Bliskość jest podstawową ludzką potrzebą. Według niektórych psychologów jest ona nawet ważniejsza niż potrzeba zaspokajania głodu. Każdy z nas jej pragnie i potrzebuje.
Wielu z nas obawia się jej – świadomie lub nie – ponieważ bliskość oznacza otwartość, odsłonięcie siebie, a tym samym ryzyko zranienia.
Bliskość ma wiele twarzy, od bliskości fizycznej, przez intymność (bliskość seksualną), po głębokie poczucie porozumienia – bliskość duchową i bliskość z samym sobą. Fizycznie możemy być od siebie bardzo daleko, jednocześnie czuć prawdziwą bliskość.
Można też być z kimś w bliskiej fizycznej relacji, ale bez bliskości emocjonalnej. Albo żyć daleko od samych siebie.
Jak widzisz, jest wiele wymiarów bliskości. Jesteśmy najszczęśliwsi, jeżeli doświadczamy w życiu wszystkich jej aspektów.
W tym tekście opowiem Ci o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą brak bliskości i dlaczego jest ona tak ważna dla zdrowia.
Znaczenie bliskości fizycznej wg Totalnej Biologii
Fizyczna bliskość według Totalnej Biologii ma dla nas szczególne znaczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy dziećmi. Jest ona fundamentalna dla zdrowia i emocji dziecka, a także decyduje o jego przeżyciu. Kontakt z matką jest dla dziecka wszystkim.
Noworodek nie przetrwa przecież bez ciągłej opieki, karmienia, zapewnienia mu ciepła. Dziecko do około 8 miesiąca życia czuje się integralną częścią matki, dlatego tak bardzo potrzebuje jej bliskości, a dotyk skóry do skóry pozwala mu czuć się bezpiecznie i spokojnie.
Młode mamy często stresują się tym, że dziecko domaga się ich bliskości. W natłoku obowiązków, bycie cały czas w fizycznym kontakcie z dzieckiem może być trudne. Wielu mamom wydaje się, że ich dziecko jest zbyt wymagające, ale potrzeba bycia blisko jest dla noworodka naturalna. W końcu nosiłaś go pod sercem dziewięć miesięcy i jest przyzwyczajony do bycia blisko Ciebie.
Musisz wiedzieć, że jeżeli miałaś w dzieciństwie za mało kontaktu i dotyku, Twoje dziecko będzie łaknęło go podwójnie.
Dawanie swojemu dziecku bliskości to jedna z najważniejszych inwestycji w jego dobrostan. Dziecko, którego potrzeba bliskości nie będzie zaspokajana, w dorosłym życiu w stresujących sytuacjach, będzie sięgało po jedzenie. Jedzenie, pokarm, odżywianie to mama – będzie chciało się nią nasycić. Więcej mówię o tym w webinarze, który polecam każdemu rodzicowi: Szczęśliwy rodzic, szczęśliwe dziecko.
Jakie konsekwencje może mieć brak bliskości
Brak bliskości fizycznej doświadczony w dzieciństwie może mieć wiele różnych konsekwencji i będzie objawiać się występowaniem różnych dolegliwości.
Przykładem problemów, które występują u dzieci w związku z potrzebą dotyku, mogą być zmiany skórne pojawiające się w zgięciach łokci. Mówią one o tym, że brakuje nam objęć bliskiej osoby i chcemy się do niej przytulić (więcej mówiłam o tym w webinarze Choroby skóry wg Totalnej Biologii). To właśnie na skórze manifestuje się wiele konfliktów związanych z brakiem bliskości.
Porzucenie czy brak bliskości z matką może powodować też nadwagę. Mózg programuje przybieranie na wadze w myśl zasady: będę większy mama mnie zauważy, nie mam matki – nie mam jedzenia (muszę gromadzić tłuszcz), będę bardziej bezpieczny i waga mnie ochroni przed zagrożeniami.
Zerwanie więzi emocjonalnej też objawiać się będzie też innymi chorobami np. wysypką, łuszczycą. Nawet zwykła opryszczka na ustach świadczyła będzie o konflikcie rozłąki (nie mogę całować ukochanej osoby). Doświadczyłam jej ostatnio, kiedy mój syn Ziemek był w szpitalu (na oddziale intensywnej terapii) i nie mogłam być blisko, całować go i przytulać.
Potrzebujemy bliskości, żeby przeżyć
Mogłoby się wydawać, że kontakt fizyczny działa tylko na ciało fizyczne. Jednak pod wpływem bliskości fizycznej dzieje się dużo więcej.
Mózg reaguje na bliskość, wytwarzając hormony i neuroprzekaźniki. Oksytocyna powoduje między innymi chęć ponownego kontaktu, czyli powstawanie więzi.
Dotyk ma dla nas ogromne znaczenie! Dotykiem wyrażamy miłość, czułość, kładziemy rękę na ramieniu zmartwionego przyjaciela. Kiedy ktoś intensywnie płacze, chcemy go objąć, przytulić.
Dotyk daje przyjemność, uspokaja i uzdrawia. Pokazuje to nie tylko Totalna Biologia, ale nasze codzienne doświadczenia.
Problemy w relacjach z innymi
Bliskość fizyczna czy emocjonalna, nasze relacje z innymi wpływają na nasze zdrowie. Jeżeli mamy problemy w relacjach, nie lubimy dotyku, czujemy się niekomfortowo, będąc blisko innych, najpewniej stoi za tym konflikt emocjonalny.
Naturalnie i biologicznie jesteśmy stworzeni do życia stadnego, w parach, blisko innych ludzi, dzielenia się dotykiem.
Jeżeli masz problem z nawiązaniem bliskiej relacji fizycznej, psychicznej czy emocjonalnej mogę pomóc podczas konsultacji indywidualnych.
Polecam Ci inne treści na ten temat:
- Czy emocje mamy mogą wpływać na dziecko, jego przyszłość i zdrowie? Przeczytaj wpis: Projekt/cel
- Jakie emocje i problemy manifestują się na skórze? Czytaj: Skóra według Totalnej Biologii
- Chcesz wiedzieć jak wyleczyć skórę? Zajrzyj pod powierzchnię! Sprawdź webinar Choroby skóry według Totalnej Biologii.
Masz ogromny wpływ na to, jak się czujesz. Skorzystaj z tej możliwości. Zwłaszcza jako mama możesz samą swoją obecnością i ciepłem dać dziecku to, co najlepsze.
Konsultant Totalnej Biologii | Dietetyk Medycyny Chińskiej
Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.