Swędzenie skóry wg Totalnej Biologii

Swędzenie skóry wg Totalnej Biologii
Skóra jest jednym z najciekawszych i najbardziej fascynujących organów ludzkiego ciała. Nie tylko chroni nas przed światem zewnętrznym, ale przede wszystkim pozostaje w bezpośrednim związku ze wszystkimi funkcjami naszego ciała i umysłu. Stanowi pewnego rodzaju system informacyjny, który poprzez nerwy i naczynia rozmieszczone na całej jej powierzchni połączony jest bezpośrednio z mózgiem. Mózg z kolei w Totalnej Biologii stanowi nasze centrum dowodzenia, a skóra jako nasz największy organ przyjmuje na siebie różne konflikty. Wiele konfliktów emocjonalnych manifestuje się właśnie na skórze. Główne konflikty związane ze skórą to konflikt kontaktu i oddzielenia, co symbolizuje nasze granice, przekonania i pragnienia. Z jednej strony konflikty skóry mogą wyrażać tęsknotę za dotykiem, przytuleniem, bliskością, z drugiej wręcz przeciwnie – niechęć do dotyku czy chęć pozbycia się wspomnienia o byciu dotykanym. Wszystkie problemy i schorzenia skórne świadczą o tym, że wewnętrznie, pod powierzchnią skóry bardzo przeżywamy nasze relacje ze światem zewnętrznym i otoczeniem.  

Emocje a świąd skóry

Świąd skóry jest uciążliwym objawem towarzyszącym innym chorobom skórnym (jak np pokrzywka, egzema, wysypka, alergia) ale często występuje też samoistnie. Swędzenie skóry odczuwanie jest jako drażnienie – coś co nam bardzo przeszkadza. Przeszkadza nam do tego stopnia, że musimy zareagować i się podrapać. Drapanie jak wiele innych zachowań w Totalnej Biologii ma znaczenie symboliczne. Można przyrównać je do łagodnego kopania, które pozwoli nam odkryć to, co znajduje się głębiej. Swędzenie symbolizuje nieuświadomiony problem, który chce zostać odkryty. Swędzenie związane jest głównie ze złością. Złością, która nie znalazła innego ujścia. Złością, której nie dopuściliśmy do głosu dlatego dosłownie wychodzi z nas poprzez skórę. Kiedy uzbieramy jej tyle, że aż kipimy w środku, to złości po prostu musi wyjść. *Swędzenie skóry może też oznaczać tęsknotę, wspomnienie bliskości i namiętności, zwłaszcza, gdy pojawia się w miejscach, gdzie dotykała nas ukochana osoba.  

Swędzenie od stóp do głów

W Totalnej Biologii miejsce występowania zmian skórnych zawsze ma znaczenie. Szukając przyczyny emocjonalnego konfliktu warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym pojawia się problem, a w tym przypadku swędzenie. Każda część ciała ma inne znaczenie. *Pamiętać należy, że każda sytuacja może być inna i zawsze uwzględnić należy także inne czynniki i rozważyć cały kontekst danej osoby  

Totalna biologia – swędzenie stóp

Stopy symbolicznie związane są z relacją z mamą. Wszelkie dysfunkcje dotyczące stóp pojawiają się w sytuacjach, gdy doświadczamy konfliktu obniżenia poczucia wartości związanego z matką. Swędzenie stóp może oznaczać złość na matkę lub wskazywać, że coś w relacji z matką nas drażni i bardzo nam przeszkadza. Może oznaczać też skrywaną złość na matkę. Stopy symbolizują również naszą zdolność do tego, aby iść swobodnie do przodu.  

Totalna biologia – swędzenie pośladków

Świąd pośladków może dotyczyć złości skierowanej na partnera, partnerkę, męża lub żonę (kochanka lub kochankę) bądź rodziców (jeżeli pojawia się w dzieciństwie). Może dotyczyć złości z powodu tęsknoty za dotykiem. Często kryje się pod tym poczucie winy, że np”. Za dużo siedzę na tyłku „.  

Totalna biologia – swędzenie odbytu

Swędzenie odbytu dotyczy konfliktu poczucia własnej tożsamości, oddzielenia od niej, oddzielenia od siebie (czasami też oddzielenia od matki). Przykład: kobieta cierpiała na świąd odbytu, czuła się oddzielona od swojej tożsamości, nie nosiła nazwiska swojego ojca, którego bardzo kochała, ze względu na obowiązujące prawo kościele. * Przykład pochodzi z książki Gilberta Renaud “Totalna Biologia – Uzdrawianie przez świadomość”  

Totalna biologia – swędzenie pleców

Plecy są tą częścią ciała, której nie obejmujemy wzrokiem. Wszystko, co dzieje się czy pojawia na naszych plecach dotyczy zwykle tego, co dzieje się “za naszymi plecami”. Może dotyczyć naszego przeświadczenia o tym, że ktoś mówi o nas negatywnie podczas naszej nieobecności. Mamy poczucie, że ktoś nas obgaduje, rodzina, znajomi w pracy, jeżeli temu poczuciu towarzyszy temu złość, to wówczas swędzą nas plecy. Swędzące plecy mogą świadczyć o tym, że mamy fałszywych przyjaciół i jestem na nich zły.  

Totalna biologia – swędzenie dłoni

Dłonie symbolicznie związane są z ojcem lub wykonywaną pracą, wykonywanymi czynnościami. Swędzenie dłoni wskazuje złość na ojca lub naszą pracę, czy to co musimy wykonywać własnymi rękami. Ewidentnie w tych obszarach jest coś, co wewnętrznie bardzo nas drażni i nam przeszkadza. Warto się temu przyjrzeć. Być może robimy coś bo musimy, ale wewnętrznie nie ma na to naszej zgody.  

Totalna biologia – świąd powiek

Powieki dotyczą konfliktów związanych ze wzrokiem, widzeniem, patrzeniem. Swędzenie oczu może oznaczać złość, wściekłość na to co zobaczyliśmy lub przeciwnie złość, że czegoś już nie widzimy, nie mamy w zasięgu wzroku, straciliśmy coś z oczu.  

Totalna biologia – swędzenie skóry głowy

W biologii zazwyczaj to ojciec jest “głową rodziny”, czy przywódcą stada. Wszelkie Dolegliwości głowy wskazują na relacje, czy problemy związane z ojcem. Swędzenie skóry głowy może też oznaczać złość, wściekłość na ojca, coś czego nie wypowiedzieliśmy lub nie usłyszeliśmy od taty. Głowa jest także związana z myśleniem, intelektem – być może złościmy się na siebie, że nie jesteśmy wystarczająco mądrzy, dobrzy, sprytni.  

Gdy samo swędzenie staje się problemem – konflikt wtórny

Świąd skóry jest niestety odczuciem bardzo dotkliwym i uciążliwym, powodującym dyskomfort, dlatego niesie ze sobą ryzyko zapoczątkowania tzw. konfliktu wtórnego, kiedy samo swędzenie staje się problemem, a nie tylko objawem fazy naprawczej innego konfliktu. Dlatego tak ważne jest świadome podejście do swojego ciała i tego co nam pokazuje oraz systematyczne uwalnianie nagromadzonych emocji. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz uwolnić nagromadzoną w sobie złość – zapraszam Cię na warsztaty uwalniania złości.
Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc
Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować
 • NOWOŚĆ!

  Webinar : Zęby w ujęciu Totalnej Biologii

  Cena: 199,00
 • NA ŻYWO! BESTSELLER!
 • Ebook: 52 Kroki do Zdrowia

  Cena: 99,00
 • BESTSELLER!

  Warsztaty: Relacje z Tatą

  Cena: 400,00
Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*