Co obgryzanie paznokci mówi o emocjach?  Obgryzanie Paznokci wg Totalnej Biologii

Aby odpowiedzieć i lepiej zrozumieć co oznacza obgryzanie paznokci trzeba najpierw uświadomić sobie ich biologiczną funkcję. Totalna Biologia w rozumieniu przyczyn różnych dolegliwości bardzo mocno nawiązuje do natury, biologii człowieka i pierwotnego instynktu przetrwania. Każda część ciała pełni określone funkcje.

Do czego służą paznokcie?

Paznokcie chronią zakończenia nerwowe znajdujące się na palcach. Są jak miniaturowe zbroje, które osłaniają delikatne i bardzo wrażliwe miejsca naszego ciała. Na stopach i dłoniach. W naturze jednak paznokcie służą także do złapania ofiary, ścigania wroga i oznaczania swojego terytorium. Paznokciami można symbolicznie kogoś rozszarpać. Służą także do fizycznego wyrażania złości i wściekłości, do pokazania innym naszych emocji. Ta funkcja paznokci ma znaczenie dla interpretacji dolegliwości z nimi związanych.

Choroby i dolegliwości paznokci w Totalnej Biologii oznaczają chęć, potrzebę lub konieczność osłabienia swojej zdolności wyrażania emocji – złości i wściekłości. Oznaczają, że czujemy, że musimy “schować pazurki”, bo pokazanie ich z pewnych powodów nie skończy się dla nas dobrze. Problemy z paznokciami manifestują nasze tłumione uczucia, gniew, urazę i wściekłość, których nie możemy oficjalnie wyrażać. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy z paznokciami należy zwrócić szczególną uwagę na nasze najbliższe relacje. Choroby paznokci bardzo często związane są z tłumioną w dzieciństwie złością. 

Obgryzanie paznokci Totalna Biologia

Obgryzanie paznokci według Totalnej Biologii świadczy o niemożliwości wyrażania złości i urazy. Spojrzeć należy na to dwojako. Chodzi tu o konieczność tłumienia emocji wobec osoby, która jest od nas silniejsza i wobec której czujemy się bezsilni (chcesz kogoś “rozszarpać, ale nie możesz). Może też oznaczać konieczność “chowania pazurków” w obawie żeby kogoś nie zranić –  pokazanie paznokci, czyli wyrażanie złości mogłoby zrobić komuś krzywdę. Obgryzając paznokcie zmniejszamy siłę zadawanych ciosów. Z tych powodów obgryzając paznokcie osłabiamy swoją siłę do wyrażania złości. Kiedy obgryzamy paznokcie, to znaczy, że chcemy osłabić swoją zdolność okazywania złości. 

Złość jest emocją, która musi zostać wyrażona, inaczej będzie kumulować się w ciele i powodować różne dolegliwości. – więcej przeczytasz tutaj

Obgryzanie paznokci u dzieci

Jeżeli dziecko nie ma przyzwolenia na wyrażanie złości i jest za to karcone, to nabiera przekonania, że złość jest zła i nie powinno jej wyrażać. Aby zyskać aprobatę rodziców zmuszone jest to tłumienia emocji. Chcąc otrzymać miłość rodziców nie może wyrażać złości. Obgryza więc paznokcie, aby symbolicznie osłabić swoją zdolność do ekspresji złości i gniewu. Obgryzanie paznokci często obrazuje niemoc, którą odczuwa dziecko wobec rodzica i wobec swoich emocji. 

Obgryzanie paznokci może też być odzwierciedleniem konfliktu i agresji pomiędzy rodzicami lub skierowanej do innych osób. Dzieci (do około 10 roku życia) są bardzo wrażliwe na emocje rodziców i są ich najlepszym lustrem.

Jeżeli dziecko obgryza paznokcie rozwiązania należy szukać odpowiedzi w tłumionej złości dziecka wobec rodzica lub w złości i agresji rodziców względem siebie nawzajem.  Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci? – wpieraj je w wyrażaniu emocji, rozmawiaj z nim o emocjach lub znajdź źródło stresu.

Wyrażenie emocji

Wszystkie emocje są ważne, potrzebna i powinny być wyrażane. Niestety często jesteśmy nauczeniu chowania swoich emocji lub zmusza nas do tego sytuacja. Jeżeli masz problem z wyrażaniem emocji, szukaj sposobów aby je odblokować. Poczujesz się zdecydowanie lepiej. Niewyrażona złość może powodować alergie, choroby skóry i wiele innych dolegliwości.

Może Cię zainteresować:

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*