Czym jest Tradycyjna Medycyna Chińska ?


O tym jak zostałam terapeutką i dlaczego zainteresowałam się Tradycyjną Medycyną Chińską i Totalną Biologią przeczytacie szerzej w zakładce “o mnie”.

Medycynie Chińskiej zawdzięczam zdrowie własne i moich najbliższych.
To dzięki “zupom mocy” i ziołom wzmocniłam się i odbudowałam po ogromnym wyczerpaniu, a mój syn przyjmuje znacznie mniejsze dawki leków. Wiem, że dla wielu osób Tradycyjna Medycyna Chińska to czarna magia, dlatego chciałabym przybliżyć ten temat.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym jest Tradycyjna Medycyna Chińska zapraszam do lektury.

 

Co to jest Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)?

TCM liczy sobie kilka tysięcy lat. W 2019 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za system naukowy – czyli spójny, logiczny, dający powtarzalne efekty terapeutyczne.
Jest to holistyczny system, traktujący człowieka jako część natury i wszechświata.

 

TCM to spójny i logiczny system.

Jakie są założenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jesteśmy integralną częścią przyrody, jednością z otaczającym nas światem. Jeżeli w przyrodzie zachodzą jakieś przemiany, to zachodzą także w nas. Odczuwamy zmiany pór roku, dnia, temperatury.
Nie da się nas “wyrwać” ze świata – jesteśmy jego integralna częścią.

 

Człowiek jest integralną częścią przyrody

TCM ma własną fizjologię człowieka, patologię i metody diagnostyczne i terapeutyczne
(m.in. ziołoterapia, dietetykę i akupunkturę).

TCM zakłada, że ciało jest mądre i zawsze reaguje najlepiej jak potrafi. W leczeniu nie chodzi więc o przeciwdziałanie jego reakcjom, ale o usunięcie przeszkody w byciu zdrowym. Kiedy to nastąpi, rozpocznie się proces zdrowienia. Należy znaleźć przyczynę i zrozumieć, dlaczego ciało reaguje tak, a nie inaczej. W przypadku wysokiej gorączki, zastanawiamy się dlaczego człowiek wytwarza takie ciepło? Na jakie czynniki został narażony? Obserwujemy, analizujemy, docieramy do przyczyny, zakładając, że reakcja ciała jest najlepsza możliwą reakcja w danej sytuacji.

 

Mądrość ciała

TCM skupia się na profilaktyce, na tym, co zrobić aby konkretny człowiek był zdrowszy i szczęśliwszy. Lekarze TCM byli wynagradzani tylko wówczas gdy człowiek był zdrowy. Takie podejście wydaje mi się uczciwe. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Terapeuci TCM osiągają wiele sukcesów przywracając zdrowie pacjentom również w zaawansowanych stadiach, lecz to właśnie profilaktyka wyróżnia ją od innych systemów.

 

Najważniejsza jest profilaktyka

Człowiek w TCM nie jest tylko sumą mięśni, narządów wewnętrznych, kości, struktur i tkanek. Jest holistyczną całością – ciałem, psychiką i energią. Jest częścią Wszechświata,, będąc jednocześnie indywidualnością. W TCM nie istnieją podziały ze względu na objawy – takie same symptomy mogą mieć różne przyczyny. Terapeuta przy doborze leczenia uwzględnia znacznie szerszy kontekst niż tylko objawy.

Takie same symptomy mogą mieć różne przyczyny.

 

Dlaczego Tradycyjna Medycyna Chińska?

Z uwagi na wszystko co napisałam powyżej. Taki sposób postrzegania człowieka bardzo mi odpowiada. Wszystko co nas otacza jest ze sobą wzajemnie powiązane.
Uwielbiam TCM za szacunek do mądrości ciała, holistyczne postrzeganie, indywidualne podejście, logiczność i dietetykę profilaktyczną i leczniczą. To właśnie ten ostatni obszar przemawia do mnie najbardziej – zapewne dlatego, że jestem dietetykiem TCM i obserwuję i doświadczam jej cudownego wpływu na organizm.

Podsumowując:

  • metody TCM mogą zapobiegać chorobom
  • TCM szanuje Twoje ciało
  • uwzględnia Twoje emocje
  • postrzega Cię w szerszym kontekście
  • stawia na profilaktykę

TCM przywiązuję dużą rolę do emocji, to właśnie dlatego skierowałam uwagę na Totalną Biologię.

 

Teraz już wiesz czym jest Tradycyjna Medycyna Chińska?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zaglądaj na bloga, zapisz się do newslettera i obserwuj mój profil na Facebooku i Instagramie – regularnie dodaję tam mnóstwo informacji na temat TCM i Totalnej Biologii.

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary związane z TMC

Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*