Stres to potrzebna Ci reakcja organizmu – motywuje Cię do działania, mobilizuje, pozwala trzeźwo myśleć w trudnych sytuacjach. Jeśli jednak trwa bardzo długo, osłabia Twój organizm i prowadzi do chorób.
Z tego wpisu dowiesz się, czym jest stres według Totalnej Biologii i jak może powodować choroby. Powiem Ci też:
- jak trudne dzieciństwo wpływa na nasze odczuwanie stresu
- czym jest tryb przetrwania
- jak przewlekły stres prowadzi do depresji.
Dostaniesz kilka rozwiązań, jak powoli wychodzić ze stanu, w którym jesteś być może od dziecka.
Sprawdź webinary:
Stres w Totalnej Biologii
W kontekście Totalnej Biologii stres jest nie tylko wynikiem zewnętrznych wyzwań, ale również odzwierciedleniem wewnętrznych konfliktów i nierozwiązanych problemów.
Konflikty w Totalnej Biologii to kumulacja stresu – mogą one wystąpić na gruncie relacji, terytorium, poczucia własnej wartości itd. Manifestują się w chorobach – dlatego często warto jest spojrzeć na chorobę z otwartością, jak na sygnał, że wewnętrzny konflikt woła o naszą uwagę.
Nierozwiązanie konfliktów sprawia, że stres staje się przewlekły, aż w końcu może doprowadzić nas do wyczerpania i poczucia bezradności i bezsilności, czyli depresji.
Większość moich klientów jest w stanie przewlekłego stresu od dzieciństwa. Zobacz, czy to dotyczy też Ciebie.
Trudne dzieciństwo i tryb przetrwania
Jeśli byłaś przez wiele lat w trudnych, zagrażających sytuacjach, nauczyłaś się działać w trybie przetrwania. To stan, w którym jesteśmy nastawieni na natychmiastowe działanie i robimy wszystko, żeby przeżyć – nie mając na uwadze swoich potrzeb, pragnień, marzeń. One nie są ważne, kiedy walczymy o to, żeby walczyć albo uciec.
Dzieci w przemocowym domu nie mogą iść nawet za naturalną reakcją organizmu: walką albo ucieczką. Uwięzione w swoim pokoju (albo nawet w jednym pokoju) ze źródłem zagrożenia, którym najczęściej jest matka lub ojciec, zamrażają ciało albo skupiają się na tym, by nie zostać zauważonymi. Ciało się napina, tworzy się zastój, oddech nie może swobodnie płynąć. Jest tylko napięcie, nie ma rozluźnienia.
W tryb przetrwania mogliśmy też wejść już na wczesnym etapie naszego życia, kiedy mama nie mogła zapewnić nam bliskości, czułości, ciepła. „Zimny chów”, oddanie dziecka na wychowanie i tym podobne sytuacje pozostawiają w człowieku ślad.
Tryb przetrwania nie jest naturalnym stanem człowieka. Niestety nawet jeśli zmienisz otoczenie, on jest zakodowany w Twojej podświadomości, a tym samym sprawia, że jesteś w przewlekłym stresie.
Oznaki, że możesz być w trybie przetrwania:
- masz problemy ze snem
- jesteś ciągle czujna
- wszystko wydaje Ci się pilne i konieczne do zrobienia teraz
- masz zmienny poziom energii – duży jej przypływ na chwilę, po czym ogromne spadki
- izolujesz się
- odczuwasz lęk
- masz poczucie przeładowania
- często chorujesz
- zachowujesz się kompulsywnie i dotyczy to np. jedzenia, treningów, scrollowania
- masz kłopoty z pamięcią
- nie umiesz się relaksować
- ciągle czujesz zmęczenie
- brak Ci motywacji.
Kiedy zaczniesz uświadamiać sobie emocje i nauczysz się je przeżywać, Twój układ nerwowy będzie się stopniowo regulować. Może się wtedy pojawić zwiększona potrzeba odpoczynku i poczucie, że na nic nie masz siły. To normalne – warto sobie na to pozwolić.
Wpływ stresu na Twój organizm
Przewlekły stres i tryb przetrwania prowadzi do ogólnego osłabienia, dysfunkcji układu pokarmowego, mdłości czy biegunek (to może wystąpić też przy jednorazowym silnym stresie). Jeśli się ciągle stresujesz, jest większe ryzyko, że zachoruje Twój układ krążenia, żołądek czy dwunastnica. Cykl miesiączkowy może się zaburzyć, osłabione będą też skóra, włosy i paznokcie.
Przewlekły stres ma jeszcze jedną poważną konsekwencję. Stopniowo zaczyna Ci brakować chęci do aktywności, wycofujesz się z życia towarzyskiego, brak Ci energii, odczuwasz apatię. Stąd już krok do depresji.
Jak stres prowadzi do depresji?
Jeżeli przed dłuższy czas próbujesz radzić sobie z większą ilością rzeczy, niż jesteś w stanie dźwignąć, w końcu Twój organizm będzie przeciążony i pojawi się bezsilność, bezradność.
Nie chodzi tylko o codzienne trudności, takie jak praca, tymczasowy konflikt z partnerem albo utrata relacji – to są okoliczności, przez które zdrowy, dorosły człowiek jest w stanie przejść. Ale codzienne trudności stają się o wiele trudniejsze do udźwignięcia, jeżeli mamy za sobą lata życia w trybie przetrwania i przewlekłego stresu. To wciąż podświadomie oddziałuje na nasze życie.
W efekcie do przeciążenia organizmu może doprowadzić nawet obiektywnie niewielka rzecz. To dlatego tak ważne jest, żeby o siebie dbać, uświadomić sobie przyczynę przewlekłego stresu i uwolnić konflikty. Pozwoli to uniknąć depresji.
Co robić, jeśli jesteś ciągle w stresie?
Czujesz się ciągle spięta i zdenerwowana? Trudne sytuacje Cię paraliżują? A może w sytuacjach stresowych jesteś silna i opanowana, a potem nie umiesz tego odreagować? Jeżeli to Cię dotyczy, a do tego masz za sobą trudne dzieciństwo albo traumatyczne doświadczenia, pomoże Ci:
- Praca z ciałem: uziemienie, uwolnienie emocji (jeśli pojawią się drżenia i wibracje – nie bój się tego, to bardzo dobry znak), krzyk, śpiew, podskoki.
- Praca z Wewnętrznym Dzieckiem, czyli najbardziej wrażliwą częścią Ciebie. Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie jako małe dziecko. Co ono Ci mówi? Czego potrzebuje? A może zupełnie go nie widzisz?
- Webinar Okiełznaj stres: dowiesz się z niego, jak stres wywołują nasze przekonania, lęk przed oceną, smutek, złość – i jak sobie pomóc.
- Webinar Depresja według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Totalnej Biologii: tu znajdziesz więcej o poczuciu bezradności, pracy z ciałem i świadomością przy depresji.
- Włączenie do diety ziół uspokajających żeń-szenia, melisy, kwiatu głogu, werbeny.
- Włączenie do diety suplementów: magnezu, witamin z grupy B, witaminy D (podczas stresu organizm zużywa wiele glukozy, witamin, mikroelementów).
- Uważność, pomyślenie nad swoim poczuciem kontroli czy przywiązania do czegoś.
- Przeczytanie tekstów o bezsenności, wyczerpaniu, depresji – tam sprawdzisz konkretne konflikty, które mogą być tego przyczyną.
Nawet jeśli od dziecka jesteś w stresie i nikt nie nauczył Cię, jak sobie z nim radzić jako dorosła osoba, możesz teraz dla siebie wykonać tę pracę. Zacznij od najmniejszego kroku, który możesz zrobić. To pozwoli Ci wreszcie się rozluźnić, wyjść z trybu przetrwania i uniknąć poważnych konsekwencji takich jak depresja.
-
Webinar Warsztatowy: Depresja wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Totalnej Biologii
Oceniono 5.00 na 5Cena: 400,00zł
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.