Złość według Totalnej Biologii i TCM, czyli po co Ci „złe” emocje?

Wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Nawet te, które uważamy za złe. Zarówno według Medycyny Chińskiej, jak i Totalnej Biologii każda emocja ma swój sens. Ich występowanie jest naturalne i w pełni uzasadnione.

Często wydaje nam się, że powinniśmy doświadczać tylko tych dobrych emocji. Staramy się, aby nam i naszym dzieciom nie było smutno, aby się nie złościły. Jednak w emocjach, jak we wszystkim powinniśmy zachować równowagę.

Emocje w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej najważniejsza jest równowaga. Ciało, umysł i emocje są ze sobą ściśle powiązane. Nie istnieją oddzielnie i nie są oddzielnie rozpatrywanie. Zdrowie to harmonijny przepływ energii qi i zrównoważenie emocjonalne.

Emocje są wewnętrznymi ruchami energii qi, będącymi wynikiem działań powiązanych z nimi narządów lub naszą reakcją na sytuację, w której się znajdujemy. Ruch ten odczuwamy w ciele. Złość związana jest z Wątroba. Złość powoduje, że qi się wznosi do góry dlatego jej objawy często odczuwamy w głowie i karku (zaczerwieniona twarz, oczy, napięciowe bóle głowy). Skumulowana złość powoduje między innymi alergie, swędzenie skóry, problemy trawienne.

Kiedy jesteśmy zdrowi,  nasze reakcje są adekwatne do sytuacji. Emocje przychodzą i odchodzą.  Jednak przewlekłe stany emocjonalne (np. częsta złość, smutek, frustracja) uszkadzają narządy. Najbardziej podatne na choroby emocjonalne są serce i wątroba.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej nadmiar emocji, nawet tych uznawanych za dobre i pożądane, może powodować problemy. Nadmiar ekscytacji prowadzi do chorób serca, niewypłakany i stłumiony smutek może powodować choroby płuc, a niewyrażona złość lub jej nadmiar choroby wątroby.

Pamiętaj, że same w sobie emocje nigdy nie szkodzą, nawet jeśli są trudne do przyjęcia. Szkodzi nam nadmiar, niedobór, zastój (zablokowanie), brak (na przykład radości w życiu) lub trwanie w emocjach.

Emocje w Totalnej Biologii

Według Totalnej Biologii emocje są bezsprzecznie potrzebne: uruchamiają w nas mechanizmy, które pozwalają nam przeżyć, uniknąć zagrożenia. Biologicznie są potrzebne abyśmy mogli przeżyć – ratują nam życie. Gdyby nie lęk, nie uciekaliśmy przed drapieżnikiem, tylko dali się zjeść.

Zablokowane, nieuświadomione emocje powodują choroby natury fizycznej i psychicznej, dolegliwości i np. niekontrolowane zachowania.

Jakie to choroby? Niezintegrowana złość przyczynia się między  innymi do przewlekłych problemów z zatokami, podatności na użądlenia i wiele innych problemów.

Pomyślisz może: Skoro emocje są naturalne i potrzebne, dlaczego  powodują choroby i wpływają destruktywnie na nasze zdrowie? 

Ponieważ mamy problem z ich przerobieniem, uwolnieniem, świadomym przeżyciem. Ponieważ je kumulujemy.

Od dziecka uczymy się maskować emocje. Zwykle nie ma przestrzeni na krzyk, tupanie nogami, czy płacz (które są bardzo uwalniające). Zauważ, jak dzieci wyrażają złość: pokrzyczy, popłacze, potupie nogami, a po chwili jest już spokojne i radosne. Emocje przeminęły. To naturalny i zdrowy proces. Dzieci, które nie zostały jeszcze nauczone tłumienia emocji świetnie, naturalnie sobie z nimi radzą.

Niestety wyrażanie złości, pomimo rosnącej świadomości, wciąż uznaje się za niegrzeczne. Złość nie jest powszechnie akceptowana, a rodzice, którzy pozwalają dzieciom złościć się np. w miejscach publicznych, narażeni są na komentarze i spojrzenia pełne krytyki.

Nie każdy rodzic potrafi to znieść, a dziecko dostosowuje się do rodzica, aby przetrwać. Uczymy się tłumić emocje, uczymy też tego nasze dzieci albo działają one w ten sposób na bazie tego, co zaobserwowały u nas.

Warto zmienić to postrzeganie złości i schematy, wedlug których żyjemy. Kontakt ze złością nie tylko pozwala nam uniknąć wielu dolegliwości zdrowotnych, ale też przynieść dużo sił do działania.

Czy złość jest potrzebna?

Tak i to bardzo! Według Medycyny Chińskiej złość to energia, która motywuje do zmian. Złość ma w sobie potencjał do poruszania, do tworzenia czegoś nowego. Jest bardzo potrzebna, dzięki niej możemy podejmować dobre dla nas decyzje, na przykład rzucić pracę, która nam nie służy, w której nie jesteśmy spełnieni. Gdyby nie złość pozwolilibyśmy sobie na wszystko.  

Złość służy nam do wyznaczania naszych granic. Zdecydowanie łatwiej jest powiedzieć nie kiedy czujemy złość.

Jeżeli jesteśmy uczeniu tłumienia złości, to możemy mieć nie tylko problemy natury fizycznej, ale też kłopot z wyznaczaniem własnych granic, przez co będziemy zgadzać się na sytuacje i relacje, które nie są dla nas komfortowe i satysfakcjonujące. 

Niewyrażane emocje mogą doprowadzić do wybuchu, w wyniku którego osłabi się nasze zdrowie psychiczne lub fizyczne.

Jeżeli od dziecka nie wyraziliśmy złości, to przez całe życie działamy schematem, który zapamiętało nasze ciało. W każdej chwili jednak możemy to zmienić, świadomą pracą i uwalnianiem emocji. Nie jest to jednak takie proste, kiedy całe życie działaliśmy w inny sposób.

Pomocne są ćwiczenia z ciałem, głosem i oddechem. Uwierz mi – da się to zrobić!

Co może Ci się przydać?

 • webinar Emocje a choroby –  jak nasze emocje wpływają na zdrowie i co możemy z tym zrobić. Twoje emocje są ważniejsze niż suplementy.
 •  Webinar Depresja według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Totalnej Biologii – bezradność, przez którą pojawia się depresja, bierze się często z braku możliwości do wyrażania złości.
 • Webinar Nie lękaj się – pod złością kryje się najczęściej dużo lęku, to nagranie pomoże Ci go przyjąć, przepracować i poczuć spokój.
 • Cyklicznie organizowane warsztaty Uwolnij złość – tu zapiszesz się na listę oczekujących.

Dbaj o siebie!

Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej

Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc

 • BESTSELLER!

  Webinar : „Nie lękaj Się”

  Cena: 199,00
 • BESTSELLER!
  Emocje a choroby

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*