Jak wzmocnić Wątrobę – podejście Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

jak wzmocnić wątrobę

Zastanawiasz się, jak wzmocnić Wątrobę? Jesteś w dobrym miejscu. Tradycyjna Medycyna Chińska niesie nam szereg wskazówek, dzięki którym możemy zadbać o ten ważny dla nas obieg czynnościowy. Bo w TCM Wątroba to nie tylko narząd, ale cały obieg, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Z tego wpisu dowiesz się, jak codziennym stylem życia możesz zadbać o stan swojej Wątroby. W wielu przypadkach wcale nie potrzeba długotrwałych postów, głodówek, diety koktajlowej czy sztucznego wywoływania wypróżnień albo lewatyw.

Więcej o moim podejściu do oczyszczania organizmu przeczytasz w tekście: Oczyszczanie organizmu według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Tutaj dowiesz się, dlaczego stan Twojej Wątroby jest tak ważny i jak ją wspomóc dzięki diecie i zdrowemu stylowi życia, bez sięgania po restrykcyjne rozwiązania.

Co robi Wątroba według TCM?

 

Wątroba oczyszcza organizm z toksyn – pewnie pamiętasz to jeszcze z czasów szkolnych. Może nawet zdarzyło Ci się doświadczyć bólu Wątroby po suto zakrapianej imprezie albo po ciężkostrawnym posiłku: działo się tak dlatego, że to właśnie ten organ odpowiada za procesy detoksykacji organizmu. Ale według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Wątroba ma jeszcze więcej zadań.

 

  1. Stan Wątroby wpływa na przepływ energii Qi. Jeśli jest on odpowiedni, to nie musisz martwić się o swoje procesy trawienne czy odporność, bo wszystko przebiega prawidłowo. Nie cierpisz na zastoje, swobodnie i adekwatnie do sytuacji wyrażasz emocje.
  2. Wątroba przechowuje krew i reguluje jej ilość w różnych obszarach ciała. W czasie treningu potrzebujesz jej więcej w mięśniach, w mózgu – podczas wzmożonego wysiłku intelektualnego. Podczas posiłku odpowiednia ilość krwi jest potrzebna w układzie trawiennym. Tym wszystkim zawiaduje właśnie Wątroba.
  3. Wpływa na stan Twojego wzroku. Wątroba jest połączona z oczami i jeśli te nie domagają, może to być sygnałem o problemach z Wątrobą. Podobnie jest z paznokciami.
  4. Wątroba odpowiada za ścięgna. Jeśli czujesz, że Twoje ciało jest gibkie i elastyczne, to świadczy o dobrym przepływie Qi. Wszelka sztywność może wskazywać na zastoje życiodajnej energii.
  5. Wątroba łączy się z kreatywnością, spontanicznością, dążeniem do realizowania zamierzeń, elastycznością. Nie służą jej zaś nacisk i presja. Jeżeli Wątroba działa nieprawidłowo, może być Ci trudno wyznaczyć sobie cele, dopasować się do nowych okoliczności, zabierać się do nowych rzeczy.

Jak wzmocnić Wątrobę dietą?

 

Wątroba połączona jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej z Wiosną, a to wiąże się ze wszystkim, co ma kolor zielony. To dlatego też Wiosna jest świetnym okresem, by zadbać o Wątrobę: pojawiają się nowalijki, kiełki i inne warzywa zielone.

Włącz do diety: sałatę, rukolę, jarmuż, szpinak, cykorię, natkę pietruszki, słodkie warzywa, ryż, kompoty, szparagi, karczochy.

Z przypraw przydadzą się: bazylia, mięta, rozmaryn, bazylia, liść laurowy, majeranek, pieprz, koper włoski, nasiona kolendry, lubczyk, oregano.

Unikaj alkoholu, coca-coli, kawy, tłustych i ciężkostrawnych posiłków.

Nie liczy się tylko dieta, ale również sposób konsumowania posiłków. Jedzenie bez pośpiechu i tylko tyle, ile potrzebujesz, z pewnością przysłuży się Wątrobie. Kolację dobrze jest zjeść na kilka godzin przed snem, a w przypadku, gdy chcesz dodatkowo wspomóc Wątrobę – około 17:00. To bardzo ważne, by Wątroba w nocy zajmowała się regeneracją i pełnieniem funkcji oczyszczającej, a nie przetwarzaniem zbyt dużej kolacji albo pozbywaniem się skutków nadmiernego wysiłku intelektualnego czy fizycznego, który zafundowaliśmy jej przed snem. Zatem już dbając o spokojne wieczory i wczesną kolację, przyczyniasz się do polepszenia stanu Wątroby.

Obserwuj też, jak wygląda Twój sen. Jeżeli rano budzisz się wypoczęty, to wszystko jest w porządku, ale stałe pobudki i poczucie niepokoju w nocy – zwłaszcza między 1:00 a 3:00 w nocy – mogą świadczyć o przepełnionej Wątrobie.

To są ogólne wytyczne, jak wesprzeć pracę Wątroby. Musisz jednak wiedzieć, że warto spojrzeć na swój przypadek indywidualnie. TCM rozróżnia choćby nadmiar Wątroby, niedobór Wątroby, Gorąco, Wiatr – w i każdym z tych przypadków najlepsze rozwiązania dietetyczne będą inne. Mam dla Ciebie wiele pogłębionych materiałów, w których omawiam różne aspekty związane z Wątrobą.

Webinar: Regeneracja Wątroby. Ponad dwugodzinny wykład omawiający różne przypadki i poruszający wiele zagadnień na tle emocjonalnym, które pozornie nie wskazują na kłopoty z Wątrobą.

Webinar: Wiosenne wsparcie organizmu + e-book z przepisami na bezpieczne, uniwersalne potrawy. Przyda Ci się zwłaszcza w sytuacji, gdy myślisz o oczyszczaniu organizmu.

Jak wzmocnić Wątrobę emocjonalnie?

 

W TCM jesteśmy całością, a więc Twój stan emocjonalny wpływa na kondycję Twoich organów i odwrotnie – niedomagające obiegi czynnościowe mogą zakłócać Twój dobrostan psychiczny. Jak zadbać o Wątrobę pod kątem emocji?

Popracuj ze stłumionymi i niewyrażonymi emocjami takimi jak złość i gniew – gdy je uwolnisz, lżej zrobi się też Wątrobie. Jeśli trudno Ci samodzielnie ruszyć z miejsca z tym tematem, polecam warsztaty Uwolnij złość. Odbywają się one cyklicznie w formie zdalnej, a efekty odczuwalne są czasem już po jednym spotkaniu.

Jak wspomniałam wyżej, Wątrobie służy też kreatywność, spontaniczność, przestrzeń, poczucie celu, robienie nowych rzeczy, aktywność twórcza i fizyczna. Wszelki nadmiar, presja i stagnacja będą negatywnie odbijać się na jej stanie. Dlatego kiedy zadbasz już o swoją dietę, pamiętaj również o zrobieniu sobie przestrzeni na gruncie emocjonalnym. Na ile to możliwe, rób to, co lubisz, miej czas dla siebie, wysypiaj się i regularnie ruszaj. Wybierz aktywność fizyczną, którą naprawdę lubisz, a nie taką, do której ciągle się zmuszasz.

Czasem łatwo wpadamy w błędne koło i – chcąc wzmocnić Wątrobę – dajemy jej jeszcze więcej do przetworzenia. Dodatkowe suplementy, aktywności na siłę, nieprzemyślane posty… Tymczasem ten Narząd zdecydowanie potrzebuje wszystkiego mniej. Bardzo możliwe, że dodatkowe oczyszczanie wcale nie będzie Ci potrzebne, jeżeli zadbasz o siebie pod kątem diety, stylu życia i emocji.

Jeśli jednak od dłuższego czasu dokuczają się dolegliwości ze strony Wątroby, możemy rozpatrzyć Twój przypadek indywidualnie. Serdecznie zapraszam na konsultacje.

 

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*