Płuca i Astma według Totalnej Biologii 

Bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć kilkanaście dni, bez wody zaledwie kilka. Bez oddechu … nie przetrwamy dłużej 4-6 minut. Oddech jest nam niezbędny do życia. Jeżeli nie możemy swobodnie oddychać, to zaczynamy się dusić. Nie tylko dosłownie, ale też w przenośni. W Totalnej Biologii niemożność oddychania ma znaczenie symboliczne. 

Płuca w Totalnej Biologii

Płuca w Totalnej Biologii związane są przede wszystkim z oddechem, terytorium, ze strachem przed śmiercią, z naszą życiową przestrzenią. Terytorium może być dom, rodzina, przedszkole, relacja. Może być nim także także szerzej pojęta przestrzeń, czyli możliwości, do których przywykliśmy, wolność zachowań. Problemy pojawiają się wtedy, gdy ktoś nam tę przestrzeń ogranicza lub gdy czujemy się czujemy strach przed śmiercią. W takich sytuacjach nie możemy swobodnie oddychać. Jeżeli chorują płuca, to w pierwszej kolejności należy zastanowić się kto lub co nas przytłacza. Czy ktoś “odbiera nam tlen”, czy ktoś ogranicza nas na naszej przestrzeni? Czy czegoś śmiertelnie się boimy? 

Życie pod kloszem

Kiedy najlepiej Ci się oddycha? Pomyśl o oddechu w lesie, nad morzem, na otwartej przestrzenii. A teraz wyobraź sobie oddech w zatłoczonej windzie, w ciasnej sali, w pełnym ludzi pociągu. Widzisz różnicę? Czujesz ją? Przestrzeń ma znaczenie. Symbolicznym odzwierciedleniem sytuacji, w której nie możemy oddychać jest nadopiekuńczość. Trudno jest oddychać kiedy “ktoś na Tobie wisi”, chodzi za Tobą krok w krok, odpowiada i decyduje za Ciebie. Twoja przestrzeń jest wówczas ewidentnie ograniczona. Nie możesz wybrać coś zjesz, w co się pobawisz. Kiedy ktoś zadaje Ci pytanie, nawet nie masz szansy odpowiedzieć, ponieważ robi to za Ciebie rodzic. Powoli brakuje Ci powietrza. Nadmierna kontrola ogranicza, odbiera możliwość swobodnego oddechu, nie zostawia odrobiny przestrzeni. Pod kloszem ciężko się oddycha. Dzieci nadopiekuńczych rodziców, którym stale coś się narzuca, które wiecznie się ogranicza często chorują na płuca.

Strach i poczucie zagrożenia

Zapalenie płuc według Totalnej Biologii może być rozwiązaniem konfliktu strachu o własne życie. Strach o życie kojarzy się z ekstremalnymi sytuacjami, w których nasze życie realnie jest zagrożone, np. w wyniku wypadku, czy napaści. W rzeczywistości jednak rządzi nami biologia i mechanizmy przetrwania, które nie idą w parze z logiką.  Sytuacją zagrożenia i strachu o życie dla dziecka mogą być kłótnie rodziców. Dziecko przestaje czuć się bezpiecznie na własnej przestrzeni (wspomniany wyżej konflikt terytorium). Agresja pomiędzy rodzicami powoduje, że dziecko czuje się zagrożone. O strach o własne życie w dobie pandemii nietrudno. Statystyki, wiadomości, nagłówki artykułów z gazet – to wszystko podsyca strach, lęk i poczucie zagrożenia. Do tego dochodzą ograniczenia: izolacja, zamknięcie kin, restauracji, basenów, kwarantanna, czyli niemożność życia tak jak chcemy. Strach i ograniczenie przestrzeni to według Totalnej Biologii prosta droga do chorób płuc.

Astma według Totalnej Biologii

Astma według Totalnej Biologii może być spowodowana konfliktami dotyczącymi strachu, lęku i przerażenia związanego z terytorium. Zwiotczenie mięśni jest celową reakcją biologiczną organizmu, aby nie zwracać na siebie uwagi zbyt głośnym oddychaniem. Jak zawsze chodzi o przetrwanie … ”kiedy będę oddychać cicho, drapieżnik mnie nie usłyszy”. To mechanizm wypracowany przez naturę.
  • Astma oskrzelowa wg Totalnej Biologii 
Lęk w obrębie terytorium. Na przykład dziecko jest świadkiem przemocy w rodzinie, widzi jak ojciec bije matkę, jest świadkiem agresji lub usłyszy coś co spowoduje, że się przestraszy
  • Astma krtaniowa wg Totalnej Biologii
Przerażenie, które powoduje paraliż. Paraliż to jedna z możliwych reakcji na stres. “Zastygamy” kiedy coś na zagraża, “paraliżuje nas strach” i nie wiemy co robić, boimy się poruszyć.

Inne przykłady:

  • Duszenie się w związku lub relacji, nadopiekuńczość, brak własnej przestrzeni
  • Niemożność “oddychania tym samym powietrzem” z osobą, której nie możemy znieść, która nam przeszkadza.
  • “Wolę własne powietrze od powietrza innych”. Czuję się bezpiecznie tylko na własnym terytorium.
  • Chęć bycia w innym miejscu lub bycia jednocześnie w dwóch miejscach.
Czasami przyczyny można szukać w historii rodziny (zdrady, związki pozamałżeńskie). Ważne jest szczególnie to, co działo się w okresie Projektu/Celu (ciąża, czas przed ciążą, pierwszy rok życia dziecka). W przypadku napadów astmy u dzieci przede wszystkim należy poszukać przyczyny konfliktu, aby sytuacja się nie powtarzała. Napady astmy występują już po zaistniałym konflikcie, w fazie zdrowienia. Przyczyny szukamy w tym, co wydarzyło się wcześniej. Jeżeli konflikt biologiczny nie zostanie rozwiązany, program będzie wciąż się uruchamiał.

Czego potrzebują płuca według Totalnej Biologii

Aby płuca były zdrowe potrzebujemy bezpiecznej i stabilnej przestrzenii. Swobody działania, możliwości decydowania o sobie. Pewności, że nic nam nie zagraża. Potrzebujemy relacji, które nie przytłaczają i ludzi, których oczekiwania nie przygniatają – a więc własnych granic, które do tego nie dopuszczą * (Na każdej konsultacji podkreślam jak ważne są własne granice, które często decydują o tym, czy damy sobie wejść na głowę, czy damy się zastraszyć) Może Cię zainteresować:
  • Jeżeli chcesz wiedzieć jak wzmacniać płuca i układ oddechowy zgodnie z zasadami Tradycyjnej medycyny Chińskiej kliknij tutaj
  • Emocje a choroby to webinar, z którego dowiesz się jak nasze emocje wpływają na nasze zdrowie i jak możesz sobie pomóc
  • Twoje dziecko choruje, budzi się każdej nocy, martwisz się o jego zachowania? – Webinar “Szczęśliwy rodzic = szczęśliwe dziecko” kompendium wiedzy o zdrowiu i emocjach dla każdego rodzica, pomoże Ci nie tylko zadbać o zdrowie, ale wniesie też więcej spokoju do domowych relacji.
Dbaj o siebie! Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej
Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*