Choroby psychiczne – Totalna Biologia. Psychozy, schizofrenia, borderline

Choroby psychiczne Totalna Biologia

Gdzie według Totalnej Biologii leży przyczyna chorób psychicznych? Czy za sprawą rozwiązania konfliktów emocjonalnych można złagodzić objawy psychozy, schizofrenii czy borderline? W tym tekście przeczytasz o perspektywie Totalnej Biologii na choroby psychiczne oraz znajdziesz wnioski z mojego doświadczenia. To może Cię naprowadzić na podłoże choroby Twojej albo najbliższych.  Pamiętaj, że gdy mowa o relacji matka-dziecko, możesz interpretować je z perspektywy matki swojego dziecka, jak również dziecka, którym sama kiedyś byłaś.

Psychoza według Totalnej Biologii

To poważne zaburzenie psychiczne. Chory na psychozę ma zaburzone myślenie w odniesieniu do siebie i świata zewnętrznego. Przez to może czuć się i zachowywać się, jakby był w innym świecie – ma urojenia, halucynacje i działa nieadekwatnie do sytuacji. Według Totalnej Biologii może to być ucieczka przed tym, kim jestem. Zarówno w sferze osobowości, jak i ciała – czyli rzecz o skrajnym braku akceptacji siebie.

Psychoza wskazuje na brak tożsamości i pozwolenie innym, by kierowali moim życiem. Niska samoocena powoduje, że za wszelką cenę chcę otrzymać uwagę i miłość innych, również kosztem porzucenia siebie.  Takie odczucia najczęściej prowadzą nas do relacji z matką, która jest naszą pierwszą i najważniejszą relacją. Jeżeli tam nie otrzymaliśmy akceptacji i miłości płynącej wyłącznie z faktu, że jesteśmy, może powstać ryzyko psychozy i zupełnego odcięcia od siebie.

Przyczyną psychozy może być też wstrząs emocjonalny spowodowany przez jakieś trudne wydarzenie. To trauma: stało się coś tak trudnego do pojęcia (a dla dziecka może to być wiele rzeczy związanych z rodzicami odpowiedzialnymi za jego przetrwanie), że najlepiej zepchnąć te wydarzenia do podświadomości. Takich wydarzeń jednak nie sposób wymazać. Prędzej czy później trzeba się nimi zająć, zauważyć je i przyswoić. To pomaga złagodzić objawy chorób, również tych na tle psychicznym.

 

Choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenia osobowości borderline w Totalnej Biologii

W psychozie maniakalno-depresyjnej, inaczej chorobie afektywnej dwubiegunowej, chory naprzemiennie doświadcza manii i depresji – czyli podwyższonego i obniżonego nastroju. 

Borderline zaś to zaburzenie osobowości, w którym prym wiedzie chwiejność emocjonalna, ogromny lęk przed samotnością czy odrzuceniem czy zachowania kompulsywne. 

Zarówno choroba, jak i zaburzenie osobowości znacząco utrudnia życie i wchodzenie w relacje. W epizodzie manii chory może wykazywać nadmierne pobudzenie, a jego zachowanie prowadzić może do agresji. Depresja i obniżenie nastroju pozostawione bez opieki mogą zaś powodować myśli i próby samobójcze.

Gdzie szukać przyczyn według Totalnej Biologii? W chorym często jest dużo lęku przed brakiem przyszłości – a ten pojawia się po stracie bliskiego albo np. ważnej okazji życiowej. Chorzy mają skłonność do wpadania ze skrajności w skrajność i brak im stałości, przez co boją podejmować się decyzje i brać życie w swoje ręce. 

Jeśli zaburzenie albo choroba występuje u dziecka, wynika najczęściej z relacji z rodzicami. Czy dziecko doświadczyło odrzucenia związanego z buntem matki (np. niechciana ciąża, konflikt z własnymi rodzicami)? Czy zbyt wcześnie odkryło jakiś aspekt seksualności? Czy rodzice byli zbyt oschli, nieobecni emocjonalnie, nie dawali dziecku ochrony? A może wyobrażali sobie dziecko inaczej, niż ono jest naprawdę?

Na bazie trudnych doświadczeń dziecko woli zamknąć się we własnym świecie, który jest bezpieczny i go chroni. Nie będzie tam osiągalny dla nikogo innego.

Przeczytaj również: Depresja – przyczyny i leczenie według Totalnej Biologii

Paranoja – Totalna Biologia

W paranoi chory jest przesadnie wyczulony na gesty i słowa innych ludzi – we wszystkich widzi zagrożenie. Dużo w tym mentalności ofiary, poczucia bycia śledzonym, szpiegowanym, a szczegóły urastają do olbrzymich rozmiarów. Osoba z paranoją jest skupiona na wszystkich dookoła, co zniekształca jej postrzeganie świata i oddala ją od siebie.

Natrętne myśli i nieumiejętność zapanowania nad nimi sprawiają, że osoba dotknięta paranoją żyje tylko w swojej głowie. Często jest odcięta od ciała albo ciało jest w kondycji wskazującej na lęki: usztywnione, napięte, gotowe do ataku, znajdujące się jak w pułapce.

Pod tym pancerzem kryją się często urazy emocjonalne, duża wrażliwość oraz wyrzuty sumienia, że czegoś nie udało się osiągnąć. Choć na zewnątrz chory może pokazywać przesadne przekonanie o własnej wartości, tak naprawdę ma poczucie niższości. W paranoi często zauważyć można też brak zaufania, zazdroszczenie innym, tłumienie złości i bezsilność.

Obsesyjne i negatywne myśli są nie tylko zaburzeniem psychicznym, ale i wpływają na zdrowie fizyczne. Odpowiednia praca nad sobą, uwolnienie złości, przyjęcie swoich emocji i prawdy o sobie to jedna z dróg, by z paranoją poradzić sobie za sprawą Totalnej Biologii.

Schizofrenia według Totalnej Biologii

Schizofrenia to według Totalnej Biologii nic innego jak ukrycie swojej tożsamości przed innymi. Chorzy na schizofrenię najczęściej dorastali w domu o surowych zasadach, gdzie panował tzw. zimny chów, a potrzeby dziecka zaspokajano tylko w stopniu koniecznym do przetrwania.

Przy skrajnym braku ciepła, akceptacji i byciu nieprzyjętym przez rodziców w dziecku pojawia się chęć, by zostać kimś innym. Całkowicie wypiera i odrzuca swoje ja. Czasem emocje i przeżycia są tak silne, że stan schizofrenii (czyli np. urojenia, omamy, znieruchomienie, zastyganie ) pozwala na ucieczkę, a ta na przetrwanie. Bez zniekształcenia rzeczywistości, której doświadcza chory, wpadłby w panikę albo ogarnąłby go strach.

Chory woli życie w samotności, bo w jego poczuciu tylko to może dać mu kontrolę nad sytuacją. Dlatego jego umysł stwarza własny świat, byle oddalić się od tych części jego samego, które są nieakceptowane. To jednak może powodować nasilenie głosów, które słyszy – to właśnie części domagające się uwagi.

Jaques Martel, jeden ze specjalistów uzdrawiania przez świadomość, twierdzi, że każdy z nas w mniejszym czy większym stopniu doświadcza schizoforenii, zwłaszcza jeśli w dzieciństwie doznaliśmy odrzucenia, niezrozumienia, musieliśmy tłumić złość czy podporządkować się. W takiej sytuacji zaczynamy nieświadomie tworzyć mechanizmy, które chronią nas przed podobnym doświadczeniem w przyszłości.

Przeczytaj: Bezsenność według Totalnej Biologii – jakie emocje przepracować?

Choroby psychiczne według Totalnej Biologii – jak je leczyć?

W każdej z chorób psychicznych Totalna Biologia sugeruje pracę nad samoakceptacją. Jest to coś, czego nie mamy z racji braków, których doświadczyliśmy w dzieciństwie. Jako dorośli mamy możliwość to odbudować.

Trzeba odrzucić wszelkie maski i spojrzeć sobie w twarz – zobaczyć siebie takich, jacy jesteśmy naprawdę. To pozwala uwolnić się od iluzji i urojeń na temat swój i świata. Nawet jeśli nasi rodzice chcieli nas widzieć inaczej, realizowaliśmy nie swój plan na życie, wciąż możemy podjąć decyzję o zmianie tej drogi.

Gdy pojawią się trudne sytuacje, będąc w dobrym kontakcie ze sobą, możemy adekwatnie do nich reagować. Ucieczka do swojego świata nie będzie już niezbędna do przetrwania, a otoczenie przestanie być zagrażające.

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które (niezależnie od wieku) boryka się z chorobą psychiczną – Twoja praca jako rodzica na ogromne znaczenie w lepszym funkcjonowaniu czy zdrowieniu Twojego dziecka.

  • Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą wciąż czuć się w społeczeństwie stygmatyzowane, ale w mojej przestrzeni internetowej tego nie doświadczysz. 
  • Zapraszam Cię na mój Instagram i YouTube, gdzie dużo mówię o relacjach matka-dziecko, w której najczęściej znajduję źródło chorób i zaburzeń psychicznych. To pomoże znaleźć Ci dobry trop (zarówno gdy Twoje dziecko choruje, jak i Ty).
  • Obejrzyj też webinary Relacje z mamą, Relacje z tatą oraz Trudne dzieciństwo a dorosłe życie. Dowiesz się tam więcej o mechanizmach obronnych i maskach, które w dzieciństwie pozwalają nam przetrwać, ale w dorosłości najczęściej prowadzą do dysfunkcji. W ten sposób zgłębisz też relacje z rodzicami, pozbędziesz się iluzji na ich temat.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszam na konsultacje – pracuję z osobami cierpiącymi na choroby psychiczne, pomagam też rodzicom dzieci z takimi problemami. Zawsze możemy poszukać rozwiązania.

 

Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*