Oczyszczanie organizmu według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

 

Oczyszczanie organizmu według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

 

Wpisz w Google „oczyszczanie organizmu”, a zobaczysz tysiące przepisów na to, by pozbyć się toksyn z organizmu. Widać gołym okiem, że w dzisiejszych czasach często odczuwamy potrzebę oczyszczenia się – zarówno w kwestii ciała, jak i umysłu. Przetworzone jedzenie, stresujący styl życia i nadmiar bodźców sprawiają, że wiele osób chce pozbyć się toksyn. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie głodówki, posty i oczyszczania trzeba robić z głową, najlepiej pod okiem specjalisty.

W tym tekście opowiem Ci o swoim podejściu do oczyszczania według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Dowiesz się też, co do chęci ciągłego pozbywania się toksyn mają nasze emocje i doświadczenia. Nie dostaniesz przepisu, jak oczyścić organizm w kilka dni, ale za to spojrzysz na temat głodówek i postów szerzej.

Organizm wie lepiej

 

Mamy wspaniałe narządy, które pomagają nam się oczyścić: są to wątroba, jelita i nerki. Detoksykacja to naturalny proces, który nasz organizm zna – i jeżeli prowadzimy zdrowy styl życia, to wystarczy w tym nie przeszkadzać.

Na skutek stresu, niedoboru snu, przetworzonego jedzenia i nadmiaru innych stresorów mogą zacząć pojawiać się objawy, które świadczą o tym, że organizmowi trudno poradzić sobie z toksynami. Będą to zaparcia i wzdęcia czy inne sygnały ze strony układu pokarmowego, osłabienie, wahania nastroju albo ciągłe zmęczenie.

To jednak nie jest wskazanie do tego, by nagle zacząć brać środki czy zioła wywołujące biegunkę albo robić lewatywę. Takie objawy to raczej znak od organizmu, że czas się zatrzymać i o siebie zadbać, bo zaczął niedomagać system, który dotąd doskonale radził sobie z samodzielnym oczyszczaniem się.

Wiosna – dobry czas, by wspomóc Wątrobę

 

Wiosna jest w TCM połączona z Wątrobą i dlatego to doskonały czas, by ją wspomóc. Wątroba nie lubi wszelkiego nadmiaru – dotyczy to zarówno pożywienia i różnych substancji, jak i nagromadzonych emocji.

Jeśli chcesz to zrobić dietą, zwróć uwagę na to, co jesz, i jak jesz. Ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej o 17:00. Wyłącz z diety alkohol i inne używki, odmów sobie na jakiś czas kawy i coca-coli. Tłustych potraw też warto sobie przez jakiś czas odmówić.

Co jeść, by wesprzeć Wątrobę? Kiełki, wszelkie warzywa zielone, produkty spożywcze bogate w omega-3, np. nasiona lnu czy ryby takie jak łosoś, tuńczyk, halibut, makrela. Możesz rozważyć suplementację omega-3. Niech w Twojej diecie znajdzie się koper, mięta, kolendra, pietruszka. Na wiosnę pojawiają się nowalijki i można z tego bogactwa natury korzystać.

Możesz 3 razy w tygodniu pić zielone koktajle, np. z pietruszki: potrzebujesz natkę pietruszki, wodę, 2 kiwi, sok z cytryny (a opcjonalnie banana, jeśli chcesz zagęścić koktajl). Zadbaj też o zrównoważenie smaku kwaśnego – o tym więcej przeczytasz tutaj: Smak kwaśny w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.

Wątrobę wesprze aktywność fizyczna i wszelkie nowe rzeczy, twórcze działanie. Może się okaże, że potrzeba oczyszczania się z toksyn za sprawą niesprawdzonych ziół i wiecznych głodówek minie?

Jeżeli zaś chodzi o emocje, niezastąpiona jest praca nad nagromadzoną złością czy niewyrażonym gniewem. Te uczucia odciskają szczególne piętno na Wątrobie. Pomocne będzie wyrażanie swoich uczuć i potrzeb, a także zdrowe sposoby na pracę ze złością. Jednym z nich są warsztaty Uwolnij złość, na które Cię serdecznie zapraszam – możesz być na nich anonimowo. Ponadto korzystne będzie zadbanie o swój umysł, poczucie celu, zastanowienie się, co Cię uszczęśliwia. Jesteśmy całością i kondycja Twojego ducha jest tak samo ważna jak ta cielesna.

O wiele szerzej i holistycznie o regeneracji Wątroby opowiadam w webinarze: Regeneracja Wątroby. To aż dwie godziny całościowej wiedzy o Wątrobie zaprezentowanej od różnych stron, z uwzględnieniem aspektów takich jak Nadmiar Wątroby, Gorąco Wątroby, Wiatr i wiele innych faktów i ciekawostek, które pomogą Ci zadbać o ten ważny obieg Twojego organizmu.

Skąd to pragnienie oczyszczenia się?

 

Kiedy uczyłam się Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, byłam przekonana, że częste i regularne posty przynoszą nam korzyść. Dopiero potem, gdy zaczęłam pracować z emocjami, zrozumiałam, jak na potrzebę postu i oczyszczania działa emocjonalna strona naszej natury.

Złe doświadczenia życiowe mogą powodować, że mamy ciągoty do przeróżnych diet, wybiórczość pokarmową czy poczucie winy, że jemy za dużo – a stąd już prosta droga do niezdrowych ograniczeń i restrykcji. Często osoby, które mają potrzebę ciągłego oczyszczania organizmu albo żyją w strachu przed toksynami czy zatruciami, noszą w sobie wiele traum i trudnych doświadczeń z wczesnego okresu życia.

Choć dobrze przeprowadzone posty czy ograniczenia w niektórych przypadkach są potrzebne, to doświadczenia gabinetowe pokazują mi, że są to czynności nadużywane i przynoszące wiele niekorzystnych skutków dla zdrowia. Oczyszczanie, zamiast przynieść lepszą jakość życia, skutkuje wtedy m.in. rozregulowaniem organizmu, omdleniami, osłabieniem odporności czy problemami z trawieniem. Ponadto jeśli przez dłuższy czas odmawiasz sobie jedzenia w ramach źle prowadzonego postu, to potem Twój organizm naturalnie się po pożywienie upomni – zatem jeśli motywuje Cię utrata kilku kilogramów, to musisz wiedzieć, że najpewniej będzie tylko chwilowa.

Czy trzeba robić oczyszczanie organizmu?

 

Jeśli zdrowy styl życia będzie towarzyszył Ci na co dzień, to może wcale nie będziesz potrzebować takiego oczyszczania się, jak sobie być może wyobrażasz: z postem czy wywoływaniem wypróżnień.

Zachęcam przede wszystkim do słuchania swojego organizmu i zwrócenia uwagi na to, co mu służy, a co nie. Nawyki żywieniowe, które przyjmiesz, po pół roku warto zweryfikować – przez taki okres coś mogło się zmienić i warto za tym podążać. Pierwszy krok do intuicyjnego jedzenia możesz zrobić, odsłuchując webinar: Intuicyjne nawyki żywieniowe.

Jeśli mimo wszystko chcesz oczyszczać organizm za sprawą postów, zrób to pod okiem specjalisty czy doświadczonego terapeuty. W internecie jest dużo przepisów na post według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, ale tylko zrobienie tego przy wsparciu kompetentnej osoby, która zrobi pogłębiony wywiad, ma sens. Trzeba wziąć pod uwagę, w jakim stanie jest pacjent przed oczyszczaniem, czy nie było chorób czy niezdrowej diety, albo czy jego narządy pracują prawidłowo. Najlepsze rozwiązania można dobrać, dokładniej poznając przypadek danej osoby.

Czujesz, że potrzebujesz ograniczyć jedzenie, ale konsultacja u specjalisty nie wchodzi w grę? Posłuchaj webinaru: Wiosenne wsparcie organizmu, do którego dołączony jest e-book z przepisami na bezpieczne potrawy. Z wykładu dowiesz się natomiast, m.in. kto może pozwolić sobie na post, a kto powinien go unikać. I jak sobie pomóc, jeśli typowe oczyszczanie zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Dobrze, żeby Twoim celem przede wszystkim było samouzdrowienie się organizmu i pomoc Wątrobie tak, aby z udziałem jelit i nerek mogła radzić sobie z detoksykacją. Ważne jest też przepracowanie problemów emocjonalnych, przez które czujesz ciągłą potrzebę pozbywania się toksyn. Wiosna jest idealną porą, by zadbać o siebie pod tym kątem.

Jeżeli chcesz rozpatrzyć swój przypadek indywidualnie,  zapraszam na konsultacje.

 

Zapoznają się z ofertą:

 • NA ŻYWO!
 • NA ŻYWO!
  Sale!

  Warsztaty: Relacje z Tatą LIVE 13.10.2023 r. godz. 19:00

  Cena: 250,00
 • Ebook: Zdrowe Nawodnienie

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 99,00
 • Warsztaty: Stawianie Granic

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 400,00

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję warunki newslettera.*