Alergia Totalna Biologii
W perspektywie Totalnej Biologii alergia jest łącznikiem z przeszłością. W naszej podświadomości zakodowany jest czynnik wywołujący niemiłe wspomnienie. Alergia jest reakcją organizmu, która pokazuje, że konflikt nadal nie został rozwiązany. Rozwiązaniem konfliktu jest uświadomienie sobie przyczyny/źródła problemu.
Alergia wskazuje na obecne w przeszłości trudne rozstanie lub rozłąkę. Dopóki konflikt nie zostanie w pełni uświadomiony, alergia będzie powracać. Alergia pomaga nam dotrzeć do straty, której w pełni nie odżałowaliśmy. * Gilbert Renaud “Biologiczne i emocjonalne znaczenie chorób”
Każdy rodzaj alergii związany jest z konfliktem rozłąki, oddzielenia. Często towarzyszy temu uczucie złości. W praktyce konflikt ten oznacza rozstanie z osobą, którą bardzo kochamy, która była/jest dla nas ważna. Może dotyczyć też rozstania z ukochanym zwierzęciem, a nawet przedmiotem. Alergia nie występuje w momencie faktycznego rozstania, tylko w przyszłości, jako ostrzeżenie przed potencjalnym zagrożeniem.
Jak powstaje alergia?
W sytuacji zagrożenia lub kiedy doświadczamy silnego stresu (w przypadku alergii związanego z rozstaniem/oddzieleniem) mózg skanuje i rejestruje nasze otoczenie. Wszelkie bodźce, które odbiera wiąże następnie z silnymi emocjami, których doświadczamy. Zapamiętuje te najbardziej charakterystyczne bodźce, które docierają do naszych zmysłów: zapachy, smaki, widoki. Dotyczy to mechanizmu przetrwania – aby przeżyć musimy unikać tego, co nam zagraża. Coś, co mózg powiąże z zagrożeniem zostaje zapisane na “czarnej liście”. W przyszłości, gdy mózg odnotuje kontakt z czymś z tej listy, aktywuje program ochronny, mający ostrzegać przed niebezpieczeństwem.
Alergenem może stać się wszystko, w zależności od tego z czym mózg połączy sytuację związaną z rozłąką. Słońce, sierść zwierząt, pyłki, kurz, metal, woda. Istotne jest zetknięcie się z alergenem po raz pierwszy, w momencie separacji, oddzielenia, rozstania.
Rodzaje alergii a emocje
W zależności od emocji jakich doświadczamy podczas rozłąki i jak reagujemy na rozstanie mózg programuje alergie wziewne, skórne lub pokarmowe. Im bardziej emocjonalna reakcja, tym silniejsza alergia.
- Alergie wziewne związane z uczuciem strachu. Ich przyczyny możemy poszukać w sytuacji, w których nie tylko byliśmy oddzieleni od ukochanych osób, ale dodatkowo towarzyszył temu lęku. Często alergie mają źródło w dzieciństwie/młodości, kiedy doświadczamy czegoś pierwszy raz. Dzieci silnie przeżywają rozłąkę z rodzicami, a zwłaszcza z mamą. Alergię może uruchomić sytuacja, w której dziecko było oddzielone od mamy i bało się czy mama po nie wróci. Wystarczy, że mama zostawiła dziecko u rodziny na wsi, w okresie pylenia traw. Mózg zarejestrował to, co było wówczas charakterystyczne, czyli właśnie zapach traw. W przyszłości, gdy tylko go poczuje, zareaguje mechanizmem obronnym.
Alergia na pyłki jest przykładem konfliktu oddzielenia przeżytego w okresie pylenia.
- Alergia na sierść – przykładem mogą być np. wakacje u babci na wsi. Dziecko bawi się ze zwierzętami, jest bardzo szczęśliwe, zaprzyjaźnia się z kotkiem, psem lub koniem. Po wakacjach wraca do domu i bardzo przeżywa rozstanie z przyjacielem. W momencie ponownego kontaktu dziecka ze zwierzęciem, mózg uruchamia program – występuje alergia, aby chronić dziecko przed bolesnym rozstaniem.
- Alergie pokarmowe związane są z czymś, czego nie możemy strawić. Np. jako dziecko bardzo cieżko przeżywaliśmy rozłąkę z mama. W przedszkolu do jedzenia podawano zupę mleczną, budyń, etc. Dziecko nie lubi mleka, ale musi je jeść.
Przykładem może być też sytuacja związana z otrzymaniem informacji o śmierci ukochanej osoby np. podczas jedzenia danego pokarmu.
- Alergie skórne dotyczą kontaktu fizycznego i fizycznej tęsknoty (alergie w zgięciach rak – tęsknota za objęciami ukochanej osoby). Egzemy, pokrzywki, swędzenie skóry, wysypki, łuszczyca oznaczają, że doświadczyliśmy bolesnego dla nas rozstania czy separacji, na które nie było naszej zgody, które bardzo mocno przeżyliśmy. Zmiany w zgięciach łokci mówią: “chcę się do kogoś przytulić, brakuje mi objęć”.
- Problemy z zatokami – związane są z sytuacjami, w których mamy poczucie, że ktoś próbuje nas oszukać, dosłownie “coś nam śmierdzi”.
Przykłady, które wymieniłam powyżej mogą nakreślić pewien kierunek myślenia, schemat. Przyczyny alergii zawsze należy szukać indywidualnie. Każdy z nas ma swoją historię. Dzięki temu, że możemy powiązać rodzaj alergii lub nawet miejsce występowania np. wysypki z konkretnymi emocjami/doświadczeniami możemy łatwiej dotrzeć do źródła problemu. Uwolnienie emocji i uświadomienie sobie źródła alergii pomoże nam rozwiązać konflikt.
- Więcej o alergiach skórnych znajdziesz w tym wpisie
- Może zainteresuje Cię także webinar o Alergii wg Medycyny Chińskiej
- Webinar Choroby Skóry wg Totalnej Biologii
Dbaj o siebie!
Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej
znaczenie mają objawy. To są tematy na konsultacje
A co jeżeli dziecko rodzi się z alergią na sierść, kurz, orzechy ziemne jak to interpretować?
Dziękuję za naprowadzenie mojego toku myślenia. Tak przypuszczałam, ale czytając artykuł, dostałam nagła myśl, informacje od duszy. Pracowałam nad czymś innym, a okazuje się, że chodzi jeszcze o co innego. Dziękuję