Wiosna w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej – jak wspomóc swój organizm?

  Jeśli czujesz, że wiosną Twoje samopoczucie się pogarsza, zamiast się poprawiać – zadbaj o Wątrobę. Trzeba ją wspomóc holistycznie: zarówno lżejszą dietą, ruchem i regeneracją, jak i pracą z emocjami. Wątroba gromadzi wszelkie toksyny, które wnikają do naszego organizmu wraz z pożywieniem (i nie tylko), a także magazynuje emocje. Co jakiś czas trzeba dać jej odpocząć i wspomóc jej regenerację, aby ją odciążyć i usunąć napięcie z ciała. Czas na wiosenne porządki!

Wątroba w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej wątroba należy do elementu DRZEWA – odpowiada jej smak kwaśny, a przypisana jej pora roku to WIOSNA. Drzewo jest świetnym przykładem, aby wyobrazić sobie energię wiosny. Wyobraź sobie gałązki, na których wkrótce pojawią się pąki, z których wkrótce wyrosną zielone liście. Świeża zieleń, którą sobie wyobrażasz, świetnie reprezentuje wątrobę. Kolor zielony jest bardzo istotny dla odnowienia tego narządu.  Energia drzewa jest bardzo ekspansywna, roznosi się w każdym kierunku (korzenie, korona) i mamy z nią do czynienia właśnie teraz. Nawet gdy jeszcze nie widzimy w pełni rozkwitu wiosny, to zmiany w przyrodzie i w nas już dawno się rozpoczęły. Może zauważasz już zmiany w przyrodzie: dłuższe dni, więcej światła. Ale czy zauważasz zmieniające się potrzeby swojego ciała? Chcemy być aktywni, nie ma za to już takiej chęci na przebywanie w ciepłych pomieszczeniach i ciepłe posiłki. Coś poruszyło się w nas i na zewnątrz. 

Co możemy zrobić, by poczuć się lepiej?

Wiosna to rozwój, rozkwit, nowe życie – właśnie tego teraz potrzebujemy, aby czuć się lepiej. Przede wszystkim wspieramy naturalny rytm energii, a więc należy zmienić dietę i przeorganizować rytm dnia. Zimną zwolniliśmy tempo, nabraliśmy sił, rozgrzewaliśmy się, sięgaliśmy po produkty mocno odżywcze, teraz odradzamy się i budzimy do życia i aktywności. Potrzebujemy świeżości! Bardzo ważny jest ruch. Wątroba nie lubi ograniczenia – więc wszelkie blokady  będą nam szczególnie przeszkadzać. Wiosna to idealny czas na inicjację nowego, na wprowadzenie zmian dietetycznych, na rozpoczęcie nowych czynności. Poruszamy energię! Wskazana jest wszelka aktywność: spacery, przebywanie pośród natury i korzystanie z tego co daje nam wiosna!

Dieta na wiosnę według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Pierwsze świeże elementy, które możemy włączyć do diety, to na przykład kiełki i nowalijki.  🌿  To co szybko rośnie – będzie bardzo dobrze poruszać energię w naszym ciele!  🌿 Rezygnujemy z diety ogrzewającej (osoby wyziębione oczywiście nadal się dogrzewają). Stopniowo redukujemy posiłki mocno rozgrzewające!  Powolutku rezygnujemy z dużych ilości rozgrzewających przypraw takich jak: chili, pieprz, suszony imbir i kierujemy dietę w stronę pokarmów roślinnych. Pożywienie poddajemy lżejszej obróbce termicznej – np. gotujemy trochę lżejsze zupy bezmięsne. 

Warto wdrożyć:

 • Odświeżające produkty – kiełki, szczypiorek, rzodkiewka – i stopniowo zwiększać ich ilość.
 • Przyprawy poruszające energię – na przykład: koper włoski, nasiona kolendry, lubczyk, oregano.
Zdecydowanie warto zadbać o odżywienie krwi. Wątroba przechowuje krew, a dużo zaburzeń wątrobowych ma związek z krwią. Zaburzenia ginekologiczne w TCM leczy się przez obieg czynnościowy wątroby. Sięgaj więc po produkty wspomagające krew, a więc: zioła krwiotwórcze, daktyle Da Zao, buraki, wątróbkę, pokrzywę, zielone warzywa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o regeneracji i wiosennym wspomaganiu wątroby – zapraszam na Webinar Regeneracja Wątroby. 

Wiosna rozkwita, a Tobie nic się nie chce?

Doświadczenie w pracy gabinetowej pokazuje mi, że wiele osób na wiosnę – zamiast cieszyć się życiem – notuje ogromne pogorszenie samopoczucia. Paradoksalnie to właśnie z poprawą pogody pogarsza się ich nastrój, nie ma chęci do życia, powracają stany depresyjne. Zawsze wtedy polecam pracę z jedną z najważniejszych emocji: ze złością. Wątroba jest z nią powiązana, a wszelka nagromadzona i nieuwolniona złość czy gniew kumuluje się właśnie w tym organie. Jeżeli Twoja Wątroba jest osłabiona przez ciężkostrawne jedzenie, alkohol czy inne używki, a do tego nie wyrażasz emocji, to prosta droga do chorób. W TCM działa to tak, że konkretna emocja jest związana z konkretnym organem – i one wzajemnie na siebie wpływają. Czyli osłabiona Wątroba będzie powodować wybuchy złości czy stany depresyjne, jeśli tej złości nie wyrażasz, a nadmierny gniew będzie szkodził Wątrobie. Jest to błędne koło, z którego wychodzi się holistyczną pracą nad sobą. Podczas pracy z klientami dostrzegłam zależności między pojawiającymi się chorobami skóry, jelit, tarczycy, depresją czy stanami depresyjnymi a nieumiejętnością wyrażania złości. Kiedy klienci stopniowo – dzięki m.in. pracy z ciałem – odzyskiwali możliwość wyrażenia złości, stan zapalny i inne dolegliwości chorobowe zaczęły się wyciszać. Dlatego gorąco polecam warsztaty Uwolnij złość – zwłaszcza jeśli czujesz, że wiosną Twoja złość wymyka się spod kontroli, chodzisz nabuzowana albo wprost przeciwnie: czujesz totalną niemoc. Dla kogo są warsztaty Uwolnij złość? Przeczytaj opis i zapisz się na listę zainteresowanych: Uwolnij złość! Musisz też wiedzieć, że pod złością bardzo często skrywa się ogrom lęku. Jeśli to Cię dotyczy, masz zaburzenia lękowe, które nie pozwalają Ci żyć pełnią życia, sprawdź webinar: Nie lękaj się. Jego wysłuchanie pomoże Ci poczuć spokój. Masz ogromny wpływ na to jak się czujesz. Skorzystaj z tej możliwości! Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc

 • Webinar : Totalna biologia – Regeneracja wątroby

  Cena: 199,00
 • Webinar : Intuicyjne Nawyki Żywieniowe

  Cena: 199,00
 • BESTSELLER!

  Webinar : „Nie lękaj Się”

  Cena: 199,00

1 komentarz do “Wiosna w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej – jak wspomóc swój organizm?”

 1. Kinga Nieniewska

  Wow, ile informacji! Dzięki, Ewo! Trzeba lecieć po kiełki i wątróbkę! 🙂

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*