Zimne stopy a Totalna Biologia


Masz zimne stopy? Śpisz w skarpetkach i przykrywasz stopy dodatkowym kocem? Lekarze mówią, że widocznie taka jest Twoja natura, że taki Twój urok. Zimne stopy mogą pojawiać się przy chorobach tarczycy, dolegliwościach układu krążenia i stresie. Jeżeli jednak wykluczysz powyższe, to kluczowa staje się…Twoja relacja z mamą. W Totalnej Biologii stopy symbolicznie związane są z mamą.

 

Konflikt oddzielenia a zimne stopy

Zimne stopy dotyczą konfliktu oddzielenia od mamy. Oddzielenie w Totalnej Biologii rozumiane jest inaczej niż rozłąka. Rozłąkę odczuwamy jako tęsknotę, boli nas brak bliskiej osoby, a reaguje naskórek (wysypki, alergie skórne). Konflikt oddzielenia jest mniej nacechowany emocjonalnie – jest doświadczonym (najczęściej w dzieciństwie) brakiem kontaktu, bliskości i przepływu. 

Czym jest dla dziecka kontakt i bliskość z mamą? Wszystkim! Dziecko, żeby przeżyć musi być blisko mamy. Jest to dla naszego gatunku całkowicie naturalne. Oddzielenie od mamy jest dla dziecka traumatyczne. Jak reaguje dziecko żeby przeżyć? Blokuje się emocjonalnie, izoluje od świata i “zamraża” się na mamę. 

W czasach mojego dzieciństwa (lata osiemdziesiąte) powszechnym było pozostawianie dzieci samych w szpitalach. Tak już było, takie czasy, sama również tego doświadczyłam. Przykład szpitala posłuży mi do wyjaśnienia jak działa konflikt oddzielenia. 

Wyobraź sobie dziecko, które musi zostać na jakiś czas w szpitalu. Mama dziecka nie może mu towarzyszyć, odwiedza je tylko od czasu do czasu (uwaga! nie oceniamy teraz mamy, tylko skupiamy się na perspektywie dziecka). Jak czuje się dziecko? Jest samo w obcym miejscu, z obcymi ludźmi. Żeby sobie z tym poradzić blokuje swoje emocje, izoluje się od świata, odcina się, zamraża się też na mamę. 

 

Konsekwencje konfliktu oddzielenia

Co się dzieje kiedy odcinamy się od mamę? Pozostajemy w pozycji dziecka, walczymy, buntujemy się na to co było, co jest. Wydaje nam się, że bunt i niezgoda są wyrazem dojrzałości, ale jest wprost przeciwnie. Jeżeli w dorosłym życiu nadal “walczymy”, to znaczy że przemawia w nas głos skrzywdzonego dziecka. Może nie wychodzić nam związkach, w relacjach zawodowych. Zamknięcie na mamę to symboliczne zamknięcie na obfitość życiową. Jeżeli w dzieciństwie zamkniemy się na mamę, na nasze uczucia, zamykamy się na sukcesy w wielu aspektach życiowych.

 

Chcesz ogrzać stopy – ogrzej relację z mamą

Pogodzenie się z mamą jest ważne przede wszystkim dla Ciebie. Najważniejsze, aby przyjąć wszystko co wydarzyło się w relacji z mamą. Na pewno znajdziesz coś dobrego, choćby jedną malutką rzecz, skup się na tym. Każda mama jest jakaś, każdej można coś zarzucić – jeżeli w pełni zaakceptujesz swoją, pogodzisz się z tym jako było i co więcej uznasz, że miała prawo postępować tak, a nie inaczej – zaczniesz żyć pełnią życia. Mama miała prawo być taka, jaka była. Zgódź się na to co w sobie nosiła, nie wiesz co przeżyła, w jakiej sytuacji się znajdowała, co musiała znosić. Otwórz swoje serce na mamę, jaka by nie była.

 

 

List do M

Co możesz zrobić, aby poprawić relację z mamą? Napisać list i zmierzyć się wewnętrznie ze swoim kontaktem z mamą. Wrócić wewnętrznie do mamy. Uwolnić zablokowane emocje, jeżeli trzeba – wylać przy tym morze łez. List jest dla Ciebie – nie musisz go wysyłać! Nie musisz nawet mówić mamie o tym co czujesz. List ma pomóc Tobie w uwolnieniu emocji, prawdopodobnie będzie dopiero pierwszym krokiem w dłuższym procesie, ale każde, nawet niewielkie działanie ma znaczenie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w poprawieniu relacji z mamą lub zmagasz się z problemami emocjonalnymi czy zdrowotnymi, zapraszam na konsultacje indywidualne. 

 

Polecane dla Ciebie:


Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinar, który będzie w stanie Ci pomóc

  • BESTSELLER!
    Emocje a choroby

Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować

  • NA ŻYWO! BESTSELLER!
  • LIVE! 24.05 19:00
  • LIVE! 24.05 9:30
  • Ebook: 52 Kroki do Zdrowia

    Cena: 99,00

Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*