologii. Jakie emocje odzwierciedlają ich stan?
Zęby u dziecka a pretensje rodziców
Teoria to jedno, ale uzupełnię to dla Ciebie o moje doświadczenie gabinetowe. Rodzice dzieci, które mają problemy z zębami mlecznymi, cechuje wspólna rzecz: pretensje do świata.
Czasem są to pretensje do dentysty, że tylko płacą, a stan zębów dziecka i tak jest kiepski. Czasem to pretensje do siebie nawzajem – nie tylko o sposób wychowywania dziecka, ale o rzeczy z przeszłości, które zostały zamiecione pod dywan. Brak komunikacji i znajomości własnych potrzeb skutkuje wewnętrznymi konfliktami i emocjami, które nie znajdują ujścia.
Jeśli jesteś otwarta na pracę z emocjami, przyjrzyj się swojemu nastawieniu do ludzi – tych bliższych i dalszych. Często w przypadku urazy czy żalu docieramy jeszcze głębiej, do relacji z rodzicami. Przy takiej pracy dzieje się najgłębsza zmiana.
Dziecko zgrzyta zębami – Totalna Biologia
Jako jedną z najpopularniejszych metod na zgrzytanie zębów u dziecka podaje się odrobaczanie. Ja to zawsze odradzam, zanim nie zajmiemy się emocjami!.
Przyczyną bruksizmu w Totalnej Biologii jest konflikt „Nie wolno mi otworzyć ust”. Czy to zdanie wywołuje w Tobie jakąś emocję, pojawia się konkretna myśl? Pamiętaj, że dziecko mamy naturalną potrzebę wyrazić siebie, sprzeciwić się, ale brakuje na to przestrzeni. Niewyrażony gniew nie znika ot tak. Zostaje w nas i daje o sobie znać w wielu dolegliwościach, w tym w zgrzytaniu zębami.
Jeżeli Twoje dziecko zgrzyta zębami (albo oboje macie z tym problem), zapytaj siebie:
- Czego/kogo się boję?
- Komu boję się powiedzieć coś wprost?
- Do kogo mam żal, urazę, pretensje?
Twoja praca nad sobą z pewnością przełoży się na polepszenie stanu zdrowia dziecka. A dziecku możesz pomóc dodatkowo, obserwując:
- Czy nie jest przebodźcowane (rozładowuje napięcie)
- Czy może Tobie powiedzieć, co czuje i jaką ma potrzebę
- Czy nie miało stresującej sytuacji
- Czy nie ma wady zgryzu
- Czy akceptujesz jego złość
- Czy to nie TWOJA niewyrażona złość i pretensje do świata.
Przy każdej chęci rodzica do odrobaczania dzieci przypominam, że przyczyn szukamy w emocjach i nastawieniu mamy i taty. Zgrzytanie zębami może odpuścić, gdy zadbasz o swoją psychikę.
Gdy mleczaki nie chcą wypaść
Niektóre osoby borykają się ze zbyt późno wypadającymi zębami mlecznymi. Totalna Biologia wiąże to z trzymaniem się dziecinnych zachowań i lękiem przed dorosłością i wzięciem za siebie odpowiedzialności.
Problemy z zębami u dzieci – co robić?
Totalna Biologia działa holistycznie. Jeśli chcesz uwolnić konflikt emocjonalny związany z problemami z zębami, prawdopodobnie ulepszysz też inne aspekty swojego życia. Dlatego warto to robić! Gdy znikną pretensje do świata, weźmiesz za siebie odpowiedzialność i zaakceptujesz siebie i swoje życie, od razu pojawi się w życiu więcej lekkości.
Poza opieką dentystyczną dobrze jest zapewnić dziecku przestrzeń do regulowania emocji, swobodnej ekspresji, bycia sobą. Zastanów się, czy może wyrażać złość, powiedzieć Ci coś wprost, podążać za samym sobą – a wszystko w zakresie jasno komunikowanych granic.
Jeśli dziecko ma taką możliwość, a problemy nie odpuszczają, skontaktuj się ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem. Emocjonalne konflikty rodziców często znajdują odzwierciedlenie w zachowaniu czy problemach dziecka – zajmując się tym, pomagasz dwóm osobom 😊
Po więcej informacji o problemach z zębami zapraszam do webinaru Zęby w Totalnej Biologii. Oprócz omówienia różnych problemów z zębami, wskazówek do ich rozwiązania dostajesz też skrypt – a z niego dowiesz się, jaki konflikt emocjonalny powiązany jest z konkretnym zębem. To może pomóc Tobie i Twojemu dziecku wyciszyć objawy, a może i całkowicie wyzdrowieć.
Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc
- NOWOŚĆ!
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!