Problemy z widzeniem i oczami w ujęciu Medycyny Chińskiej i Totalnej Biologii

Problemy z wzrokiem – Totalna Biologia i Medycyna Chińska 

Jako że nawet 60% dorosłych cierpi na różnego typu dolegliwości oczu, czas przypatrzyć się Twojemu wzrokowi, oczom i jakości widzenia. Jeśli doświadczasz czasem swędzenia i pieczenia oczu albo cierpisz na którąś z chorób narządu wzroku, ten tekst jest dla Ciebie.

Problemy z widzeniem albo inne dolegliwości okolic oczu w dzisiejszych czasach łatwo sobie wytłumaczyć codziennym stylem życia. Siedzimy w telefonach, pracujemy przed komputerami, do tego atakuje nas sztuczne światło w marketach i zbyt mało śpimy. To wszystko na pewno nie sprzyja oczom, ale Tradycyjna Medycyna Chińska i Totalna Biologia szukają przyczyn tego stanu rzeczy głębiej.

Wzrok i oczy w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

W TCM południk Wątroby łączy się z narządem wzroku. To w pożółkniętych białkach oczu widać żółtaczkę, która jest chorobą wątroby. Jako że Wątroba magazynuje krew, to właśnie z niej Qi i krew są transportowane do oczu. Odpowiednia ilość krwi Wątroby gwarantuje jej silny i stały przepływ, tak konieczny m.in. dla dobrego widzenia.

Jeśli mamy za mało Qi i krwi Wątroby, oczy będą wysychać i piec. Tu warto też zwrócić uwagę, czy nie mamy zawrotów głowy, np. po przejściu z pozycji leżącej w stojącą, bo to też objaw słabszego i nierównomiernego przepływu krwi, a co za tym idzie: niedoboru krwi. Co ważne, można mieć świetne wyniki klasycznej morfologii, a i tak mieć zbyt mało krwi w organizmie.

Jeżeli Wątroba jest nadaktywna, oczy będą spuchnięte i przekrwione. Stan Wątroby przejawia się też w pieczeniu i łzawieniu oczu, które często wiążemy z alergią – tymczasem może to być objaw skumulowanych w Wątrobie negatywnych emocji.

Dobra wiadomość jest taka, że dbając o Qi Wątroby, jednocześnie wesprzesz swój wzrok i być może nie powrócą już ciemne plamki przed oczami, mroczki czy niewyraźne widzenie. Dlatego pamiętaj o tym, co wspiera Wątrobę. Oto niektóre ze zmian, które możesz wdrożyć w każdej chwili:

  • Codzienny ruch z przyjemnością – Wątroba nie lubi stagnacji, zastojów
  • Dieta bogata w kiełki, nowalijki, świeże produkty z natury, zwłaszcza wiosną
  • Praca z emocjami, uwolnienie nagromadzonego gniewu, złości i frustracji. Polecam cykliczne warsztaty: Uwolnij złość.

Przeczytaj również:

Co o wzroku mówi Totalna Biologia?

Według Totalnej Biologii kłopoty ze wzrokiem mogą pojawiać się jako uzewnętrznienie przeżywanych konfliktów wewnętrznych. Czasem bardzo czegoś chcemy i jeśli ta myśl nawraca i powoduje w nas trudne emocje, pojawiają się konflikty. Wyobraź sobie, że bardzo chcesz kogoś zobaczyć, tęsknisz, ale nie masz możliwości się z tą osobą spotkać, zobaczyć jej. Występuje konflikt separacji, oddzielenia, a on może się objawić w ektodermie, np. siatkówce i rogówce oka.

Oczy mogą też odzwierciedlać konflikt ataku z tyłu. Jeśli obawiasz się ataku osoby, zmiany pojawiają się na ciele szklistym. Jeżeli zaatakować miałyby Cię rzeczy martwe, czyli sytuacje czy zdarzenia, problem objawi się w siatkówce oka. Mózg pogarsza jakość wzroku, bo skoro ktoś albo coś ma Cię zaatakować z tyłu, to trzeba pomóc Ci przeżyć i uwrażliwić kosztem wzroku inne zmysły, np. słuch.

Ze strachu może wynikać też krótkowzroczność (obawy, że zbliża się niebezpieczeństwo, np. w postaci agresywnego ojca) czy dalekowzroczność (czujemy obowiązek bycia wartownikiem, ostrzegania przed niebezpieczeństwem, tu często w grę wchodzi pamięć rodowa). Astygmatyzm zaś może łączyć się z relacjami z ojcem (nie pokażę ojcu, że cierpię). 

Każdy przypadek Totalna Biologia rozpatruje indywidualnie. Czasem pogodzenie się z daną sytuacją i zaakceptowanie jej przynosi rezultaty, innym razem potrzebna jest praca z konsultantem TB. Dałam Ci jednak ogólne przesłanki, które być może pomogą Ci zrobić pierwszy krok. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, rozważ wzięcie udziału w konsultacji.

Praca z ciałem może pomóc Twoim oczom

Nie musisz już dłużej interpretować swoich problemów ze wzrokiem jako efekt zbyt długiego siedzenia przy komputerze albo pracy przy sztucznym świetle. Te czynniki mogą wpływać na stan Twoich oczu, ale jeśli wciąż nawracają, możesz poszukać przyczyny głębiej. W tym celu warto połączyć recepty Medycyny Chińskiej, Totalnej Biologii i pracy z ciałem. Jak już wiesz, według TCM i Totalnej Biologii jesteśmy z ciałami i emocjami jedną całością. Praca nad sobą na wielu frontach w końcu przyniesie efekty.

Jako materiał uzupełniający polecam szczególnie: Webinar Regeneracja Wątroby.

Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*