Totalna Biologia jest związana z naszą biologią, czyli zachowaniami zwierząt i mechanizmami rządzącymi w przyrodzie. Choć jako społeczeństwo jesteśmy wykształceni i wysoko rozwinięci, często nieświadomie kieruje nami prawo dżungli i w ten sposób interpretujemy wiele problemów zdrowotnych.
Chcesz się dowiedzieć, co w Totalnej Biologii oznacza nietrzymanie moczu? Zapraszam do czytania.
Znaczenie terenu
Biologicznie mocz związany jest z oznaczeniem swojego terytorium. Doskonałym przykładem są zachowania zwierząt, spójrz choćby na psy. Wyprowadzając psa na spacer nie jest trudno zauważyć, że oddają mocz kilka razy, na każdym rogu, słupie, drzewku. Często obsikują wcześniej obsikane miejsce. Jest to tzw. znaczenie moczem, które ma konkretne zadanie – jest formą komunikacji i może oznaczać: to moje terytorium, czuję, że tu byłeś – a to jest moje miejsce, jestem w pobliżu etc.
Ludzie nie mają w zwyczaju w sposób świadomy znaczyć swojego terenu. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie są w stanie świadomie wyznaczać swoich granic, bądź czują się na swoim terenie zagrożeni, mózg pomaga im zaznaczyć granice w inny sposób. Jednym z nich jest właśnie nietrzymanie moczu.
Innymi słowy: Jeżeli Ty nie możesz wyznaczyć swoich granic zrobi to za Ciebie Twój mózg.
Według Totalnej Biologii mózg zawsze działa na naszą korzyść, choć często wydaje nam się inaczej. Choroby i dolegliwości są cennymi informacjami o nas samym, naszych emocjach, traumach i sytuacjach rodowych, dzięki czemu możemy zwrócić na nie uwagę.
Nietrzymanie moczu – podstawowy konflikt emocjonalny
Biologicznie nietrzymanie moczu dotyczy najczęściej konfliktu zwieracza cewki moczowej. W aktywnej fazie tego konfliktu dochodzi do jego zwiotczenia, przez co mocz może swobodnie, w niekontrolowany sposób wyciekać z pęcherza, oznaczając nasze terytorium.
Cewka moczowa może reagować nas stres i wstrząs emocjonalny (można na przykład oddać mocz w wyniku silnego stresu). Jest też związana z aspektem granic oraz tego, kto na naszym terytorium je wyznacza, kto o nich stanowi.
Biologicznie z wyznaczaniem granic związany jest ojciec. To on jest osobą w rodzinie, które decyduje o tym, co wolno, a czego nie wolno, to on pokazuje dziecku świat oraz istniejące w nim zagrożenia. Podstawowym konfliktem w przypadku nietrzymania moczu jest brak ojca, a tym samym brak granic. Może odnosić się to również do sytuacji, w których ojca brakuje symbolicznie – fizycznie jest, ale jest niezaangażowany, obojętny, emocjonalnie niedostępny, nie uczestniczy w wychowaniu, przez co nie spełnia swojej biologicznej roli.
Jeżeli to brzmi dla Ciebie znajomo, a Twoje relacje z tatą są trudne, przyda Ci się webinar: Relacje z tatą.
Konflikty związane z nietrzymaniem moczu według Totalnej Biologii
- jeżeli w rolę nieobecnego z dowolnych przyczyn ojca wchodzi matka –to wszystkie wymienione wyżej przyczyny mogą dotyczyć relacji z matką zamiast ojca. Co więcej, najczęściej są to konflikty jeszcze silniejsze, ponieważ matka, która wchodzi w rolę ojca, staje się często bardzo dyscyplinująca, zmienia się, dziecko nie tylko nie ma ojca, w pewnym stopniu traci też swoją mamę;
- poczucie zagrożenia na terytorium – szkoła, praca, podwórko;
- konflikt związany z niemożliwością odmowy, postawienia się;
- może też dotyczyć fizycznego wyznaczania granic i terytorium (tu warto sięgać nawet do kwestii rodowych);
- u kobiet często się zdarza, kiedy nie mają przestrzeni dla siebie i swojego miejsca w domu.
W sytuacji nietrzymania moczu warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie i przeanalizować je pod tym kątem. Jeżeli Twój problem dotyczy dziecka – np. borykacie się z moczeniem nocnym, przeczytaj wpis: Moczenie nocne Totalna Biologia.
Więcej na tematy dotyczące kwestii wypróżnienia i innych potrzeb fizjologicznych w ujęciu Totalnej Biologii wyjaśniam w webinarze Potrzeby fizjologiczne w ujęciu Totalnej Biologii. Jeżeli Ty lub Twoje dziecko boicie się korzystać z toalety poza domem, bądź występuje problem z odpieluchowaniem czy zaparciami – serdecznie zapraszam. Znajdziesz tam też wskazówki, jak sobie poradzić przy nietrzymaniu moczu.
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.