Emocje a Pory Roku wg TCM, część 1 – WIOSNA

Według Medycyny Chińskiej człowiek jest integralną częścią przyrody, jednością z otaczającym światem. Wszystkie zmiany zachodzące w przyrodzie zachodzą także w nas. Wraz ze zmianami pór roku zmienia się funkcjonowanie naszego organizmu pod względem fizycznym i emocjonalnym.

Nasze procesy wewnętrzne, otwartość na świat i aktywność cyklicznie spowalniają lub przyspieszają. Według Medycyny Chińskiej jest to związane z pięcioma przemianami: Drzewem, Ogniem, Ziemią, Metalem i Wodą, przepływem energii Qi i naturalnym rytmem wszechświata. Nie trzeba jednak sięgać do Medycyny Chińskiej, aby zauważyć jak silnie wpływają na nas pory roku. 

Zimą szukamy wyciszenia, chętnie “znikamy” pod kocem, wcześniej chodzimy spać. Wiosną mamy więcej energii, podejmujemy nowe wyzwania, zaczynamy uprawiać sporty lub uczyć się czegoś nowego. Latem lubimy się bawić, imprezować, spotykać się z przyjaciółmi. Jesienią znowu zwalniamy, stajemy się bardziej refleksyjni, mniej aktywni towarzysko.

 

Każda pora roku jest czasem aktywności jednego z pięciu elementów.

 

Każda pora roku jest czasem aktywności jednego z wyżej wymienionych pięciu elementów: Drzewa, Ogina, Metalu, Ziemi i Wody. Każdemu z nich odpowiadają określone narządy i emocje. 

Emocje mogą wpływać na narządy, a narządy mogą wpływać na emocje. Jesteśmy holistyczną całością. Emocje związane z daną porą roku są tym okresie najbardziej “aktywne” i jednocześnie najbardziej podatne na uwalnianie, jeżeli tylko zechcemy świadomie z nimi pracować. 

Jeżeli zbyt długo znajdujemy się pod wpływem danej emocji, na przykład tworzymy “czarne scenariusze” wydarzeń, martwimy się na zapas, lub nie wyrażamy złości, to w naszym ciele powstaje niekorzystny “nadmiar”. Prowadzi on do zaburzenia równowagi organizmu, która jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Co i kiedy możemy zrobić, aby poczuć się lepiej? Wykorzystać czas aktywności danej emocji i świadomie z nią popracować. 

 

Wiosną uwolnij ZŁOŚĆ!

 

Wiosna związana jest z wątrobą i woreczkiem żółciowym, odpowiada jej przemiana DRZEWA, a emocjonalnie GNIEW (więcej informacji o wątrobie i wiośnie znajdziesz w tym wpisie).

W naszej kulturze złość kojarzona jest negatywnie, dlatego często nie dajemy sobie zgody na jej odczuwanie, a tym bardziej wyrażanie. Często jesteśmy wręcz uczeni tego, aby się nie złościć, bo to nie wypada, zwłaszcza dziewczynkom… Zapominamy o pozytywnych aspektach gniewu, którymi jest silna energia motywująca do zmian i działania, do życia zgodnie ze sobą. Złość nie jest zła! Problem pojawia się wówczas, gdy emocje nie znajdują ujścia. 

Osoby, które nie pozwalają sobie na wyrażanie złości często mają problem z wątrobą i wiosną czują się gorzej. Skumulowane emocje dają o sobie znać wybuchami złości, wściekłości, gniewu, agresją, frustracją, głębokim poczuciem urazy, silną zazdrością. W ciele także pojawiają się konkretne dolegliwości np napięcia, jednak dzisiejszy wpis dotyczy aspektu emocjonalnego. Niewyrażone emocje blokują przepływ energii w ciele i w życiu, zniekształcają odbiór świata, wpływają na nasze nastawienie, zachowanie i wyczerpują. Uwolnienie jest bardzo wyzwalające, przywraca właściwy przepływ energii, właściwą perspektywę i przynosi ulgę.

 

Emocje najlepiej uwalniać poprzez pracę z ciałem.

 

Emocje najlepiej uwalniać poprzez pracę z ciałem. Każdy ruch, każda praca z ciałem i oddechem wprowadza drgania ułatwiające odblokowanie nawet starych, “zakurzonych” emocji. Bardzo ważne w tym procesie jest świadome podejście. Zrozumienie tego co czujemy i dlaczego. 

 

Polecane dla Ciebie:

 

  • Wiosna to najlepszy czas na regenerację Wątroby –  webinar Regeneracja Wątroby to nie tylko zalecenia dietetyczne, ale też konkretne wskazówki jak pracować z emocjami. Praktyczne, proste, holistyczne, a zarazem bardzo skuteczne zalecenia do wprowadzenia od razu.
  • Wpis o odżywianiu i wzmacnianiu krwi według TCM, która jest niezywkle ważna dla funkcji wątroby
  • Po co Ci “złe emocje” – na przykład po to, by ruszyć do przodu! Czytaj tutaj

Dbaj o siebie!


Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*