Swędzenie skóry wg Totalnej Biologii

Swędzenie skóry wg Totalnej Biologii

 Skóra jest jednym z najciekawszych i najbardziej fascynujących organów ludzkiego ciała. Nie tylko chroni nas przed światem zewnętrznym, ale przede wszystkim pozostaje w bezpośrednim związku ze wszystkimi funkcjami naszego ciała i umysłu. Stanowi pewnego rodzaju system informacyjny, który poprzez nerwy rozmieszczone na całej jej powierzchni informuje nas o bólu i ostrzega przed poważnym zagrożeniem. Jest naszym systemem obronnym, przez co jest najbardziej narażona na różne czynniki zewnętrzne, ale nie tylko. Nasza psychika też ma na nią niebagatelny wpływ.

Wiele konfliktów emocjonalnych czy nieprzepracowanych emocji widać właśnie na skórze. Skóra kojarzy się nam z kontaktem fizycznym, przytulaniem, ale równocześnie – jest manifestacją rozdzielenia, odcięcia się od czegoś.  Stąd z jednej strony – wszelkie dolegliwości skórne jak wypryski, reakcje alergiczne mogą wyrażać chęć dotyku, bliskości, pragnienie kontaktu fizycznego, z drugiej – wręcz przeciwnie – niechęć do dotyku spowodowaną na przykład traumatycznymi zdarzeniami. Według Totalnej Biologii największy wpływ na nasze ciało i kondycję fizyczną, a także powstawanie chorób, ma nasza psychika i konflikty wewnętrzne – mimo że skóra wydaje się nas osłaniać, często jako pierwsza daje znać, z jakimi problemami się zmagamy. 

Emocje a świąd skóry

Swędzenie najczęściej towarzyszy zmienionym stanom skórnym – atopowemu zapaleniu skóry, pokrzywce czy przy występowaniu łuszczycy. Może również być objawem chorób wewnętrznych – cukrzycy czy problemach z wątrobą. Jakie są nasze pierwsze kroki? Zawyczaj pędzimy do apteki po maść lub tabletki, nie zastanawiając się, czy aby na pewno źródło dolegliwości nie leży gdzieś głębiej.

Swędzenie skóry odczuwanie jest jako drażnienie – coś  nam przeszkadza nam do tego stopnia, że musimy zareagować i się podrapać. Drapanie jak wiele innych zachowań w Totalnej Biologii ma znaczenie symboliczne. To symbol nieuświadomionego problemu, który chce zostać odkryty.

Czy często Twoja skóra zaczerwienia się i swędzi, kiedy jesteś zdenerwowana lub wręcz wściekła? Jeśli masz problem z wyrażaniem swoich emocji, z pewnością nosisz w sobie przekonanie, że okazywanie gniewu jest po prostu niestosowne i niegrzeczne. Być może boisz się reakcji drugiej osoby i tłumisz te emocje w sobie. To nie sprawi, że one znikną, wręcz przeciwnie – stopniowo przybierają na sile i znajdują ujście, często właśnie poprzez skórę. Taki konflikt wewnętrzny może też być przyczynkiem do rozwinięcia się poważnych chorób.

Swędzenie od stóp do głów

W Totalnej Biologii miejsce występowania zmian skórnych zawsze ma znaczenie. Szukając przyczyny emocjonalnego konfliktu, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym pojawia się problem, a w tym przypadku swędzenie.  Każda część ciała i dolegliwości z nią związane są związane z pewnym problemem, z którym nie umiemy sobie poradzić lub skrywanymi przez wiele lat uczuciami. 

Dodatkowo swędzenie może również być postrzegane jako reakcja ciała na potrzebę zmiany. Może wskazywać na to, że osoba nie czuje się dobrze w obecnej sytuacji i pragnie wyjścia z niej, ale jednocześnie boi się wyjść ze swojej bezpiecznej strefy komfortu. Tego rodzaju dolegliwości mogą być zatem sygnałem od naszego ciała, że warto zastanowić się nad wartością zmian w życiu i po prostu – ruszyć do przodu!

Zacznijmy od naszej podstawy – swędzenie stóp

Stopy symbolicznie związane są z relacją z mamą. Wszelkie dolegliwości dotyczące stóp pojawiają się w sytuacjach, gdy z mamą łączą nas wyjątkowo trudne relacje, czy mamy do niej żal o przeżycia z dziecięcych lat. Ich przyczyny mogą być różne – zbyt duża chęć kontroli, nadopiekuńczość – chociaż beztroskie dzieciństwo wydaje się być czymś wspaniałym, kiedy dziecko nie popełnia błędu czy nie ponosi porażki – nie ma szans na samodzielny rozwój i odkrywanie świata.

Swędzenie stóp może oznaczać złość na matkę lub wskazywać, że coś w relacji z matką nas drażni i bardzo nam przeszkadza.  Może być manifestacją niskiego poczucia własnej wartości czy działania pod jej dyktando. Stopy symbolizują również naszą zdolność do tego, aby iść swobodnie do przodu – w końcu są naszą podporą. Jeśli dokucza Ci ich swędzenie spowodowane np. egzemą, starasz się je ukrywać, co sprawia wrażenie osoby lękliwej i wycofanej. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o haluksach, stopach i konfliktach z nimi związanych.

stopy

Totalna biologia a swędzenie pośladków

Świąd pośladków może dotyczyć złości skierowanej na partnera, partnerkę, męża lub żonę (kochanka lub kochankę) bądź rodziców (jeżeli pojawia się w dzieciństwie). Dotyczy tęsknoty za dotykiem, albo nadmiernym krytykowania siebie – np. związanym z przekonaniem o własnym lenistwie i braku siły ani ochoty do działania.

Swędzenie pośladków może być związane z emocjonalnym konfliktem dotyczącym poczucia bezpieczeństwa czy brakiem stabilności. Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak ze stopami – taka osoba może zmagać się z kwestiami związanymi z poczuciem wsparcia lub obniżoną samooceną. Czasem może to też oznaczać, że się… wiercimy, uwiera nam i przeszkadza jakaś sytuacja, w której się znaleźliśmy – i nie możemy jej zaakceptować.

Swędzenie odbytu a wewnętrzne konflikty

To z pewnością wstydliwy i kłopotliwy temat – warto jednak go poruszyć, aby wiedzieć, jaka jest przyczyna dolegliwości. Swędzenie odbytu dotyczy konfliktu poczucia własnej tożsamości – np. poczucia, że nie pasuję do otoczenia, czuję odmienność, która mnie krępuje. Często pojawia się też przy braku akceptacji w gronie najbliższych. 

Oto jeden z przykładów, gdzie wewnętrzny konflikt realnie wpływa na nasze zdrowie: kobieta cierpiała na świąd odbytu, czuła się oddzielona od swojej tożsamości, nie nosiła nazwiska swojego ojca, którego bardzo kochała, ze względu na obowiązujące prawo kościele. * Przykład pochodzi z książki Gilberta Renaud „Totalna Biologia – Uzdrawianie przez świadomość”

Jeśli interesują Cię założenia Totalnej Biologii i zmagasz się z przykrymi dolegliwościami – przeczytaj mój wpis na temat hemoroidów i tego, co mogą one symbolizować – również w kontekście innych problemów.

Fałszywi przyjaciele a swędzenie pleców

Plecy kojarzą się przede wszystkim ze stabilizacją i wsparciem. Czy czujesz, że musisz “nieść swój ciężar” sama i obywać się bez niczyjej pomocy? Może często masz poczucie, że ktoś wbija Ci nóż w plecy?

Swędzenie pleców wg Totalnej Biologii może symbolizować sprawy, które dzieją się poza naszą świadomością – i kontrolą. 

Może to dotyczyć naszego przeświadczenia o tym, że ktoś mówi o nas negatywnie podczas naszej nieobecności. Mamy poczucie, że ktoś nas obgaduje: np. rodzina, znajomi w pracy. Jeżeli temu poczuciu towarzyszy temu złość, to wówczas pojawia się swędzenie. Swędzące plecy mogą świadczyć o tym, że mamy fałszywych przyjaciół lub ktoś nas bezpodstawnie i niesłusznie krytykuje. Tłumiony przez dłuższy czas smutek, złość i poczucie rozczarowania często odbijają się właśnie na plecach i związanych z nimi dolegliwościach.

Dlaczego swędzą nas ręce?

Dłonie symbolicznie związane są z ojcem lub  wykonywanymi obowiązkami czy pracą, która nie do końca nam odpowiada. Swędzenie pojawia się, gdy jesteś przytłoczona lub sfrustrowana swoją sytuacją zawodową. Często jest związane też z wewnętrznym konfliktem między naszymi pragnieniami a  oczekiwaniami innych, którym musimy sprostać.

Jeśli chodzi o drugi kontekst tej dolegliwości – może pojawić się przy trudnych relacjach z tatą, spowodowanych np. z bezwzględnym podporządkowaniem się w dzieciństwie, a może ojciec przez większość czasu był po prostu nieobecny czy niedostępny emocjonalnie i czujesz do niego urazę. W rozwikłaniu swoich problemów w tym temacie pomogą Ci moje warsztaty o relacjach z tatą, na które serdecznie Cię zapraszam.

Świąd powiek a postrzeganie rzeczywistości

Oczy to nasze okno na świat, ale też spojrzenie w oczy drugiej osoby potrafi nam wiele o niej powiedzieć. One jako pierwsze zdradzają emocje, chęć oszustwa czy kłamstwa Odwracamy wzrok, kiedy widzimy coś nieprzyjemnego czy gorszącego. Odruchowo zaciskamy powieki, kiedy coś powoduje ból i cierpienie, a także w sytuacji, gdy odczuwamy niebezpieczeństwo.

Swędzenie powiek może być więc związane z głębokim, wewnętrznym konfliktem emocjonalnym – jesteśmy zmuszeni do patrzenia na coś, co nam się nie podoba, ale nie widzimy drogi ucieczki. Może wystąpić, jeśli irytuje Cię jakaś sytuacja i nie potrafisz już jej znieść – lub kiedy w którymś momencie utracisz bezpowrotnie coś, co było dla Ciebie ważne.

Ważne jest, żeby zwracać uwagę na te ostrzegawcze objawy i nie reagować na nie impulsywnie – dzięki nim i znajomości Totalnej Biologii możesz w porę zareagować!

Swędzenie skóry głowy a nierozwiązane konflikty z tatą

Głowa, jako symbol przewodnictwa i kreatywnego czy logicznego myślenia, według Totalnej Biologii symbolizuje relacje z ojcem, który przecież dla wielu dzieci jest „liderem” i wzorem do naśladowania, a czasem jedynym żywicielem rodziny. Swędzenie skóry głowy może oznaczać, że masz do swojego ojca żal, chowasz urazę. Przypomnij sobie swoją więź z tatą w dzieciństwie – może czułaś się nadmiernie krytykowana lub uważałaś, że nie sprostasz jego wymaganiom? Jeśli czułaś się niezrozumiana, a Twój ojciec był w stosunku do Ciebie oschły – to wywołuje ogromną frustrację i smutek, która nie znikają – dlatego właśnie częstym objawem jest świąd skóry głowy. 
 

Z drugiej strony takie dolegliwości wiążą się też z niskim poczuciem własnej wartości i wysokim poziomem autokrytyki. Kiedy jesteśmy zakłopotani, nad czymś się zastanawiamy lub mamy jakiś problem – odruchomo drapiemy się po głowie. W takiej sytuacji dobrze jest zwrócić się do terapeuty, który pomoże w odbudowaniu pozytywnego obrazu siebie. Chcesz poczytać więcej na temat relacji z ojcem? Zerknij na mój wpis i polecany wcześniej warsztat.

Dlaczego moje dziecko wiecznie się drapie?

Dzieci w naturalny sposób przejmują emocje swoich rodziców. Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu zmagasz się z trudnymi relacjami, takimi jak konflikt z matką czy partnerem, Twoja pociecha z pewnością to odczuje i organizm może zareagować w taki sam sposób – dziecko zacznie się drapać. Swędzenie może wynikać z uczucia frustracji, złości lub potrzeby uwagi, której nie otrzymuj. Jeśli dolegliwości wystąpią, przypatrz się uważniej relacjom Twojego dziecka z rówieśnikami – może tam tkwi problem? Prawdopodobnie potrzebuje też więcej wsparcia i zrozumienia.

Gdy samo swędzenie staje się problemem – konflikt wtórny

Świąd skóry jest niestety odczuciem bardzo dotkliwym i uciążliwym, powodującym dyskomfort, dlatego niesie ze sobą ryzyko zapoczątkowania tzw. konfliktu wtórnego, kiedy samo swędzenie staje się problemem, a nie tylko objawem fazy naprawczej innego konfliktu. Dlatego tak ważne jest świadome podejście do swojego ciała i tego, co nam pokazuje oraz systematyczne uwalnianie nagromadzonych emocji. Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z uczuciami, chodzisz ciągle sfrustrowana i wściekła – zapraszam Cię na warsztaty Uwolnij złość.

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz