Masz problemy z tarczycą, ciągle zimne dłonie albo uporczywe, nawracające bóle głowy? Chciałabyś wreszcie poczuć spokój, bezpieczeństwo, pozbyć się lęków, uwierzyć w siebie? Wszystkie te obszary Twojego zdrowia i życia mogą ulec poprawie, jeśli uporządkujesz relację z tatą.
Jeżeli jesteś gotowa na ćwiczenia i uwolnienie emocji związanych z ojcem, pomoże Ci warsztat: Relacje z tatą.
Z tego wpisu dowiesz się, jak często występujące choroby i symptomy wiążą się z relacją z tatą. Na koniec dam Ci kilka wskazówek, jak możesz sobie pomóc.
Choroby tarczycy w Totalnej Biologii
Tarczyca wiąże się z poczuciem, że nie mamy czasu, chcemy ze wszystkim zdążyć, nie nadążamy. To dlatego jednym z zaleceń w chorobach tarczycy jest ograniczenie stresu i wyjście z wysokiej zadaniowości, która szkodzi zdrowiu.
Kiedy na konsultację zgłasza się do mnie osoba z chorobami tarczycy, nierzadko docieramy do relacji z ojcem. Jak to się wiąże?
Często jest tak, że podejmujemy się kolejnych wyzwań czy zadań, żeby zasłużyć na uznanie ojca. Małe dziecko w Tobie może jeszcze szukać czegoś, czego nie dostało od ojca w dzieciństwie.
Podobnie jest ze spowolnieniem czy brakiem sił, które często towarzyszy chorobom tarczycy. To aprobata taty jest potrzebna, żeby dziecko miało chęć i siłę do działania. Pod wodzą taty nabiera pewności siebie, wyznacza cele. Zabrakło Ci tego kiedyś? Zaopiekuj się sobą, a potem popracuj nad sprawczością, a możliwe, że i Twoje zdrowie się poprawi.
Szczegółowo opisałam to we wpisie: Choroby tarczycy a relacje z tatą.
Zimne ręce
Dłonie to Twoja mapa. Jeśli są skostniałe i zimne, może to mieć podłoże psychosomatyczne. Marznięcie ciała dotyczy najczęściej braku bliskości, miłości, wsparcia i zrozumienia. A może chcesz albo chciałaś bardzo przytulić kogoś, kogo kochasz?
W Totalnej Biologii dłonie wiążą się z ojcem. Zwróć uwagę na to, jaką macie relację, jak o nim mówisz i myślisz. Jeśli jest wyparty z Twojej świadomości, to i tak temat będzie pracował na poziomie podświadomym i oddziaływał na Twoje życie.
Kilka lat temu na spotkaniu plenerowym podeszła do mnie młoda dziewczyna i powiedziała, że ma skostniałe dłonie i nic nie pomaga. Zadałam jej pytanie, czy ma złe relacje z tatą. Zaskoczyło ją to, ale przytaknęła. Zaprosiłam ją na konsultacje, miałyśmy kilka spotkań i problem zimnych dłoni minął.
Gdy ciało marznie, to ważne, żeby zająć się przyczynami emocjonalnymi. Ludzie często sobie pomagają sobie imbirem i innymi środkami rozgrzewającymi – skutkiem może być przegrzanie Wątroby, rozchwianie emocjonalne i choroby skóry. Potrzebna jest równowaga.
Jeśli obecnie nie masz kontaktu z tatą albo nie wyobrażasz sobie, żeby teraz się do niego przytulić itd. – nic nie szkodzi. Tak naprawdę chodzi o to, żeby zaopiekować się sobą i spróbować dać to ciepło sobie samej.
Nos
Znajdziesz wiele informacji o tym, że nos w Totalnej Biologii wiąże się z węszeniem, konfliktem „coś mi tu śmierdzi”. Możesz mieć podświadome pragnienie, żeby wyczuć niebezpieczeństwo, albo tworzyć historie z obawy przed jakimś scenariuszem. To jedna z możliwych interpretacji ciągle zapchanego nosa, polipów i innych problemów związanych z tą częścią ciała.
Ja w pracy terapeutycznej szukam z klientami przyczyny w relacjach z ojcem, bo w Totalnej Biologii nos symbolicznie wiąże się właśnie z nim. Często się okazuje, że tym zagrożeniem czy niebezpieczeństwem był ojciec. Uwolnić konflikt emocjonalny pomaga np. praca z Wewnętrznym Dzieckiem.
Bóle głowy a relacje z ojcem
Przyczyn bólów głowy jest wiele – według Totalnej Biologii można ich szukać w relacjach z ojcem. Tak jak dłonie, głowa symbolicznie związana jest z tą osobą w Twoim życiu.
Bóle głowy różnią się od siebie. Jeżeli boli Cię w okolicach skroni, pomyśl, czy wyrażałaś swoje uczucia, emocje i mówiłaś to, co myślisz. Jeśli dokucza Ci migrena, koniecznie popracuj nad wyrażaniem złości, bo to tłumiony gniew lubi tak dawać o sobie znać. Napięciowe bóle głowy świadczą o ogólnym napięciu – również w relacji z ojcem.
Bóle głowy mogą powstawać przez porównywanie się z innymi. Jedna z moich klientek pamiętała, że ojciec zawsze był miły dla wszystkich dzieci z sąsiedztwa, rozmawiał z nimi, ale dla niej zawsze brakowało jego uwagi. Do tego słyszała wiele porównań, że inni się na pewno lepiej uczą. To był jeden z czynników jej niskiej samooceny i nawracających bólów głowy.
Ból głowy może się też pojawić, jeśli Twój ojciec był agresywny, wolałabyś być dzieckiem kogoś innego itp. Uwolnienie wszystkich tych myśli i emocji pomoże Ci pozbyć się chronicznych bólów głowy. Pamiętaj, że w dorosłym życiu również w konflikcie z partnerem mogą się pojawić takie objawy, bo w tym związku uruchamiają się schematy znane Ci z relacji z tatą.
Skoro już o związkach mowa, musisz wiedzieć jeszcze jedną rzecz. Złe relacje z tatą nie tylko oddziałują na Twoje zdrowie, ale i utrudniają nawiązywanie bliskich relacji partnerskich.
Relacja z tatą a inne relacje
Jeśli Twoim pierwszym wzorem mężczyzny był ojciec emocjonalnie wycofany, to możesz mieć skłonność do wybierania takich partnerów. Tak samo jest w przypadku ojca pijącego, agresywnego – związek z osobą o podobnym zachowaniu czy charakterze będzie dla Ciebie znajomy, a więc na swój sposób bezpieczny. To coś, co znasz.
Oczywiście to nie jest reguła. Mając świadomość swoich schematów, możesz podejmować świadome decyzje.
Zauważ, czy w związku ciągle walczysz o uwagę, aprobatę, oczekujesz opieki. Może strach przed odrzuceniem nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, boisz się bliskości albo nie umiesz postawić granic i masz niskie poczucie własnej wartości? To wszystko moesz zmienić, uświadamiając sobie emocje związane z tatą.
Złe relacje z tatą: co robić?
Jeżeli dotyczy Cię któryś z tematów tego wpisu i chcesz zacząć działać, mam dla Ciebie kilka wskazówek, co może pomóc. Możesz się tym zająć nawet jeśli nie masz kontaktu z tatą albo on już nie żyje. Robisz to przede wszystkim dla siebie.
- W uwalnianiu emocji przydatne jest spisanie myśli na papier, napisanie listu, a potem spalenie go;
- Zaopiekuj się Wewnętrznym Dzieckiem i daj mu to, czego nie dostałaś w dzieciństwie;
- Zrób ćwiczenia z warsztatu Relacje z ojcem – pokaże Ci to nową perspektywę na Twoje relacje z tatą;
- Ojcowie byli często wykluczani z życia rodzinnego, zwłaszcza jeśli kobiety w rodzie były silne – spróbuj dostrzec, czy tak było w Twojej rodzinie;
- Jeśli czujesz, że to się przyda – porozmawiaj z rodziną o Twoim tacie, dotrzyj do historii rodzinnych;
- Zadbaj o cele, wzmocnienie poczucia sprawczości – zacznij nawet od najmniejszych kroków;
- Pamiętaj o śnie, regeneracji, zmniejszeniu stresu – to wspomoże tarczycę. Przydatne webinary: Okiełznaj stres, Choroby tarczycy a emocje z nią związane.
Zachęcam Cię do przepracowania relacji z tatą – doświadczenie gabinetowe pokazuje mi, że osoby, którym się to udało, nabierają mocy do działania i zaczynają osiągać sukcesy. Nie mówiąc już o tym, że zaczyna lepiej pracować tarczyca, bóle głowy mijają, a zimne dłonie przestają być problemem. Daj sobie szansę!
- BESTSELLER!
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.