Lato w Medycynie Chińskiej – jak wspomóc swój organizm? Zadbaj o serce!

 

 

Tradycyjna Medycyna Chińska postrzega świat przez pryzmat zegara obiegu energii który odzwierciedla nie tylko dobowy rytm narządów, ale także roczny. W aspekcie “rocznym” każda pora związana jest z danym narządem, co oznacza równocześnie największą jego aktywność, jak i największe ryzyko przeciążenia i eksploatację. Latem otwiera się nasze serce i właśnie o nie powinniśmy szczególnie zadbać.

 

“Podążanie za porządkiem wszechświata sprzyja naturalnemu rozwojowi. Kto jednak nie szanuje naturalnego porządku rzeczy, uszkadza korzeń życia i osłabia swą prawdziwą energię. Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza, str. 27

 

Lato rządzi się swoimi prawami. Aby zachować zdrowie przez cały rok, w trakcie najgorętszych miesięcy roku powinniśmy pozwolić sobie na beztroskę, zabawę i …odrobinę lenistwa. Drzemka w ciągu dnia, spotkania towarzyskie, odkrywanie nowego, romanse – to właśnie teraz ich czas! 

 

Lato a Pięć Przemian

Najgorętszej porze roku według TCM odpowiada przemiana ognia. Ogień, ze względu na ekspansywny i dynamiczny ruch energii w górę, jest najtrudniejszy do utrzymania w równowadze. Zrównoważony element ognia w naszym organizmie oznacza pasję, dynamizm, siły twórcze, entuzjazm, umiejętność współdziałania z innymi. Zablokowana energia ognia powoduje stagnację, przegrzanie narządów i stany zapalne, a jego niedobór wewnętrzną pustkę i uzależnianie się od innych.

 

Lato to czas SERCA – baw się i ruszaj, ale z umiarem

Z latem związane jest serce i jelito cienkie (wczesne lato) oraz śledziona i trzustka (babie lato). Serce jest siedliskiem miłości oraz siedzibą umysłu. Związane jest z energią yang i kontroluje wszystkie emocje, a więc także związaną z latem radość. 

Lato w Medycynie Chińskiej (i nie tylko) to czas największej aktywności i radości, najjaśniejsza pora roku. Zwykle trudno nam wysiedzieć bez ruchu, ciągnie nas do aktywność na świeżym powietrzu. Podążajmy za tym. Latem ruch zdecydowanie nam służy, dodaje wigoru i zapobiega zastojowi energii i krwi. Nie porywajmy się jednak za zbyt obciążający wysiłek – idealny będzie rower, pływanie, spacer, partyjka badmintona na leśnej polanie 🙂  Intensywny trening może za bardzo obciążyć serce i zaszkodzić.

Latem naturalnie stajemy się bardziej towarzyscy, kontaktowi, chętni na poznawanie nowych ludzi i świata, podróżowanie – to właśnie efekt “otwierającego” się o tej porze serca. 

 

Czego chce teraz nasze serce? 

Beztroski, spotkań z przyjaciółmi, zabawy i pozwólmy sobie na to! Uważać należy na nadmiar emocji, w połączeniu z wysoką temperaturą mogą bardzo zaszkodzić sercu.

 

Sztuka życia latem według TCM

Latem można udawać się na spoczynek nieco później, a wstawać nadal wcześnie. Należy powstrzymywać się od gniewu i zapewnić sobie dużo ruchu, by zapobiec zamykaniu się porów skóry i zastojowi qi” Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza, str. 27

Lato w  Medycynie Chińskiej to jedyna pora roku, kiedy możemy spać krócej i później kłaść się spać. Później według TCM to znaczy około 23. Zalecane są drzemki w ciągu dnia, jeżeli mamy na nie ochotę. 

“Jeżeli chodzi o emocje, ważne jest aby być szczęśliwym, wyrozumiałym, nie chować urazy. Sprzyja to swobodnemu przepływowi energii i zapewnia prawidłową wymianę między tym co zewnętrzne a wewnętrzne. Jeżeli się dba o to latem, można zapobiec pojawieniu się choroby jesienią” Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza, str. 27

Latem zdecydowanie warto popracować nad emocjami związanymi z tą porą roku, aby ułatwić ich uwalnianie. Już wkrótce więcej informacji znajdziesz na moim blogu.

 

Co zrobić aby latem poczuć się lepiej?

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu, aby nie przegrzać serca. Korzystaj z obfitości lata, spędzaj czas na łonie natury, baw się 🙂


  • Pij zieloną herbatę, miętę, kwiat złocienia – mają chłodną naturę, spożywane na ciepło ochładzają nas w sposób umiarkowany, nie wywołując w organizmie szoku termicznego.

  • Jedz warzywa i owoce: włącz do diety produkty chłodzące: ogórki, pomidory, cukinię, bakłażany, kalarepę – pamiętaj jednak, że nadal podstawą naszego odżywiania są ciepłe posiłki.

  • Unikaj rozgrzewających przypraw, smażonego mięsa, nadmiaru kawy i czarnej herbaty.

  • Nie zamartwiaj się, bądź szczęśliwa/szczęśliwy!Polecane dla Ciebie:

  • Szukasz przepisów na  zdrowe, pyszne i nieskomplikowane posiłki dla całej rodziny, które wzmacniają i wspomagają holistycznie cały organizm? Znajdziesz je w ebooku Kulinarna Podróż po zdrowie. Przepisy oparte o Dietetykę Medycyny Chińskiej z konkretnymi zalecaniami, co dla kogo i dlaczego. 
  • Czy emocje lub nasze podejście do życia mogą powodować choroby? Owszem, omawiam to szczegółowo w webinarze Emocje a Choroby. Sprawdź koniecznie poniżej!

Jeżeli chciałabyś/chciałbyś otrzymać indywidualne zalecenia żywieniowe, masz problemy zdrowotne lub emocjonalne, zapraszam na na konsultacje.

Dbaj o siebie!

Pozdrawiam, 

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*