Jak pokonać lęk?

Lęk jest częścią naszego życia. Nie da się pozbyć go całkowicie. Towarzyszy nam od dzieciństwa aż do śmierci. Czasami bywa on nawet motywujący. Jednak, gdy zbyt mocno nabiera na sile, może znacznie pogorszyć jakość życia i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Z tego względu, warto dowiedzieć się, jak pokonać lęk, aby nie przejął on kontroli nad naszym życiem.

 

Czym właściwie jest lęk?

Lęk jest stanem psychicznym powiązanym z poczuciem zagrożenia wywołanego przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Objawia się on na różne sposoby. Czasami wywołuje napięcie, a innym razem powoduje drętwienie kończyn, zawroty głowy czy rozdygotanie. Często pojawia się w sytuacjach stresujących np. podczas egzaminu, wystąpienia publicznego czy ważnego spotkania. Lęk jest naturalnym stanem i nie należy się go obawiać, póki nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Jeśli jednak utrzymuje się on przez dłuższy czas, jest nasilony i obniża jakość życia, mówi się wtedy o zaburzeniach lękowych. W przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się ze specjalistą. Bardzo ważna jest szybka reakcja, póki zaburzenie nie jest rozwinięte. Dzięki odpowiedniej terapii można uniknąć leczenia farmakologicznego, które często niekorzystnie wpływa na ludzki organizm. Należy pamiętać, że wiele leków przeciwlękowych powoduje bardzo silne skutki uboczne, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Z tego względu warto działać szybko i uchronić się przed farmakoterapią. Warto skorzystać z webinaru Nie lękaj się, który kompleksowo opisuje lęk i sposoby radzenia sobie z nim.

 

Jak objawia się lęk?

U każdego lęk objawia się w inny sposób. Jednak udało się zebrać zespół symptomów, które najczęściej pojawiają się w trakcie występowania lęku. Należy do nich:

  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • ból w klatce piersiowej,
  • szybsza praca serca,
  • mrowienie kończyn,
  • szumy w uszach,
  • nagła zmiana zabarwienia skóry (blednięcie lub zaczerwienia).

Poza objawami somatycznymi lęku można zauważyć również pewne dolegliwości psychiczne m.in.:

  • nadpobudliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia pamięci,
  • napięcie.

Jakie są skutki regularnego odczuwania lęku?

Lęk może bardzo niekorzystnie wpłynąć na jakość naszego życia. Gdy jest on lekki, można z łatwością go zniwelować. Jeśli jednak zaczyna pojawiać się podczas wykonywania codziennych czynności, może stać się prawdziwym wrogiem. Lęk potrafi odebrać radość z życia i doprowadzić do różnych schorzeń. Często w wyniku regularnego, silnego lęku dochodzi do nerwicy bądź depresji. Osoby nieustannie zmagające się ze strachem zamykają się w domu i odcinają się od świata zewnętrznego. Z tego względu po zauważeniu u siebie niepokojących objawów, warto jak najszybciej rozpocząć walkę z lękiem. Najlepiej działać szybko, aby nie doprowadzić się do stanu, w którym ciężko przekroczyć próg drzwi.

 

Jakie są rodzaje lęku?

Lęk przybiera różne postacie. Zdarza się, że oddziałuje on na nas pozytywnie – motywuje i zachęca do działania, a innym razem paraliżuje nas i odbiera całą radość z życia. Ze względu na stopień nasilenia i objawy wyróżnia się lęk:

  • realistyczny – pojawia się w sytuacjach realnego zagrożenia. Jest naturalną reakcją organizmu. Występuje u każdego i nie jest powodem do zmartwień.
  • neurotyczny – wywołują go wewnętrzne, nieuświadomione konflikty, które nie występują w świecie realnym. Nieleczony lęk neurotyczny może być niebezpieczny, gdyż prowadzi do różnorodnych schorzeń m.in. nerwicy, fobii i lęku paranoidalnego. W niektórych przypadkach wywołuje on nawet silną depresję. Zatem, jak najszybciej po jego zauważeniu, należy udać się po pomoc do specjalisty.

Jak przezwyciężyć lęk?

Niemal każdy choć raz wpisywał w wyszukiwarkę frazę “jak zniwelować lęk” lub podobną. W internecie oczywiście można znaleźć wiele ciekawych porad, jednak nie wszystkie z nich są skuteczne. Aby nauczyć się kontrolować lęk, trzeba uzbroić się w cierpliwość i znaleźć technikę dopasowaną do swoich potrzeb. Poniżej zamieszczone zostały najskuteczniejsze metody na zniwelowanie lęku. Wypróbuj każdą z nich i wybierz tę, która u Ciebie sprawdza się najlepiej.

Kontroluj swój oddech

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się lęku, jest kontrolowanie swojego oddechu. Nieodpowiednie nawyki oddechowe mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów lęku. Często prowadzą nawet do ataku paniki. Należy pamiętać, że psychika i oddech są ze sobą powiązane. Gdy nasze emocje ulegają zmianie, nasz oddech również się modyfikuje. Najczęściej zostaje on spłycony, przyspieszony bądź wstrzymany. To z kolei wpływa na ilość tlenu dostarczanego do naszego mózgu.

Aby zminimalizować lęk, wystarczy wykorzystać technikę oddechową polegającą na powolnym, delikatnym oddychaniu przez nos (5-7 sekund), przytrzymaniu powietrza (3-4 sekund) i na końcu wydychaniu powietrza przez przymknięte usta (7-9 sekund). Ćwiczenie to najlepiej powtórzyć ok. 20 razy. Dzięki tej metodzie można skutecznie zabezpieczyć się przed hiperwentylacją, która często prowadzi do omdleń. Ponadto ćwiczenie to pomoże Ci złagodzić symptomy wywołane przez lęk.

Porozmawiaj z bliską osobą

Podczas lęku skupiamy się na sobie i dokładnie wsłuchujemy się w swoje ciało, co wprowadza nas w jeszcze gorszy stan. Z tego względu w takim momencie najlepiej rozpocząć rozmowę i intensywnie się na niej skoncentrować. Jeśli w pobliżu nie ma zaufanej osoby, sięgnij po telefon i zadzwoń. Możesz powiedzieć bliskiemu, że odczuwasz lęk, jednak nie skupiaj rozmowy na swoim aktualnym samopoczuciu. Spróbuj poruszyć inny temat i zaangażuj się w dyskusję.

Postaw na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna świetnie sprawdza się w walce z lękami. Nie dość, że obniża ona poziom adrenaliny we krwi, to dodatkowo doskonale sprawdza się podczas nauki kontroli oddechu. Ponadto uwalnia endorfiny, czyli hormony, które odpowiadają za szczęście, zadowolenie i dobre samopoczucie. Sport redukuje również napięcie i podobnie jak rozmowa, pozwala odwrócić uwagę od lęku.

Pamiętaj, że pod hasłem “aktywność fizyczna” nie kryją się wyłącznie ciężkie, wyczerpujące treningi. Jeśli chcesz uwolnić się od lęku, przejdź się na spacer, wyjdź na rolki z przyjaciółmi lub wybierz się na wycieczkę rowerową. Po prostu dopasuj aktywność fizyczną do swoich preferencji i organizmu.

Włącz ulubioną muzykę

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pokonanie lęku jest muzykoterapia. Możesz słuchać utworów z dowolnego gatunku. Najważniejsze, aby wprawiały Cię one w dobry nastrój i dawały ukojenie. U wielu osób doskonale sprawdza się muzyka klasyczna, jednak inni wolą rozluźnić się przy nieco bardziej energicznych rytmach. Unikaj smutnych i przygnębiających piosenek, gdyż mogą one jeszcze bardziej zaostrzyć Twoje lęki. Jeśli nie masz pomysłu, co posłuchać, skorzystaj z gotowych playlist relaksujących. W internecie znajdziesz wiele składanek, które koją nerwy i pozwalają skutecznie uwolnić się od lęku.

Prowadź dziennik

Jeśli żadna z powyższych metod nie pozwoliła Ci się pozbyć problemu i nadal zastanawiasz się, jak pozbyć się lęku, zainwestuj w dziennik. Możesz wykorzystać zwykły zeszyt lub kupić piękny notatnik, w którym będziesz opisywał swoje uczucia. Pamiętaj, że zapisywanie własnych emocji działa terapeutycznie i pomaga pracować nad własną psychiką. Ponadto robiąc notatki, masz szansę odwrócić uwagę od lęku. Pamiętaj, tylko aby podczas zapisków nie skupiać się wyłącznie na negatywnych emocjach. Warto wspomnieć również o tym, co wydarzyło się dobrego czy jakie lęki udało Ci się przezwyciężyć. Dzięki temu nastroisz się pozytywnie, a to korzystnie wpłynie na Twoją psychikę i samopoczucie.

Myśl pozytywnie

Wiele osób, które zastanawiają się, jak zniwelować lęk, szuka skomplikowanych metod, które pomogą im pozbyć się problemu. Okazuje się, że aby zredukować poziom lęku, wystarczy zmienić nastawienie do życia i zacząć myśleć pozytywnie. Postaraj się nie tworzyć wokół siebie negatywnej aury. W każdej sytuacji próbuj znajdować pozytywy. Gdy ogarnie Cię lęk przed wystąpieniem publicznym, pomyśl o tym, ile się przygotowywałaś i jak świetnie się prezentujesz. Nie zastanawiaj się, co pomyślą inni i nie twórz scenariuszy.

Odpocznij i zrelaksuj się

Oczywiście nie zawsze w stresujących sytuacjach mamy szansę położyć się i pooglądać ulubiony serial, jednak zdarza się, że lęk dopada nas w domu, gdy mamy duże możliwości. Wtedy najlepiej rozpocząć ulubioną czynność. Może to być czytanie książki, oglądanie filmu, tańczenie czy śpiewanie. Najważniejsze, aby sprawiało Ci to radość i zapewniało świetną zabawę. Możesz być pewien, że robiąc to, co lubisz, zapomnisz o czynnikach wywołujących lęk i poczujesz się znacznie spokojniejszy.

Sięgnij po zioła lecznicze

Wiele osób zmagających się z silnymi lękami, udaje się do apteki po tabletki uspokajające. Należy jednak pamiętać, że środki dostępne bez recepty bazują na ziołach. Często jednak zawierają ich niewielkie ilości, przez co są mało skuteczne. Zamiast kupować tego typu specyfiki, sięgnij po naturalne zioła. Świetnie sprawdzi się np. melisa, która szczególnie dedykowana jest osobom cierpiącym na stany lękowe i nerwice.

Rozpocznij przygodę z medytacją

O cudownych właściwościach medytacji zrobiło się ostatnio bardzo głośno i nie ma się, co temu dziwić. Pozwala ona pozbyć się stresu, lęku i wszelkich negatywnych emocji. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut dziennie na wyciszenie i pracę nad swoim umysłem. Jeśli nie wiesz, jak medytować? W internecie znajdziesz wiele ciekawych poradników i filmików instruktażowych. W sieci dostępne są też specjalne programy do medytacji. Ponadto w większości miast znajdują się ośrodki i centra, w których odbywają się sesje medytacyjne. Ten niezwykły rytuał nie tylko pomoże Ci szybko wyeliminować lęk, ale również doskonale sprawdzi się, jako pomoc w nauce prawidłowego oddychania. Możesz być pewien, że już po kilku sesjach poczujesz się lepiej.

Jak pokonać lęk, gdy popularne metody nie pomagają?

Wiele osób, mimo stosowania popularnych metod walki z lękiem, wciąż odczuwa niepokój i stres. Często słuchanie kojącej muzyki i aktywność okazują się niewystarczające. Wtedy świetną opcją jest skorzystanie z pomocy terapeuty TB. Specjalista ten jest w stanie odnaleźć konflikty stresowe, które niekorzystnie wpływają na organizm. Dzięki odpowiedniemu dobraniu diety do organizmu i psychiki można skutecznie pozbyć się nawet najsilniejszych lęków. Według Totalnej Biologii, źródło wszelkich chorób leży w psychice. Gdy umysł nie jest w stanie sobie poradzić z długotrwałym stresem i nerwami, ciało się buntuje. Aby je wyleczyć, należy najpierw zadbać o duszę. Totalna biologia jest bardzo skuteczna w pozbywaniu się zaburzeń lękowych. Sprawdza się doskonale, gdy inne metody zawodzą. Jeśli chcesz z niej skorzystać, zapoznaj się z moją ofertą konsultacji. Udzielam porad z zakresu Totalnej Biologii, ziołolecznictwa oraz dietetyki wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Z przyjemnością pomogę Ci rozpocząć walkę z Twoim wrogiem – lękiem. Wspólnie znajdziemy sposób na wyeliminowanie go z Twojego życia. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie owocna oraz przyniesie wspaniałe efekty i korzyści dla całego Twojego organizmu.

2 komentarzy do “Jak pokonać lęk?”

  1. Ewa Dawidziak

    Pani Danuto, proszę wejść w zakładkę konsultacje, tam jest możliwość zapisu. Pomogę Pani

  2. Dzień dobry,
    Przeczytałam artykuł z dużym zainteresowaniem.
    Interesuje mnie Totalna Biologia, i metody, o których mowa.
    Mam problem z lękiem i nerwami.
    2,5 roku temu straciłam swoich bliskich, w bardzo krótkim czasie. Nie mogę pozbierać się po tej traumie.
    Może Pani jest w stanie mi pomóc ?
    Jaka cena ?
    Pozdr.
    Danuta Wojno że Szczecina

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*