Po co Ci “złe” emocje? Złość według Totalnej Biologii i Medycyny Chińskiej

Wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Nawet te, które uważamy za “złe”. Zarówno według Medycyny Chińskiej, jak i Totalnej Biologii każda emocja ma swój sens. Ich występowanie jest naturalne i w pełni uzasadnione. Często wydaje nam się, że powinniśmy doświadczać tylko tych dobrych emocji. Staramy się, aby nam i naszym dzieciom nie było smutno, aby się nie złościły. Jednak w emocjach, jak we wszystkim powinniśmy zachować równowagę – wszystkie emocje są po coś.

Emocje w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej najważniejsza jest równowaga. Ciało, umysł i emocje są ze sobą ściśle powiązane. Nie istnieją oddzielnie i nie są oddzielnie rozpatrywanie. Zdrowie to harmonijny przepływ energii qi i zrównoważenie emocjonalne.

Emocje są wewnętrznymi ruchami energii qi, będącymi wynikiem działań powiązanych z nimi narządów lub naszą reakcją na sytuację, w której się znajdujemy. Ruch ten odczuwamy w ciele.

Kiedy jesteśmy zdrowi, to nasze reakcje są adekwatne do sytuacji. Emocje przychodzą i odchodzą. Naturalnie przemijają. Przewlekłe stany emocjonalne uszkadzają narządy. Najbardziej podatne na “choroby emocjonalne” są serce i wątroba.

W Medycynie Chińskiej nadmiar emocji, nawet tych uznawanych za “dobre” i pożądanych może powodować problemy. Nadmiar ekscytacji prowadzi do chorób serca, niewypłakany i stłumiony smutek może powodować choroby płuc, a niewyrażona złość lub jej nadmiar choroby wątroby. Same w sobie emocje nigdy nie szkodzą. Nawet te niemile widziane. Szkodzi nam nadmiar, niedobór, zastój (zablokowanie), brak (na przykład radości w życiu) lub trwanie w emocjach.

Złość związana jest z Wątroba. Złość powoduje, że qi się wznosi do góry dlatego jej objawy często odczuwamy w głowie i karku (zaczerwieniona twarz, oczy, napięciowe bóle głowy). Skumulowana złość powoduje między innymi alergie, swędzenie skóry, problemy trawienne.

Emocje w Totalnej Biologii

Według Totalnej Biologii są fundamentalne i potrzebne. Uruchamiają w nas mechanizmy, które pozwalają nam przeżyć, uniknąć zagrożenia. Biologicznie są potrzebne abyśmy mogli przeżyć – ratują nam życie. Gdyby nie lęk, nie uciekaliśmy przed drapieżnikiem, tylko dali się zjeść. Zablokowane, nieuświadomione emocje powodują choroby natury fizycznej i psychicznej, dolegliwości i różne zachowania. Złość może powodować między innymi przewlekłe problemy z zatokami, podatność na użądlenia i wiele innych problemów.

Emocje są naturalne i potrzebne, dlaczego zatem powodują choroby i wpływają destruktywnie na nasze zdrowie? 

Ponieważ mamy problem z ich przerobieniem, uwolnieniem, świadomym przeżyciem. Ponieważ je kumulujemy. Od dziecka uczymy się maskować emocje. Zwykle nie ma przestrzeni na krzyk, tupanie nogami, czy płacz (które są bardzo uwalniające). Dziecko, które się złości, chwile pokrzyczy i popłacze, potupie nogami, a po chwili jest już spokojne i radosne. Emocje przeminęły. To naturalny i zdrowy proces. Dzieci, które nie zostały jeszcze nauczone tłumienia emocji świetnie, naturalnie sobie z nimi radzą. Niestety wyrażanie złości, pomimo rosnącej świadomości wciąż uznaje się za niegrzeczne. Złość nie jest powszechnie akceptowana, a rodzice którzy pozwalają dzieciom “złościć się” np w miejscach publicznych narażeni są na komentarze i spojrzenia pełne krytyki. Jest to bardzo problematyczne, dlatego często uczymy się tłumić emocje, uczymy też tego nasze dzieci. Okoliczności te sprawiają, że nie potrafimy naturalnie przerabiać emocji, pozwolić sobie na nie.

Czy złość jest potrzebna?

Tak i to bardzo! Według Medycyny Chińskiej złość to energia, która motywuje do zmian. Złość ma w sobie potencjał do poruszania, do tworzenia czegoś nowego. Jest bardzo potrzebna, dzięki niej możemy podejmować dobre dla nas decyzje, na przykład rzucić pracę, która nam nie służy, w której nie jesteśmy spełnieni. Gdyby nie złość pozwolilibyśmy sobie na wszystko. Złość to bardzo intensywna i dynamiczna emocja, która powinna być na bieżąco wyrażana. Inaczej zostaje w ciele i powoduje problemy, zwłaszcza kiedy się jej nazbiera. 

Złość służy nam do wyznaczania naszych granic. Zdecydowanie łatwiej jest powiedzieć “nie” kiedy czujemy złość. Jeżeli jesteśmy uczeniu tłumienia złości, to możemy mieć nie tylko problemy natury fizycznej, ale też kłopot z wyznaczaniem własnych granic, przez co będziemy zgadzać się na sytuacje i relacje, które nie są dla nas komfortowe i satysfakcjonujące. 

 

Niewyrażane emocje mogą doprowadzić do “wybuchu”, w wyniku którego potocznie mówiąc “siądzie nam psychika” lub posypie się zdrowie fizyczne. Jeżeli od dziecka nie wyraziliśmy złości, to przez całe życie działamy schematem, który zapamiętało nasze ciało. W każdej chwili jednak możemy to zmienić, świadomą pracą i uwalnianiem emocji. Nie jest to jednak takie proste, kiedy całe życie działaliśmy w inny sposób. Pomocne są ćwiczenia z ciałem, głosem i oddechem. Uwierzcie mi – da się to zrobić!

Polecam także:

  • webinar Emocje a choroby –  jak nasze emocje wpływają na zdrowie i co możemy z tym zrobić. Twoje emocje są ważniejsze niż suplementy.
  • Złość często powoduje choroby skóry np. alergie, egzemy, azs, pokrzywki – polecam webinar Choroby Skóry wg Totalnej Biologii

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

 

 

 

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*