W Totalnej Biologii łysienie plackowate jest związane z kilkoma konfliktami. W każdym z nich warto przepracować przyczynę emocjonalną, by pozbyć się dolegliwości albo zmniejszyć jej objawy.
Z tego wpisu dowiesz się, co ma poczucie bezpieczeństwa i kontakty z rodziną do łysienia plackowatego. Zachęcam Cię też do przeczytania wpisu:
Wypadanie włosów – Totalna Biologia.
Łysienie w Totalnej Biologii – ogólnie
Zanim przejdziemy do łysienia plackowatego, dam Ci też informacje ogólnie o łysieniu. Może się okazać, że jakaś z tych informacji będzie istotna dla uświadomienia sobie emocji.
Z łysieniem w Totalnej Biologii wiążą się takie uczucia, jak:
- strata i oddzielenie od wizji samego siebie – odczucie “Nie mogę być sobą”
- utrata kontaktu z ukochaną osobą
- poczucie winy.
Jeśli więc łysienie nie ma w Twoim przypadku przyczyny genetycznej, zastanów się, czy dotyczą Cię któreś z powyższych odczuć. Rozstanie, konflikty w rodzinie i związane z tym poczucie winy mogą się objawiać właśnie w ten sposób.
Przejdźmy teraz do łysienia plackowatego. Co o tym mówi Totalna Biologia?
Konflikt oddzielenia
Łysienie plackowate według Totalnej Biologii jest wynikiem konfliktu oddzielenia. Najczęściej dotyczy oddzielenia od kogoś i to w kategorii ostateczności, czyli śmierci.
Łysienie plackowate może być więc efektem nieprzepracowanej żałoby i straty – nie tylko Twojej, ale i Twoich rodziców – głównie mamy. Tak samo rozpatruj to, jeśli łysienie plackowate dotyczy Twojego dziecka. Może to być jego odczucie oddzielenia od Ciebie, ale również Twoje nieuświadomione wspomnienia z dzieciństwa czy aktualne przeżycia.
Tak może działać też chęć zerwania z kimś kontaktu i przekonanie, że nie możemy tego zrobić. Na przykład na myśl o zerwaniu kontaktu pojawia się w Tobie ogromny lęk.
Obojętnie, jaki to przypadek – receptą jest uświadomienie sobie konfliktu i uwolnienie emocji. Polecam w tym celu warsztaty o Relacji z mamą i Relacji z tatą, a także cyklicznie odbywające się warsztaty z Wewnętrznym Dzieckiem.
Łysienie plackowate a obniżenie wartości
Głowa symbolizuje intelekt, inteligencję, mądrość. Czy nie czujesz się głupsza/głupszy od kogoś? Może w Twoim środowisku jest ktoś, kto Cię często krytykuje, poniża innych ludzi, daje do zrozumienia, że jesteś głupia/głupi.
Takie zachowanie z czyjejś strony powoduje, że Twoje poczucie własnej wartości spada. Zwłaszcza to dotyczące intelektu. Wraz z tym wypadają włosy.
Tu ważne jest postawienie granicy. Ludzie będą traktowali Cię tak, jak na to pozwalasz. Jeśli masz za sobą trudne doświadczenia np. w dzieciństwie, stawianie granic może nie przychodzić Ci naturalnie. Potrzebne jest też skontaktowanie się ze złością. Może pomóc Ci warsztat o stawianiu granic.
Czy czujesz się bezpiecznie?
Przy łysieniu plackowatym według Totalnej Biologii warto zwrócić uwagę na poczucie bezpieczeństwa – a konkretnie na jego utratę. Głównie dotyczy to pracy.
Przy jakichkolwiek problemach z pracą wracamy do relacji z ojcem. Często się okazuje, że osoby z tym strachem o bezpieczeństwo i byt miały autorytarnego ojca, żyły w poczuciu zagrożenia z jego strony. Potem w przyszłości trafiają na szefów, którzy tego ojca przypominają swoim zachowaniem i strach nigdy się nie kończy.
Ale zaburzone poczucie bezpieczeństwa może też dotyczyć relacji z drugim człowiekiem. Masz obsesję na punkcie drugiej osoby i boisz się ją stracić? Gdy będziesz sam(a), nie będziesz czuć się bezpiecznie?
Nie bądź w głowie – bądź tu i teraz!
Przy łysieniu plackowatym zalecam zawsze, żeby zwrócić uwagę na mielenie różnych tematów w głowie. Dla zdrowia nie tworzymy historii, nie wybiegamy myślami w przyszłość (poza rozsądnym wyznaczeniem celów i realizacją), nie rozwiązujemy problemów, których nie ma.
Jak wychodzimy do przodu, to mózg zajmuje się rozwiązywaniem czegoś, co nie istnieje. To strata energii i tego, co masz dzisiaj.
Włosy a rodzina
Jedna z interpretacji łysienia plackowatego w Totalnej Biologii mówi o tym, że z włosów można uwić symboliczne gniazdo. Włosy symbolizują rodzinę. Czy czujesz, że dostarczasz wszystko co najlepsze swoim dzieciom? Jeżeli matka lub ojciec mają poczucie, że ich dzieciom czegoś brakuje, włosy będą wypadać, by symbolicznie to gniazdo uwić.
Najwięcej o konfliktach emocjonalnych czerpię z wieloletniej praktyki w gabinecie. Konsultacje i Wasze problemy jasno pokazują, że im trudniejsze były problemy w dzieciństwie, tym w dorosłości bardziej dbamy o włosy.
Do tego dochodzą normy kulturowe – u nas długie albo gęste włosy są uważane za jeden z wyznaczników atrakcyjności. To często prowadzi do obsesyjnego dbania o włosy.
Im częściej zwracasz na to uwagę, masz na tym punkcie obsesję, tym gorszy może się robić stan włosów! Nie traktuj niczego jako warunku spełnienia i nie przywiązuj się, bo doprowadzi to do nieszczęścia, gdy to stracisz.
Podsumowanie – jak sobie pomóc przy łysieniu plackowatym?
- Przy łysieniu plackowatym i wypadaniu włosów Totalna Biologia poleca zwrócić uwagę na relacje z rodziną. Jeżeli chcesz rozwiązać konflikty emocjonalne, zacznij od webinarów: Relacje z mamą, Relacje z tatą. Pomogą Ci one uzdrowić konflikt oddzielenia, rany, odzyskać poczucie bezpieczeństwa.
- Naucz się stawiać granice, zwłaszcza jeżeli wokół Ciebie są osoby autorytarne. To pozwoli Ci poczuć swoją siłę, a przykre objawy związane z włosami mogą ustać. Pomocny będzie webinar warsztatowy o stawianiu granic.
- Włosy wypadają przez nadmiar stresu – obojętnie, jakie jest jego źródło. Jeśli to Twój problem, obejrzyj webinar Okiełznać stres.
- Jeżeli problem dotyczy Twojego dziecka, najlepszym rozwiązaniem jest Twoja praca nad sobą. Dziecko chłonie Twoje emocje i odczuwa konflikty, których doświadczasz. Pomyśl też: czy akceptujesz swoje dziecko takim, jakie jest, niezależnie od tego, ile ma włosów? A może obawiasz się, co ludzie pomyślą albo że je wyśmieją? To wszystko można uwolnić i tym samym pomóc dziecku.
- Pamiętaj o samoakceptacji. Niezależnie od tego, ile włosów masz na głowie – nie przywiązuj do tego aż takiej uwagi. Doceń inne swoje zalety, zauważ, ile osób Cię akceptuje bez zwracania uwagi na stan Twoich włosów. Często najlepsze rezultaty przynosi odpuszczenie.
Życzę Ci owocnego szukania rozwiązań. I pamiętaj – rozwiązujemy tylko problemy, które mamy aktualnie, nie te z przyszłości.
Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!