Jesień w Medycynie Chińskiej – dbaj o siebie z rytmem natury!

Rześkie poranki, chłodniejsze noce i krótsze dni pojawiają się wraz z nadejściem jesieni. W Medycynie Chińskiej zaczyna się ona już w sierpniu, na długo przed tym, zanim z drzew opadną pierwsze liście. Kluczem do zachowania zdrowia przez cały rok jest dostosowanie się do naturalnych rytmów przyrody, której jesteśmy integralną częścią. Zaobserwuj co dzieje się w przyrodzie i dostosuj się do jej rytmu.

Oto kilka najważniejszych informacji o tym, jak wygląda Jesień według Medycyny Chińskiej!

Jesień a Pięć Przemian – co dzieje się z naszą energią

Jesień związana jest z Przemianą Metalu, który związany jest z ruchem do środka. Przykładem tego ruchu energii w przyrodzie jest ściąganie soków roślin i drzew do korzeni. Wszystko powoli wycofuje się i spowalnia. My również, podobnie jak drzewa, przygotowujemy się na nadejście zimy. Jesteśmy znacznie mniej aktywni niż jeszcze kilka tygodni temu i nie tak skorzy do imprezowania, czy spotkań towarzyskich. Wolimy pobyć sami, spędzamy czas na refleksji. To właśnie przejawy kierowania się energii do środka, do naszego wnętrza.

Metal mentalnie

Każdy element pięciu przemian znajduje odzwierciedlenie w tym jacy jesteśmy i w naszym zachowaniu. Metal jest symbolem granic, odpowiedzialności, ostrości, twardości. Zrównoważony element metalu na poziomie mentalnym oznacza, że potrafimy jasno wyznaczać nasze granice i budować właściwe relacje. Rozwijanie swojej indywidualność i podejmowanie nowych inicjatyw przychodzi nam z łatwością. Energia metalu daje nam poczucie własnej wartości. 

Niezrównoważony element metalu przejawia się tendencją do poczucia winy i przerzucania jej na innych. To także rozpamiętywanie błędów przeszłości i problemy z odpuszczaniem, brak wiary w zmiany na lepsze.

Jesienne smuteczki i emocje

Jesień to idealny czas, aby przepracować emocje, które już nam nie służą i zrobić w nich porządek. Emocją związaną z jesienią jest smutek – żal. Żałowanie, że czegoś nie zrobiliśmy, że coś straciliśmy i nieumiejętność pogodzenia się z tym faktem. Warto popracować z przede wszystkim z odpuszczaniem. Nauczyć się odpuszczać zarówno sobie, jak i innym. 

Warto podejść do swoich emocji i jesiennych smutków z refleksją i akceptacją. Przyjrzeć im się świadomie. Jeżeli mają głębokie korzenie, warto zwrócić się do kogoś, kto pomoże nam je uwolnić i przepracować. 

Nieprzepracowane i długo dźwigane emocje wpływają na nasze ciało fizyczne. Żal, żywienie urazy, trzymanie się przeszłości, mogą uszkodzić płuca i jelita (które związane są z elementem metalu).  * Przykładowo problemy z wypróżnianiem symbolizują nieumiejętność odpuszczania, pozbywania się tego co “stare”, tkwienie w przeszłości.

Przede wszystkim oddychaj..

Z jesienią związane są płuca i jelito grube. Oznacza to, że są wówczas najbardziej aktywne, najbardziej podatne na wzmacnianie. Mogą także manifestować się ich słabości. To zdecydowanie najlepszy czas, aby o nie zadbać, a najlepiej robić to poprzez właściwe oddychanie. Uwolnienie napięć z ciała pomoże nam lepiej oddychać. Dobrze zrobi nam rozluźnienie przepony.

Aby złapać głębszy oddech pomocne będą regularne spacery. Pomogą nam nie tylko lepiej i głębiej oddychać, ale także będą zapobiegać zastojom energii, na które jesteśmy teraz narażeni. Warto spacerować każdego dnia i traktować tę aktywność jak profilaktykę. 

Możemy także wykonywać ćwiczenia oddechowe (joga, pilates, qigong), czy spróbować medytacji. Każda aktywność wymagająca koncentracji na oddechu pomoże nam zadbać o płuca i zniwelować stres.

Zwolnij obroty

Co jeszcze możemy zrobić dla siebie jesienią? Przede wszystkim nie brać na siebie więcej, niż jesteśmy w stanie udźwignąć. Nie zmuszać się do nadmiernego wysiłku, akceptować, że może nam się nie chcieć. Chodzić spać wcześniej i pozwól sobie poleniuchować, czy udać się na drzemkę w ciągu dnia. Potrzebujemy teraz znacznie więcej snu i ciepłego, bardziej odżywczego jedzenia. Jak odżywiać się jesienią – dowiesz się z tego wpisu.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*