Katar i przeziębienie według Totalnej Biologii

Jakie jest emocjonalne podłoże kataru i przeziębienia? Jakie konflikty kryją się za tymi bardzo powszechnymi dolegliwościami? Gdzie szukać przyczyny? Katar i przeziębienie według Totalnej Biologii są spowodowane przez pewne stany emocjonalne. Dowiedz się, co komunikuje Twoje ciało, kiedy masz katar.

Jeśli często łapie Cię przeziębienie, a sezon jesienno-zimowy zawsze wiąże się z chorobą, pomoże Ci webinar: Odporność w ujęciu Totalnej Biologii.

Zaczyna się od przeczucia

Wszystko ma swój początek, również katar. Według Totalnej Biologii nie zaczyna się on jednak od kontaktu z wirusami czy bakteriami (pojawiają się one w późniejszej fazie konfliktu, aby wspomóc organizm w oczyszczaniu). Katar i związane z nim przeziębienie zaczynają się od przeczucia, dotyczą konfliktu przeczuwania czegoś.

Konflikt pojawia się w sytuacji, w której coś nam się nie podoba, coś nam śmierdzi (dosłownie lub w przenośni). Mamy wówczas niesprecyzowane przeczucia i zaczynamy węszyć, czyli drążyć, rozmyślać, tworzyć w głowie scenariusze, lub nie chcemy aby coś konkretnego się wydarzyło, obawiamy się czegoś.

 

Nos prawdę Ci powie

Nos biologicznie związany jest z węszeniem i tropieniem, dokładnie w tym celu używają go zwierzęta. A jak to się ma do nas? Zachowujemy się bardzo podobnie. Kiedy coś wyczujemy (niekoniecznie w sensie dosłownym), stajemy się podejrzliwi i zaczynamy węszyć. Chcemy się dowiedzieć, co wisi w powietrzu, aby poczuć się bezpieczniej. Stan emocjonalny związany z tym konfliktem wpływa na nabłonek nosa, który w aktywnej fazie konfliktu (kiedy mamy dane emocje czy odczucia) zaczyna się niezauważalnie zmieniać.

Nos w takim kontekście może dawać nam informacje o nas i o tym, jak radzimy sobie z pewnymi sytuacjami, przekonaniami, obawami. Nos może nam też pokazać, co tak naprawdę myślimy na przykład o naszej pracy czy otoczeniu (jeżeli często masz katar, to warto zastanowić się i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, co nam się nie podoba i co nam przeszkadza).

 

Kiedy już nie musisz węszyć – faza naprawcza

Konflikt może trwać dzień lub tydzień. Może zacząć się na przykład w pracy, kiedy pojawiła się trudna dla nas sytuacja, z którą nie chcieliśmy się zmierzyć, której konsekwencji się obawialiśmy. Po rozwiązaniu konfliktu – a więc kiedy gdy to, czego się obawialiśmy, nie wydarzyło się lub miało miejsce, ale skutki okazały się inne niż przewidywaliśmy (nie taki diabeł straszny) – przychodzi faza naprawcza, a z nią katar i objawy przeziębienia. Organizm odpręża się, zagrożenie minęło, a z nią pojawia się nadwrażliwość.

Biologicznie nos związany jest z węszeniem, kiedy zaczynamy węszyć, mózg uruchamia specjalny program, który ułatwi nam to zadanie. Według Totalnej Biologii mózg zawsze wybiera dla nas najlepsze rozwiązania. Poszerza więc przegrody przynosowe (zatoki), a w nabłonku nosa tworzą się maleńkie ubytki. Im cieńszy będzie nabłonek, tym większą będziemy mieć zdolność węszenia.

Katar w Totalnej Biologii oznacza fazę zdrowienia, stan po rozwiązaniu konfliktu emocjonalnego. Jeżeli miewasz go często, zastanów się, jakie wydarzenia go poprzedzają. Czy czujesz, że w danej sytuacji coś Ci się nie podoba, coś Ci śmierdzi?

Zwróć uwagę, czy przed pojawieniem się kataru czujesz, że:

  • coś się dzieje
  • obawiasz się czegoś
  • musisz dowiedzieć się, co wisi w powietrzu, bo coś Ci śmierdzi
  • coś podejrzewasz
  • coś Ci się nie podoba.

A może boisz się, że się przeziębisz?

Na widok deszczu i wietrznej pogody myślisz, że na pewno zaraz się rozchorujesz. Może często słyszałaś/słyszałeś, że przed wyjściem z domu w taką pogodę, że koniecznie musisz założyć czapkę, bo inaczej na pewno się rozchorujesz? Takie myślenie i przekonania również mogą zapoczątkować chorobę. Dlatego tak bardzo ważna jest praca z naszymi emocjami, lękami, przekonaniami. Jeżeli często się czegoś obawiasz, polecam webinar Nie lękaj się, z którego dowiesz się więcej o tym, co powoduje tworzenie historii i jak sobie pomoc.

A może Twoje dziecko ciągle ma katar? Przeczytaj: Katar i przeziębienie u dzieci.

Zapraszam do zakładki webinary, w których znajdziesz mnóstwo odpowiedzi dotyczących zdrowia i emocji Twoich i Twojej rodziny.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*