Wyczerpanie i zespół chronicznego zmęczenia według Totalnej Biologii

Na zespół chronicznego zmęczenia wpływa permanentny stres i niezdrowy styl życia. Stresem dla organizmu są nie tylko zewnętrzne sytuacje w pracy czy w domu, ale również wypierane emocje, które pochłaniają Twoją energię.

Praca ponad siły, robienie wszystkiego kosztem snu i własnego odpoczynku to popularny scenariusz, gdy gonimy za coraz lepszym życiem. Warto jednak się zatrzymać, nim doprowadzimy się do ściany. A jeżeli czujesz wyczerpanie mimo diety, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu, tu trzeba zająć się swoimi emocjami.

Zobacz, jakie konflikty emocjonalne mają związek z wyczerpaniem w Totalnej Biologii.

Bycie złapanym w pułapkę

Wyczerpanie wiąże się z poczuciem bycia złapanym w pułapkę. Jedna z moich klientek przy pracy z Wewnętrznym Dzieckiem dotarła do wizji, w której stała sama w lesie, nikt jej nie widział ani nie słyszał. Była sparaliżowana.

To obrazuje poczucie oddzielenia od stada, a ono w Totalnej Biologii odpowiada za wyczerpanie. Jeżeli będziesz bez sił, nie pobiegniesz w nieodpowiednim kierunku, nie oddalisz się od potrzebnych Ci bliskich osób. W ten sposób organizm chce zapewnić Ci przetrwanie.

Osoby wyczerpane czują się oddalone od stada nie tylko w wizjach, a w codziennym życiu. Ci, którzy są – albo chcą być – z dala od swoich najbliższych, zaczynają odczuwać typowe dla chronicznego zmęczenia objawy: problemów ze snem, bólów mięśni i stawów, problemów z koncentracją, utraty wiary i sił, brak apetytu.

Często dotyka to osoby, które potrzebują wsparcia, bo są zmęczone robieniem wszystkiego samodzielnie. Ale mimo to boją się poprosić o pomoc – są przekonane, że „dadzą radę”. Zaobserwować to można u osób, które miały trudne dzieciństwo i od dziecka przyzwyczajone są, że o wszystko muszą zadbać same.

Niektórzy chętnie wyciągnęliby ręce po pomoc, ale ciągle spotykają ludzi, którzy tylko od nich biorą. W takim przypadku zachęcam do odnalezienia źródła tych schematów i ich przepracowania, żeby sytuacja przestała się powtarzać.

Rozwiązywanie problemów, których nie ma

Do wyczerpania prowadzi też tworzenie historii – czyli snucie w głowie scenariuszy „A co, jeśli…”. Dopisywanie choroby do odczuwanego bólu, martwienie się o to, jak dzieci sobie poradzą w życiu, zastanawianie się, co ludzie o nas myślą.

Rozwiązywanie problemów, których nie ma tu i teraz, męczy organizm i prowadzi do stanów depresyjnych czy bezradności. Nie mamy możliwości przygotować się na wszystko. Ważne, aby ufać życiu, nie przyspieszać biegu wydarzeń i działać dopiero wtedy, gdy problem się faktycznie pojawia. Inaczej jesteśmy ciągle w sytuacji stresowej.

Warto też zwrócić uwagę na konflikt kierunku w Totalnej Biologii. Czy jesteś zadowolona ze swojego związku czy pracy? Wiesz, dokąd zmierzasz w życiu, czy jesteś w ciągłym konflikcie? Miotanie się, którą drogą iść, wyczerpuje organizm. Prowadzi też do bezsilności, obniżenia poczucia wartości i strachu, że zaraz wszystko stracimy. W tym przypadku pojawia się konflikt związany z mięśniami: jeżeli coś zrobię, to zginę. Szukamy tu wydarzenia, które zapoczątkowało takie przekonanie.

Jeżeli jesteś chronicznie zmęczona, sprawdź też, czy widzisz coś znajomego w słowach:

 • przegapiłam coś,
 • źle wybrałam pracę/męża,
 • nie mogę cofnąć czasu.

Współuzależnienie od rodzica a wyczerpanie

Do chronicznego zmęczenia mają tendencję osoby, które żyły – lub wciąż żyją – w symbiozie z rodzicami. Jeżeli dziecko nie jest nauczone samodzielności, to przerasta go funkcjonowanie w świecie i to powoduje wyczerpanie. Budowanie w dziecku współzależności staje się dla niego przekleństwem. Zdrowa relacja rodzic-dziecko opiera się na wzajemnym szacunku, miłości, wzmacnianiu autonomii.

Rozpatrz tę sytuację zarówno w przypadku siebie i swojego dziecka, jak i Ciebie w odniesieniu do swoich rodziców.

Jak sobie pomóc przy chronicznym zmęczeniu?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak siebie wesprzeć przy wyczerpaniu:

 • Proś o pomoc.
 • Jeśli wpadasz w schematy i napotykasz tylko osoby, które biorą, przyda się praca terapeutyczna.
 • Pomyśl: czy masz poczucie przynależności? Czujesz się akceptowana?
 • Żyj tu i teraz, realizuj aktualne zadania.
 • Jeżeli tworzysz historie, pytaj siebie: czy problem jest faktycznie dziś czy mogę odpuścić?
 • Upewnij się, że wiesz, dokąd dążysz i jaka jest Twoja droga.
 • Zaopiekuj się Wewnętrznym Dzieckiem – praca głęboka pomaga dotrzeć do emocji stojących za wyczerpaniem. Niedługo będzie dostępna kolejna edycja warsztatu Praca z Wewnętrznym Dzieckiem. Obserwuj mnie na Instagramie, a nie przegapisz terminu.
 • Obejrzyj webinar Okiełznać stres, który pomoże Ci dotrzeć do źródła Twojego stresu i odzyskać siły.

Moja praktyka terapeutyczna pokazuje mi jasno: dieta, zioła i suplementy są skuteczne, ale niewiele zdziałają, jeśli pominięta zostanie praca z emocjami. Ale bywa też odwrotnie: niektórzy po trudnych doświadczeniach są w tak ciężkim stanie, że zanim zaczną terapię, potrzebują wzmocnienia dietą i ziołami.

Zachęcam Cię do holistycznej opieki nad samą sobą – w ten sposób wyjdziesz w wyczerpania i odzyskasz siły do życia!

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc
 • Webinar : Okiełznać Stres

  Cena: 199,00

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*