Wiosna w Medycynie Chińskiej – jak wspomóc swój organizm? Wątroba w roli głównej!

Wiosna a wątroba w Medycynie Chińskiej

Wątroba jest silnie powiązana z emocjami, a ponad to gromadzi wszelkie toksyny, które wnikają do naszego organizmu wraz z pożywieniem (i nie tylko). Co jakiś czas trzeba dać jej odpocząć i wspomóc jej regenerację, aby ją odciążyć i usunąć napięcie z ciała. Najlepszy moment na to jest teraz! Czas na wiosenne porządki! Dlaczego? Czytaj dalej 🙂

W Medycynie Chińskiej wątroba należy do elementu DRZEWA – odpowiada jej smak kwaśny, a jej pora roku to WIOSNA.

Drzewo jest świetnym przykładem, aby wyobrazić sobie energię wiosny. Wyobraź sobie gałązki, na których wkrótce pojawią się pąki, z których wkrótce wyrosną zielone liście. Świeża zieleń, którą sobie wyobrażasz świetnie reprezentuje wątrobę. Kolor zielony jest bardzo istotny dla odnowienia tego narządu. 

Energia drzewa jest bardzo ekspansywna, roznosi się w każdym kierunku (korzenie, korona) i mamy z nią do czynienia właśnie teraz. Choć wiosna jeszcze w pełni nie rozkwitła, to zmiany w przyrodzie i w nas już dawno się rozpoczęły. Na pewno zauważacie już zmiany w przyrodzie, dłuższe dni, więcej światła, chce na się być aktywnym, nie chcemy aż tak się rozgrzewać. Coś poruszyło się w nas i na zewnątrz. Wiosna to rozwój, rozkwit, nowe życie – właśnie tego teraz potrzebujemy, aby czuć się lepiej.

Co możemy zrobić by poczuć się lepiej?

Przede wszystkim wspieramy naturalny rytm energii -> a więc należy zmienić dietę i przeorganizować rytm dnia. Zimną zwolniliśmy tempo, nabraliśmy sił, rozgrzewaliśmy się, sięgaliśmy po produkty mocno odżywcze, teraz odradzamy się i budzimy do życia i aktywności. Potrzebujemy świeżości! Bardzo ważny jest ruch. Wątroba nie lubi ograniczenia – więc wszelkie “blokady”  będą nam szczególnie przeszkadzać. Wiosna to idealny czas na inicjację nowego, na wprowadzenie zmian dietetycznych, na rozpoczęcie nowych czynności.

Poruszamy energię! Wskazane wszelka aktywność: spacery, przebywanie pośród natury i korzystanie z tego co daje nam wiosna! Pierwsze świeże elementy, które możemy włączyć do diety to na przykład kiełki i nowalijki. 

🌿  To co szybko rośnie – będzie bardzo dobrze poruszać energię w naszym ciele! (kiełki!) 🌿

Rezygnujemy z diety ogrzewającej (osoby wyziębione oczywiście nadal się dogrzewają). Stopniowo redukujemy posiłki mocno rozgrzewające!  Powolutku rezygnujemy z dużych ilości rozgrzewających przypraw takich jak: chili,pieprz, suszony imbir i kierujemy dietę w kierunku wegetariańskim. Pożywienie poddajemy lżejszej obróbce termicznej – np. gotujemy trochę lżejsze zupy bezmięsne. 

Warto wdrożyć:

  • Odświeżające produkty – kiełki, szczypiorek, rzodkiewka – i stopniowo zwiększać ich ilość.
  • Przyprawy poruszające energię – na przykład: koper włoski, nasiona kolendry, lubczyk, oregano.
  • Zdecydowanie warto zadbać o odżywienie krwi. Wątroba przechowuje krew, a dużo zaburzeń wątrobowych ma związek z krwią. Zaburzenia ginekologiczne w TCM leczy się przez obieg czynnościowy wątroby. Sięgaj więc po produkty wspomagające krew, a więc: zioła krwiotwórcze, daktyle Da Zao, buraki, wątróbkę, pokrzywę, zielone warzywa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o regeneracji i wiosennym wspomaganiu wątroby – zapraszam na Webinar Regeneracja Wątroby

Masz ogromny wpływ na to jak się czujesz! Skorzystaj z tej możliwości!

Jeżeli zmagasz się z problemami emocjonalnymi czy zdrowotnymi, zapraszam na konsultacje indywidualne .


Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

1 komentarz do “Wiosna w Medycynie Chińskiej – jak wspomóc swój organizm? Wątroba w roli głównej!”

  1. Kinga Nieniewska

    Wow, ile informacji! Dzięki, Ewo! Trzeba lecieć po kiełki i wątróbkę! 🙂

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*