Palenie papierosów w ujęciu Totalnej Biologii

palenie papierosów totalna biologia

Jak rzucić palenie? Zainwestować w plastry nikotynowe, żuć specjalne gumy, a może zajadać marchewką każdą chęć na dymka? Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób raz na zawsze pozbyć się nałogu, ale kolejne próby przynoszą tylko frustrację. Nawet w beznadziejnej sytuacji możesz sobie pomóc, jeśli zrozumiesz, skąd bierze się chęć na papierosa i zechcesz nad nią pracować na tle emocjonalnym.

Palenie papierosów a Totalna Biologia

Palenie papierosów ma swoją symbolikę związaną z płucami, ogniem i powietrzem. Płuca związane są z życiem, adaptacją i śmiercią. Ogień to z kolei aspekt męski i symbol ojca, a powietrze jest nam niezbędne do życia, chcemy się nim głęboko zaciągać. Jeśli złożymy to w jedną całość, otrzymamy pragnienie większej obecności aspektu męskiego w naszym życiu – najczęściej ojca.

Przyczyną emocjonalną silnej potrzeby palenia papierosów może więc być brak ojca i tęsknota za nim. Nie chodzi tylko o wychowywanie się bez taty, ale również o tatę nieobecnego emocjonalnie, który dużo czasu spędza w pracy, nie zwraca uwagi na dzieci albo swoją uwagę kieruje na używki, telewizję, kolegów.

Nałogowe palenie papierosów może brać się też z relacji z mamą. Symbolicznie pokazuje, że nie chcesz, by matka zabierała Ci całą radość życia, by ta radość była pośredniczona przez matkę. Gdy brakuje ojca w życiu, to matka zwykle poczuwa się do pełnienia obu ról, ale dla dziecka to jest za dużo – powstaje wrażenie, że matka zajmuje zbyt wiele miejsca, że zabiera powietrze. Dzięki papierosowi człowiek nabiera więcej powietrza w płuca, bierze głębszy oddech, czego nie może zrobić przy matce.

Męskość i palenie papierosów – Totalna Biologia

Skoro ogień reprezentuje symbolicznie aspekt męski, to palenie papierosów może pokazywać potrzebę udowodnienia swojej męskości. Nie idą za nią tylko mężczyźni, ale i kobiety, które chcą być traktowane na równi z mężczyznami.

Nałóg nikotynowy pokazuje też nastawienie: poczuję się bezpiecznie, nie będę czuła się samotna. To dlatego wiele osób po rzuceniu palenia tyje – potrzeba poczucia się bezpiecznie nie znika, a ciało bierze na siebie rolę ochrony.

Papieros pomaga też maskować lęk przed drugą osobą, pokazuje potrzebę samoobrony, ucieczki z trudnej sytuacji. Podświadomie dodaje siły i odwagi, sprawia, że jesteśmy groźni. Czy musisz pokazać na zewnątrz, że jesteś silna?

Przeczytaj tekst: Jak pokonać lęk?

Często palenie papierosów bierze się z potrzeby przynależności do jakiejś grupy. Dlatego wiele uzależnień od nikotyny zaczyna się w szkole czy pracy. Pali się dla towarzystwa, z chęci bycia akceptowanym,  by być częścią większej grupy.

Totalna biologia – Palenie papierosów a historie rodowe

Zauważ, że palenie papierosów zaczęło być popularne kilkadziesiąt lat temu, kiedy mężczyźni zaczęli odchodzić na wojnę, kobiety zostawały same, a żołnierze mierzyli się z pustką, samotnością i brakiem nadziei. Dlatego przydatne jest rozpatrywanie historii rodzinnych, w których może się kryć emocjonalna przyczyna Twojego nałogu.

Pomocne mogą być pytania w odniesieniu do Ciebie, jak i członków Twojej rodziny:

  • Kto nie miał ojca?
  • Kogo mężczyzna opuścił na zawsze?
  • Która kobieta miała trudne relacje z własnym bratem?
  • Czy możesz realizować swoje zamierzenia i pasje?
  • Kto ma Cię uwolnić od Twojej rozpaczy?
  • Komu brakowało płomienia miłości?
  • Boisz się, że stracisz swoją miłość?

Jak wygrać z nałogiem palenia?

Przypomnij sobie: kiedy zaczął się Twój nałóg? Co sprawiło, że pierwszy raz sięgnęłaś/sięgnąłeś po papierosy? Jaka to była sytuacja w Twoim życiu i jakie uczucia Ci wtedy towarzyszyły? To będzie dobry pierwszy krok do rzucenia nałogu na dobre – zrozumienie swojej sytuacji na głębokim poziomie i pozwolenie, by emocje doszły do głosu, będą bardziej skuteczne niż doraźne środki z apteki.

Wiele nałogów i problemów emocjonalnych ma swoje źródło w dzieciństwie, dlatego warto popracować nad znalezieniem przyczyny. Jeżeli kolejne próby rzucenia palenia spełzły na niczym,  a Ty szukasz innej drogi do zwalczenia nałogu, sprawdź webinar: Trudne dzieciństwo a dorosłe życie.
To warsztatowy materiał, który pomaga uświadomić sobie wiele problemów i ich następstw w dorosłym życiu.
Jest świetnym początkiem drogi do wyzdrowienia.

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc
  • BESTSELLER!

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*