Moczenie Nocne Totalna Biologia

 

 

Problem moczenia nocnego dotyczy najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zwykle kojarzone jest z problemami z nerkami lub pęcherzem moczowym. Znam jednak wiele przypadków dzieci przebadanych pod tym względem wzdłuż i wszerz, u których nie stwierdzono żadnych problemów z układem moczowym czy nerkami. 

Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego dotyczy dzieci, które przeżywają ogromny stres. Dodatkowego stresu przysparza jeszcze dziecku poczucie wstydu – zdaje sobie przecież sprawę, że moczenie nie niczym fajnym i mile widzianym. Zawstydzanie dziecka z tego powodu jest najgorszym, co można zrobić. Wynika najczęściej z przekonania, że moczenie odbywa się na poziomie świadomym i jest zależne od woli dziecka. Absolutnie nie! Jest to kwestia biologii i reakcja na to, czego dziecko doświadcza. Zawstydzanie jest natomiast prostą drogą do obniżenia poczucia wartości i nasilenia problemu. 

Dziecku, które się moczy należy bezwzględnie zapewnić wsparcie, poczucie bezpieczeństwo, akceptację i miłość. Należy też przyjrzeć się jego emocjom, sytuacji rodzinnej i temu, co przeżywa.

 

 

Moczenie nocne Totalna Biologia

W ujęciu Totalnej Biologii moczenie nocne może mieć kilka przyczyn. Mocz w świecie zwierząt, do którego przecież należymy, służy wyznaczaniu granic – oznaczania naszego terytorium. Kiedy czujemy się bezpiecznie, nie mamy potrzeby znaczenia terenu, jeżeli jednak granice zostaną naruszone, może pojawić się problem. Terytorium związane jest autorytetem ojcem – przewodnikiem stada, głową rodziny. Przyjrzeć się należy się więc relacji dziecka z ojcem (lub mamą, jeżeli go zastępuje).

 

Moczenie nocne w Totalnej Biologii – najczęstsze konflikty:

 • fizyczny brak ojca

 • ojciec nieobecny emocjonalnie

 • zbyt apodyktyczny, zbyt władczy ojciec, wywołujący stres dziecka. Dziecko nie może wówczas oznaczyć swojego terytorium, wypowiedzieć się, mieć prawa głosu

 • nadmierne rozpieszczanie – brak granic wyznaczonych przez ojca

 • obawa dziecka o miejsce w rodzinie (narodziny rodzeństwa, rozwód rodziców, brak zainteresowania, niepewność, strach)

 • jeżeli matka pełni rolę ojca, to źródłem problemu może być to, że to ona jest zbyt apodyktyczna, władcza, etc.

 • Moczenie na chwilę przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa – przywraca warunki panujące w łonie matki * Gilbert Renaud, Recall Healing, Totalna Biologia, Uzdrawianie przez świadomość str. 128.

Jeżeli Twoje dziecko moczy się w nocy, to zastanów się, czy czuje się w domu bezpiecznie? Czy może wypowiedzieć swoje zdanie? Czy ma w domu swój kąt, swoje pewne, stałe i bezpieczne miejsce (zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie)? Jaka jest jego relacja z tatą? Czy za nim tęskni? A może problem zaczął się kiedy pojawiło się rodzeństwo? Wszystkie te aspekty są mają ogromne znaczenie.

 Przeczytaj też o problemach z nietrzymaniem moczu według Totalnej Biologii.

 

Moczenie nocne Totalna Biologia – wskazówki

W szukaniu przyczyn moczenia nocnego u dzieci uwagę należy zwrócić także na przeszłość rodziny/rodu. W Totalnej Biologii moczenie nocne może być związane z nocnym pożarem domu, stodoły czy gospodarstwa. Jeżeli nie znaleźliśmy przyczyny w relacjach z ojcem, czy terytorium to właśnie historia rodziny może być źródłem problemu. Możliwe jest także, że źródło leży w przeżyciach rodziców z ciąży lub czasu ją poprzedzającego (sprawdź wpis Czy emocje kobiety w ciąży mogą wpływać na dziecko, jego przyszłość i wybory życiowe).

Jeżeli problem nocnego moczenia dotyczy Twojego dziecka, zacznij pracę od siebie. Choroby i dolegliwości dzieci odzwierciedlają emocje rodziców, a więc moczenie nocne u Twojego dziecka może dotyczyć Twoich relacji ze swoim tatą. Kiedy zaopiekujesz się sobą, uwolnisz lęki i rozwiążesz problemy, zniknie problem moczenia się dziecka i poprawi jakość życia całej rodziny. Nie odkładaj tego na później!

Poniżej znajdziesz webinary i kursy Totalnej Biologii, które są doskonałym wstępem do pracy nad sobą. Będą dobrym wyborem dla osób, które obawiają się pracy 1:1 z terapeutą albo swojej reakcji na określone wspomnienia. Stopniowo będziesz nabierać odwagi i znajdziesz rozwiązania na dolegliwości Twojego dziecka i swoje lęki.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc

 • BESTSELLER!
 • BESTSELLER!
 • BESTSELLER!
  Emocje a choroby

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*