Katar i przeziębienie według Totalnej Biologii

Jakie jest emocjonalne podłoże kataru i przeziębienia? Jakie konflikty kryją się za tymi bardzo powszechnymi dolegliwościami? Gdzie szukać przyczyny? Katar i przeziębienie według Totalnej Biologii powodują pewne stany emocjonalne. Dowiedz się, co według komunikuje Ci Twoje ciało, kiedy masz katar.


Zaczyna się od przeczucia

Wszystko ma swój początek, również katar. Według Totalnej Biologi nie zaczyna się on jednak od kontaktu z wirusami czy bakteriami (pojawiają się one w późniejszej fazie konfliktu, aby wspomóc organizm w oczyszczaniu). Katar i związane z nim przeziębienie zaczynają się od przeczucia i dotyczą konfliktu “przeczuwania czegoś”. 

Konflikt pojawia się w sytuacji, w której coś nam się nie podoba, “coś nam w śmierdzi” (dosłownie lub w przenośni). Mamy wówczas niesprecyzowane przeczucia i zaczynamy “węszyć”, czyli drążyć, rozmyślać, tworzyć w głowie scenariusze, lub nie chcemy aby coś konkretnego się wydarzyło, obawiamy się czegoś.


Nos prawdę Ci powie

 Nos biologicznie związany jest z węszeniem i tropieniem, dokładnie w tym celu używają go zwierzęta. A jak to się ma do nas? Zachowujemy się bardzo podobnie. Kiedy coś wyczujemy (niekoniecznie w sensie dosłownym), stajemy się podejrzliwi i zaczynamy węszyć. Chcemy dowiedzieć się co “wisi w powietrzu”, aby poczuć się bezpieczniej. Stan emocjonalny związany z tym konfliktem wpływa na nabłonek nosa, który w aktywnej fazie konfliktu (kiedy mamy dane emocje, czy odczucia) niezauważalnie zaczyna się zmieniać. 

Nos w takim kontekście może dawać nam informacje o nas i o tym, jak radzimy sobie z pewnymi sytuacjami, przekonaniami, obawami. Nos może nam też pokazać, co tak naprawdę myślimy na przykład o naszej pracy, czy naszym otoczeniu (jeżeli często masz katar, to warto zastanowić się i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, co nam się nie podoba i co nam przeszkadza).


Kiedy już nie musisz węszyć

Konflikt może trwać dzień lub tydzień. Może zacząć się na przykład w pracy, kiedy pojawiła się trudna dla nas sytuacja, z którą nie chcieliśmy się zmierzyć, której konsekwencji się obawialiśmy. Po rozwiązaniu konfliktu, a więc kiedy gdy to, czego się obawialiśmy nie wydarzyło się lub miało miejsce, ale skutki okazały się inne niż przewidywaliśmy (nie taki diabeł straszny) przychodzi faza naprawcza, a z nią katar i objawy przeziębienia. Organizm odpręża się, zagrożenie minęło, a z nią pojawia się nadwrażliwość.

Biologicznie nos związany jest z węszeniem, kiedy zaczynamy węszyć, mózg uruchamia specjalny program, który ułatwi nam to zadanie. Według Totalnej Biologii mózg zawsze wybiera dla nas najlepsze rozwiązania. Poszerza więc przegrody przynosowe (zatoki), a w nabłonku nosa tworzą się maleńkie ubytki. Im cieńszy będzie nabłonek, tym większą będziemy mieć zdolność węszenia.


Faza naprawcza

Kiedy minie zagrożenie, dociekliśmy prawdy, sytuacja się rozwiązała, nie musimy więc przewidywać co się stanie, to nie musimy już węszyć. Wówczas zaczyna się faza naprawcza, pojawia się lekki stan zapalny, obrzęk i katar (typowe objawy przeziębienia).

Katar w Totalnej Biologii oznacza fazę zdrowienia, stan po rozwiązaniu konfliktu emocjonalnego. Jeżeli miewasz go często zastanów się, jakie wydarzenia go poprzedzają. Czy czujesz, że w danej sytuacji coś Ci się nie podoba, coś Ci śmierdzi?

Zwróć uwagę, czy przed pojawieniem się kataru czujesz, że:

 • coś się dzieje
 • obawiasz się czegoś
 • musisz dowiedzieć się, co wisi w powietrzu, bo coś Ci śmierdzi
 • coś podejrzewasz
 • coś Ci się nie podoba
 

A może boisz się, że się przeziębisz?

Na widok deszczu i wietrznej pogody myślisz, że na pewno zaraz się rozchorujesz. Może często słyszałaś/słyszałeś, że przed wyjściem z domu w taką pogodę, że koniecznie musisz założyć czapkę, bo inaczej na pewno się rozchorujesz? Takie myślenie i przekonania również mogą zapoczątkować chorobę. Dlatego tak bardzo ważna jest praca z naszymi emocjami, lękami, przekonaniami. Jeżeli często się czegoś obawiasz, polecam webinar Nie lękaj się, z którego dowiesz się więcej o tym, co powoduje tworzenie historii i jak sobie pomoc.

Skąd się bierze katar u dzieci?– dowiesz się z tego wpisu.

Zapraszam do zkaładki webinary, w których znajdziesz mnóstwo odpowiedzi dotyczących zdrowia i emocji Twoich i Twojej rodziny.

Dbaj o siebie! 

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

 • Webinar : „Odporni na Choroby”

  Cena: 129,00

Zobacz również inne webinary, które mogą Cię zainteresować

 • NA ŻYWO!
 • NA ŻYWO!
  Sale!

  Warsztaty: Relacje z Tatą LIVE 13.10.2023 r. godz. 19:00

  Cena: 250,00
 • Ebook: Zdrowe Nawodnienie

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 99,00
 • Warsztaty: Stawianie Granic

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 400,00

Przeczytaj inne wpisy blogowe i dowiedz się więcej

Zapoznają się z ofertą:

 • NA ŻYWO!
 • NA ŻYWO!
  Sale!

  Warsztaty: Relacje z Tatą LIVE 13.10.2023 r. godz. 19:00

  Cena: 250,00
 • Ebook: Zdrowe Nawodnienie

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 99,00
 • Warsztaty: Stawianie Granic

  Oceniono 0 na 5
  Cena: 400,00

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję warunki newslettera.*