Skóra w Totalnej Biologii


Skóra, jako nasza najbardziej zewnętrzna powłoka, wyznacza granice naszego “ja” i pozwala nam odczuwać swą integralność lub bliskość z innymi. Skóra w Totalnej Biologii jest organem, który unaocznia to, co dzieje się pod powierzchnią. Opowiada o przeżywanych emocjach. Każda zmiana, pokrzywka czy egzema jest informacją o przebytym konflikcie.

Skóra w Totalnej Biologii odgrywa bardzo istotną rolę. Większość problemów skórnych wynika z konfliktu związanego z rozłąką, separacją, zapomnieniem lub obniżeniem poczucia własnej wartości. Konflikty te łatwiej zrozumieć, jeśli najpierw zrozumiemy, jak ważna jest dla nas skóra, dotyk i bliskość, zwłaszcza kiedy jesteśmy dziećmi. 


Skóra do skóry

Najważniejszą potrzebą nowonarodzonego dziecka jest bliski kontakt z mamą. Kontakt “skóra do skóry” sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne i spokojne. Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecko czuję się integralną częścią matki, dlatego tak bardzo potrzebuje jej bliskości. Fizyczna bliskość jest fundamentalna dla jego zdrowia i emocji. Dlaczego? Ponieważ z biologicznego punktu widzenia decyduje o jego przeżyciu.


Prawo przetrwania 

Jesteśmy częścią natury i podlegamy jej odwiecznym prawom. Noworodek nie przetrwałby bez opieki, karmienia, ciepła i ochrony. Matka gwarantuje mu przeżycie. Kiedy nie ma jej w pobliżu, może mu zagrażać drapieżnik, może zginąć. Każdy moment bez mamy oznacza dla dziecka niebezpieczeństwo – “może grozić mu śmierć”. We współczesnym świecie, na poziomie świadomym, wiemy, że dziecku nie grozi żaden drapieżnik i “nic go nie pożre” pod nieobecność mamy (no chyba, że mieszkamy w dżungli, ale nie mówimy tu o skrajnościach). Nasze mózgi po prostu nie “nadążają za współczesnością”. Rządzą nami mechanizmy z odległych czasów i podświadomie kieruje nami prawo przetrwania (tak działa nasz biologiczny mózg). Wszystko, co temu przetrwaniu zagraża, może powodować powstawanie konfliktów.


Skóra środkiem wyrazu

Skóra w Totalnej Biologii jest istotnym środkiem wyrazu. Małe dziecko nie potrafi werbalnie wyrazić tego, że czuje się zagrożone i odseparowane, że nie czuje się bezpiecznie. Komunikat przekazuje zatem jego ciało – a zwłaszcza skóra. W ten sposób dziecko może pokazać, że coś przeżywa, że coś się dzieje. Zmiany skórne związane są z rozstaniem, cielesną rozłąką, brakiem fizycznego kontaktu. Podobne mechanizmy działają także w przypadku dorosłych, jednak zdarzają się rzadziej.


Przerwane objęcia

Egzemy, pokrzywki, swędzenie skóry, wysypki, łuszczyca oznaczają, że doświadczyliśmy bolesnego dla nas rozstania czy separacji, na które nie było naszej zgody, które bardzo mocno przeżyliśmy. Zmiany w zgięciach łokci mówią: “chcę się do kogoś przytulić, brakuje mi objęć”


Jeżeli chcesz wyleczyć skórę – zajrzyj pod powierzchnię 

Skóra w Totalnej Biologii daje nam bardzo wiele odpowiedzi. Rozwiązanie problemów kryje się za naszą indywidualną historią, którą często skrywamy głęboko w podświadomości, ale rozwiązanie może być także bardzo proste. 

Szukając tego, co w naszym przypadku spowodowało pojawienie się zmian, może nas całkowicie wyleczyć (łuszczycy, która powszechnie uznawana jest za chorobę nieuleczalną). Za poszczególnymi zmianami kryją się inne konflikty, miejsce występowania zmian także ma znaczenie.

W przypadku zmian skórnych u dzieci konfliktów należy szukać w bliskości z matką. Jej obecności matki nie sposób nikim zastąpić.

  • Więcej informacji o chorobach skóry i emocjach z nimi związanych znajdziesz w webinarze “Choroby skóry”, który znajduje się poniżej. Serdecznie polecam (zresztą nie tylko ja – sprawdź opinie o webinarze 🙂

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko macie problemy skórne warto umówić się na konsultacje, pomogę w odnalezieniu źródła konfliktu. 

Ewa!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz