Co według Totalnej Biologii oznaczają problemy z żołądkiem? O co zadbać, aby pozbyć się dolegliwości związanych z tym organem? W tym wpisie przybliżę Ci te kwestie.
Pamiętasz sytuacje, w których przez trudne emocje robiło Ci się niedobrze? Dlaczego niektórym zdarza się wymiotować ze stresu, a z nerwów nie możemy jeść? Zwykle dzieje się tak dlatego, że mamy w głowie tysiące myśli, których nie możemy strawić. To pokazuje, jak ściśle nasze samopoczucie wiąże się ze stanem naszego ciała.
Układ pokarmowy według Totalnej Biologii
Żołądek jest częścią układu pokarmowego – czyli systemu, który symbolizuje rozkładanie większych części na czynniki pierwsze. Pod kątem emocjonalnym ten rozkład to robienie analiz. Nie bez powodu mówimy, że musimy „przetrawić” jakąś sytuację.
Jeżeli to zrobimy i zaakceptujemy wnioski, wszystko będzie w porządku – ale jeżeli walczymy dalej z daną sytuacją, próbujemy ją zmieniać, to odczujemy to somatycznie: w żołądku.
To się często zdarza, kiedy próbujemy na siłę rozumieć zachowania naszych najbliższych. „Wiemy” lepiej, co byłoby dla nich dobre, próbujemy ich przekonać do swoich racji, ale ktoś odmawia przyjęcia naszej perspektywy. Czujemy zawód, niemoc i powstaje konflikt emocjonalny.
Tak samo dzieje się, kiedy robimy coś, czego nie lubimy robić. Mielimy ciągle ten sam temat i powtarzamy mechanizm działania. Na przykład chodzimy do pracy, której nie znosimy, ale nie próbujemy nic zmienić.
Żołądek daje o sobie znać również w przypadku wewnętrznej złości, której nie umiemy wyrazić – najczęściej gdy robimy coś tylko dla innych, a potem chodzimy nabuzowani na kogoś albo na siebie. Tak bywa w przypadku osób, które nie umieją prosić o pomoc, nie stawiają granic albo mają tendencje do poświęcania się dla innych.
Co oznaczają wrzody żołądka w Totalnej Biologii
Wrzody żołądka wskazują na konflikt gniewu. Owrzodzenia mogą piec, złość i gniew również kojarzą się z gorącem.
Te ubytki w błonie śluzowej są często odzwierciedleniem sporów na naszym terytorium – w domu, w pracy, gronie przyjaciół. Analizowanie wiele razy kłótni z teściową albo mężem i myślenie, co trzeba było powiedzieć, nie służy zdrowiu!
Ważne jest, żeby na bieżąco wyjaśniać, rozwiązywać konflikty. Przemilczane sytuacje, które jeszcze długo w nas siedzą, odbijają się na żołądku, pęcherzyku żółciowym i dwunastnicy.
Co robić, gdy doskwiera żołądek?
W swojej pracy łączę wiedzę z Totalnej Biologii i duchowość. Jeśli jesteś osobą wierzącą, pracę emocjonalną nad problemami z żołądkiem zacznij od przekonania, że wszystko jest nam dane od Boga. Jeśli daleko Ci do religii, może to być również Wszechświat, Siła Wyższa – jeśli wierzysz, że jest ktoś nad Tobą, będzie Ci łatwiej.
Kiedyś mój nauczyciel powtarzał, że jeśli druga osoba jest niedobra dla Ciebie, oczyszcza Twoją duszę. To zdanie warto zapamiętać.
Gdy już dotrzesz do konfliktów i sporów, pomyśl, że ludzie są naszym lustrem. Zawsze pokazują nam coś, czego sami nie widzimy w sobie. Nie koncentruj się na tym, że ktoś robi coś nie po Twojej myśli – zadaj sobie pytania, co ta sytuacja czy dany człowiek chce Ci pokazać. Może problem ze stawianiem granic? Może zatwardziałość w wyrażaniu swoich opinii? Albo kontrolę, którą chcesz mieć nad drugim człowiekiem?
Zawsze dostajemy to, czego chcemy – tylko droga do tego celu może być niewygodna i często trudno ją strawić. Tu jak nic innego pomaga akceptacja, wybaczanie, cierpliwość, odpuszczenie.
Natomiast jeśli wiesz, że Twoje problemy z żołądkiem wiążą się z poczuciem nabuzowania i tego, że nie umiesz wyrażać złości, przyjdź na warsztat Uwolnij złość. Odbywa się on cyklicznie co miesiąc. To praktyczne spotkanie, które pozwoli Ci skontaktować się ze swoją złością i przestać dusić ją w sobie. To będzie ulga nie tylko dla żołądka!
Zaakceptuj, by uniknąć dalszych konfliktów
Zbyt duża uraza i brak odpuszczenia przesuwa konflikt emocjonalny do jelit, a to może powodować inne choroby. Dlatego mając problemy z żołądkiem, warto od razu pracować nad akceptowaniem tego, co jest.