Ciepła woda mocy doda!

Wszyscy wiedzą, że należy pić wodę. Nie wszyscy jednak wiedzą jak robić to dobrze. Nie każda szklanka wody przyniesie Ci bowiem tyle korzyści, ile ciepła, przegotowana woda.

Jestem dietetykiem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dlatego często spotykam się z pytaniem o to, jak poprzez jedzenie i picie poprawić zdrowie. Sposobów jest mnóstwo. Gdybym jednak miała wybrać jedno zalecenie, które w krótkim czasie zmieni naprawdę wiele, a w dodatku nic nie kosztuje, to byłoby to picie rano ciepłej przegotowanej wody.

Zastanawiasz się pewnie dlaczego spośród tylu możliwości wybrałabym coś tak zwyczajnego jak ciepła woda? Powodów jest kilka.

Powód nr 1: Ciepła woda budzi układ pokarmowy

Szklanka ciepłej przegotowanej wody działa rano jak odświeżający prysznic dla narządów wewnętrznych. Sprawia, że lepiej pracują, pobudza wytwarzanie soków, enzymów trawiennych i żółci, poprawia metabolizm. Regularne picie rano ciepłej wody reguluje wypróżnienia, niweluje wzdęcia i gazy, zmniejsza uczucie “twardego brzucha”. 

Powód nr 2: Ciepła woda wspomaga układ pokarmowy

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej dobre trawienie jest podstawą zdrowia i długowieczności. Układ pokarmowy tworzą organy, które współpracują ze sobą, aby jak najlepiej wchłonąć, przetworzyć i przetransportować pokarmy. Każdy z nich potrzebuje ciepła, ponieważ jest ono energią, która umożliwia zachodzenie wszystkich procesów w ciele. 

Woda ma właściwą sobie naturę, podobnie jak wszystko, co jemy lub pijemy. Niepodgrzana i nieprzegotowana jest zimna i ochładzająca. Picie dużej ilości zimnej wody może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a nasze ciało dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje czegoś zgoła innego: dogrzania i wzmocnienia.

  • Zgodnie z teorią Pięciu Przemian ciepła woda należy do przemiany OGNIA. Działa na organizm rozpraszająco, porusza płyny i zastoje, przyspiesza przemianę materii, ogrzewa. Ciepła woda przeciwdziała obrzękom, które wynikają z zastoju płynów. Taka woda sprawia, że jest nam przyjemnie i ciepło. Picie ciepłej wody jest szczególnie ważne dla osób osłabionych, często odczuwających zimno, zmęczonych, ze słabym trawieniem. Regularne picie ciepłej wody przeciwdziała nadwadze (nie osłabia układu pokarmowego), wspomaga wydalanie nadmiaru płynów i usprawnia przemianę materii.
  • Zimna woda ma zupełnie inne właściwości, należy do elementu WODY, ochładza, skupia, spowalnia, zatrzymuje. Spożywana w nadmiarze może gasić nasz wewnętrzny ogień życia (ogień trawienny) i osłabić trawienie. * Część osób nie toleruje ciepłej wody, wówczas odpowiednia będzie woda w temperaturze pokojowej. A w przypadku “odruchu wymiotnego” na wodę, dobrze będzie pogotować ją około 10 minut w garnku z plasterkiem imbiremu i pić z dodatkiem miodu (przeważnie taka niechęć do wody oznacza, że w organizmie jest dużo zimna).

Wiele osób jest przekonanych, że dzięki piciu dużej ilości wody mineralnej stracą na wadze. Moda na picie wody mineralnej w dużych ilościach niestety mało komu wychodzi na dobre (na pewno korzystają na tym producenci wody w butelkach). Zimna woda spowalnia, a nie przyspiesza procesy metabolizmu komórkowego, aby skutecznie pozbywać się toksyn musimy zadbać przede wszystkim o termikę naszego ciała czyli odpowiednie dogrzanie, a także o trawienie, wchłanianie, oddychanie i wydalanie. Zamiast butelki wody mineralnej polecam noszenie ze sobą termosu z ciepłą wodą. Możesz dodać do niej plasterek imbiru, szczyptę soli, odrobinę miodu i cytryny. 

*Osoby z nadmiarowym gorącem mogą czuć niechęć do picia ciepłej wody. 

Powód nr 3: Ciepła woda = więcej energii

Wybierając ciepłą wodę zachowujesz więcej energii, ponieważ Twój organizm nie musi jej wydatkować na ogrzanie wody. Wszystko co jemy i pijemy, organizm musi najpierw podgrzać do właściwej temperatury. 

Powód nr 4: Ciepła woda to sposób na zdrowie,
który prawie nic nie kosztuje

Ostatni powód jest taki, że większość sposobów, które poprawiają zdrowie i samopoczucie wymaga od nas trochę zachodu. Zmiana diety, regularny ruch, zmiana sposobu myślenia, inwestycja w suplementy. Łatwo więc zrezygnować i usprawiedliwiać się brakiem czasu czy pieniędzy. Trudniej natomiast znaleźć usprawiedliwienie, aby nie wypić rano szklanki ciepłej wody, która tak pozytywnie na nas wpływa.

Wodę wystarczy zagotować w czajniku lub garnku. Ot, cała filozofia. 

Wskazówki praktyczne – jak pić wodę?

  • Rano, po przebudzeniu najlepiej pić wodę bez dodatków,  by oczyścić i obudzić narządy wewnętrzne.
  • Wodę pij przynajmniej 30 minut przed śniadaniem.
  • Jeżeli pijesz rano wodę na przykład cytryną czy octem jabłkowym, wypij ją po szklance ciepłej wody bez dodatków. Najpierw pobudka i oczyszczenie, potem nawadnianie.
  • W ciągu dnia najlepiej pij wodę przed posiłkami (około 30 minut przed posiłkiem) lub około 1,5 h po nich.
  • Możesz pić wodę z cytryną, miodem, szczyptą soli, imbirem. Taka woda nawadnia!
  • Wody nie zastąpi herbata, kawa, czy zioła – zwłaszcza tej pierwszej szklanki.
  • Woda bez dodatków oczyszcza, a z dodatkami nawadnia (izotonik).

Wierzę, że jedna pozytywna zmiana pociągnie za sobą kolejne, a ten mały nawyk sprawi, że szybko poczujesz różnicę.

Może Cię zainteresować:

  • Chcesz holistycznie zadbać o zdrowie, zgodnie z potrzebami Twojego organizmu a nie trendami? – zainteresuje Cię webinar Intuicyjne nawyki żywieniowe. Jeśli w ogóle nie chce Ci się pić, może to mieć podłoże psychiczne – wtedy warto wrócić do relacji z mamą (mama to symbolicznie woda) oraz zaopiekować się swoimi lękami. Przeczytaj więcej treści na moim blogu, żeby dowiedzieć się więcej.
  • Sprawdź mój e-book Zdrowe nawodnienie, gdzie znajdziesz przepisy i wskazówki, jak holistycznie zadbać o nawodnienie.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź, które webinary mogą Ci pomóc

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz