Łuszczyca wg Totalnej Biologii

Skóra jest naszą zewnętrzną powłoką i barierą, która wyznacza granicę pomiędzy nami a światem zewnętrznym. Wszystkie problemy skórne związane są z tym jak reagujemy na otaczający nas świat, ludzi wokół nas i całe otoczenie. Choroby skóry dotyczą zazwyczaj konfliktu oddzielenia/separacji lub wręcz przeciwnie oznaczają, chęć odizolowania się od ludzi i świata zewnętrznego.
Aby zrozumieć łuszczycę warto wiedzieć, że każdy konflikt emocjonalny ma dwie fazy. Faza aktywna – polega na tym, że po wystąpieniu nagłego, traumatycznego wydarzenia występuje bardzo silny stres, wstrząs lub napięcie. Faza zdrowienia natomiast, jest paradoksalnie fazą objawów chorobowych a następnie ich zanikania.

 

Łuszczyca – konflikt podwójnego oddzielenia

Łuszczyca to bardzo specyficzna sytuacja, która oznacza to co najmniej dwa konflikty oddzielenia, z których pierwszy jest w fazie aktywnej, a drugi w fazie naprawczej. Konflikty te dotyczą dwóch różnych zdarzeń bądź dwóch różnych osób. Może dotyczyć też sytuacji lub konfliktu oddzielenia od samego siebie, od swojej tożsamości, utratę poczucia własnej wartości. Dawne konflikty zostają rozwiązane, ale na ich miejsce pojawiają się nowe. Konflikt zostaje rozwiązany, ale nie na poziomie emocjonalnym, dlatego pojawia się drugi/kolejny konflikt. Konflikty występują więc naprzemiennie, nakładają się na siebie, kiedy jeden jest w fazie zdrowienia, uaktywnia się drugi. Ich wspólnym mianownikiem jest stałe przeżywanie: odczuwanie oddzielenie, rozłączenia, poczucie bycia osobno, rozstania, braku kontaktu
Przykład: Dziecko zostało kiedyś wyrzucone z domu i za każdym razem, gdy do niego wraca strach ożywa. Przykład pochodzi z książki “Uzdrawianie przez świadomość” Gilbert Renaud

 

Smutek i lęk przed zranieniem

W przypadku łuszczycy mamy do czynienia z konfliktem oddzielenia, ale jednocześnie ze strachem przed zranieniem. Mózg próbuje nam pomóc mobilizuje więc ciało do pogrubienia powierzchni. Naturalne rogowacenie naskórka jest w przypadku łuszczycy znacznie przyśpieszone. Ciało buduje zewnętrzny pancerz, który ma chronić miękkie i bardzo wrażliwe wnętrze. Grubsza skóra ma działać jak tarcza i izolować nas przed emocjonalnym bólem. Chowamy się przed światem zewnętrznym, jednocześnie cierpimy w środku, nie dając swoim emocjom ujścia. Nie wpuszczamy do środka nic co może nas zranić, ale też nie wypuszczamy nic na zewnątrz. Ograniczenie i izolacja osiągają w łuszczycy swoje maksimum. “Pod twardą powierzchnią kryje się miękkie wnętrze”.
W Totalnej Biologii miejsce występowania zmian skórnych zawsze ma znaczenie i wskazuje nam możliwy kierunek odnalezienia przyczyny choroby.

 

Łuszczyca głowy

  • Głowa w Totalnej Biologii związana jest z ojcem oraz z myśleniem i intelektem. Swędzenie skóry głowy związane jest ze złością (pisałam o tym tutaj – link) natomiast łuszczyca może dotyczyć obniżeniem poczucia własnej wartości na płaszczyźnie intelektualnej. Zmiany łuszczycowe pojawiające się na skórze głowy mogą świadczyć o tym, że nie czujemy się wystarczająco mądrzy lub wręcz czujemy się intelektualnie gorsi (głupsi) od innych.
  • Konflikt podwójnego oddzielenia, utraty kontaktu.
  • Łuszczyca skóry głowy może oznaczać też konflikt oddzielenia połączony z silnym stresem (w historii rodziny lub w okresie projekt/cel)
  • Konflikt interesów – “muszę być jednocześnie widoczny i ukryty”

Dłonie związane są z ojcem lub pracą, stopy z matką, kolana z koniecznością ugięcia się przed czymś lub blokadą przed ugięciem. Łuszczyca często zaczyna się od łokci, którymi możemy się rozpychać lub na których możemy się podpierać.

Przykład: Nastolatek jest wychowywany przez swoją ciotkę, z którą jest silnie związany i która go wychowywała. Ciotka jednak zakłada sprawę przeciwko rodzinie (chłopcu i jego rodzicom). Chłopiec nie może wybrać między ciotką a rodzicami.

 

 

Łuszczyca inne przykłady i moje doświadczenia

Często osoby, które trafiają do mnie na konsultacje miały w dzieciństwie i okresie dojrzewania bardzo wymagających i surowych rodziców, szczególnie pod względem wyglądu. Rodzice oczekiwali od nich, że będą idealni i nieskazitelni, szczególnie w kwestii tego jak wyglądają, jak się prezentują.
Zmiany pojawiające się u małych dzieci najczęściej manifestują konflikty swoich rodziców.
Przykład z moich konsultacji: U dziecka pojawiła się zmiana w okolicach miejscach intymnych. Aktywny konflikt – mama dziecka ciągle bała się zdrady. Drugi konflikt mąż bał się, uprawiać z nią seks podczas ciąży. Kobieta czuła się odrzucona, dodatkowo przyłapała męża na masturbacji, co spowodowało zaostrzenie konfliktu i kolejne poczucie odrzucenia. Po zastosowaniu szeptanek zmiana u córki zniknęła.

 

 

Łuszczyca – podsumowanie:

Łuszczyca uznawana jest za chorobę nieuleczalną, ale wg Totalnej Biologii uzdrowienie jest możliwe w przypadku uwolnienia emocji i odnalezienia przyczyny naszej choroby. Należy szukać konfliktów oddzielenia zarówno w swoim życiu, w okresie Projekt/Cel jak oraz poprzednich pokoleniach.
W okresie Projekt/cel podwójna separacja oznacza, że rodzice nie chcieli być razem /podwójna separacja/, ale nie musi to oznaczać, że chcieli się rozstać, być może oboje myśleli o rozstaniu. Wówczas u człowieka zaprogramowany został program, który włącza się w sytuacjach separacji.
Jeżeli cierpisz na łuszczycę to pamiętaj, że otrzymujesz to, na czym się skupiasz. Przywiązując uwagę do jednej zmiany skórnej i skupiając na niej uwagę, nieświadomie możesz przyczynić się do pogłębienia problemu. Warto więc odpuścić, inaczej dostaniemy tego więcej.
Warto zadać sobie pytania:
Jaki brak lub stratę wciąż przeżywasz?

  • Wspomnienie jakiej straty jest wciąż tak żywe?
  • Czy obawiasz się, że ktoś może Cię zranić, jeśli tak to dlaczego się tego boisz?
  • Dlaczego boisz się odpowiedzialności za swoje emocje i uczucia?
  • Czy potrafisz zaakceptować siebie w pełni? Wszystkie swoje zalety i wady?

Szukając powodu, z którego dokucza nam łuszczyca, należy pamiętać, aby brać pod uwagę aspekty dotyczące rozłąki czy straty. Jeżeli masz problemy skórne i chciałabyś/chciałbyś znaleźć ich rozwiązanie – zapraszam na konsultacje.

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz