Moczenie Nocne Totalna Biologia

Problem moczenia nocnego dotyczy najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zwykle kojarzone jest z problemami z nerkami lub pęcherzem moczowym i można ich wykluczyć. Znam jednak wiele przypadków dzieci, przebadanych pod tym względem “wzdłuż” i “wszerz”, u których nie stwierdzono żadnych problemów z układem moczowym czy nerkami. 

Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego dotyczy dzieci, które przeżywają ogromny stres. Dodatkowego stresu przysparza jeszcze dziecku poczucie wstydu – zdaje sobie przecież sprawę, że moczenie nie niczym fajnym i mile widzianym.. Zawstydzanie dziecka z tego powodu jest najgorszym, co można zrobić. Wynika najczęściej z przekonania, że moczenie odbywa się na poziomie świadomym i jest zależne od woli dziecka. Absolutnie nie! Jest to kwestia biologii i reakcja na to, czego dziecko doświadcza. Zawstydzanie jest natomiast prostą drogą do obniżenia poczucia wartości i nasilenia problemu.. 

Dziecku, które się moczy należy bezwzględnie zapewnić wsparcie, poczucie bezpieczeństwo, akceptację i miłość. Należy też przyjrzeć się jego emocjom, sytuacji rodzinnej i temu, co przeżywa.


Moczenie nocne Totalna Biologia

W ujęciu Totalnej Biologii moczenie nocne może mieć kilka przyczyn. Mocz w świecie zwierząt, do którego przecież należymy, służy wyznaczaniu granic – oznaczania naszego terytorium. Kiedy czujemy się bezpiecznie, nie mamy potrzeby znaczenia terenu, jeżeli jednak granice zostaną naruszone, może pojawić się problem. Terytorium związane jest autorytetem ojcem – przewodnikiem stada, głową rodziny. Przyjrzeć się należy się więc relacji dziecka z ojcem (lub mamą, jeżeli go zastępuje).


Moczenie nocne Totalna Biologia – najczęstsze konflikty:

 

 • fizyczny brak ojca

 • ojciec nieobecny emocjonalnie
 • zbyt apodyktyczny, zbyt władczy ojciec, wywołujący stres dziecka. Dziecko nie może wówczas “oznaczyć swojego terytorium”, wypowiedzieć się, mieć prawa głosu
 • nadmierne rozpieszczanie – brak granic wyznaczonych przez ojca
 • obawa dziecka o miejsce w rodzinie (narodziny rodzeństwa, rozwód rodziców, brak zainteresowania, niepewność, strach)
 • jeżeli matka pełni rolę ojca, to źródłem problemu może być to, że to ona jest zbyt apodyktyczna, władcza, etc.
 • Moczenie na chwilę przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa – przywraca warunki panujące w łonie matki * Gilbert Renaud, Recall Healing, Totalna Biologia, Uzdrawianie przez świadomość str. 128.

Jeżeli Twoje dziecko moczy się w nocy, to zastanów się, czy czuje się w domu bezpiecznie? Czy może wypowiedzieć swoje zdanie? Czy ma w domu swój kąt, swoje pewne, stałe i bezpieczne miejsce (zarówno fizycznie jak i emocjonalnie)? Jaka jest jego relacja z tatą? Czy za nim tęskni? A może problem zaczął się kiedy pojawiło się rodzeństwo? Wszystkie te aspekty są mają ogromne znaczenie.


Moczenie nocna Totalna Biologia – wskazówki

W szukaniu przyczyn moczenia nocnego u dzieci uwagę należy zwrócić także na przeszłość rodziny/rodu. W Totalnej Biologii moczenie nocne może być związane z nocnym pożarem domu, stodoły czy gospodarstwa. Jeżeli nie znaleźliśmy przyczyny w relacjach z ojcem, czy terytorium to właśnie historia rodziny może być źródłem problemu. Możliwe jest także, że źródło leży w przeżyciach rodziców z ciąży lub czasu ją poprzedzającego (sprawdź wpis Czy emocje kobiety w ciąży mogą wpływać na dziecko, jego przyszłość i wybory życiowe).

 

Jeżeli problem nocnego moczenia dotyczy Twojego dziecka, zapraszam Cię na konsultacje. Nie musisz przychodzić na nie z dzieckiem, to Ty jako rodzic odegrasz tutaj najważniejszą rolę 🙂  Ponieważ choroby i dolegliwości dzieci odzwierciedlają emocje rodziców.

Intreseujsz się związkami pomidzy emocjami, a chorobami, czy zachowanianmi dzieci? Polecam “must have” każdego rodzica – webinar “Szczęśliwy rodzic – szczęśliwe dziecko”, który znajdziesz poniżej.

Webinar o tym jak nasze emocje, lęki, przekonania wpływają na nasze zdrowie czyli Emocje a choroby również znajdziesz poniżej.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

 • BESTSELLER!
 • BESTSELLER!
  Emocje a choroby

Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować

 • NA ŻYWO!
 • BESTSELLER!

  Warsztaty: Relacje z Tatą

  Cena: 400,00
 • Ebook: Zdrowe Nawodnienie

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 99,00
 • BESTSELLER!

  Warsztaty: Stawianie Granic

  Cena: 400,00

Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*