Choroby układu kostnego według Totalnej Biologii najczęściej związane są z obniżonym poczuciem własnej wartości. Nie inaczej jest z osteoporozą, której przyczyn szukamy również w tym obszarze.
Sprawdź, co oznacza osteoporoza w Totalnej Biologii i jak pomóc sobie pracą z emocjami.
Osteoporoza – Totalna Biologia
Osteoporoza to ubytek gęstości tkanki kostnej. Przez to kości są bardziej podatne na urazy i złamania. Według Totalnej Biologii stoi za tym konflikt związany z poczuciem własnej wartości.
Z perspektywy Totalnej Biologii faza aktywna konfliktu obniżenia poczucia własnej wartości skutkuje owrzodzeniami, odwapnieniem i martwicą kości. Ból natomiast może się pojawić, gdy dany człowiek znów poczuje się ze sobą dobrze, uwierzy w swoją wartość – wtedy następuje faza naprawcza. Co można zrobić, to postarać się nie walczyć z tym bólem. To dobry znak.
Różne przypadki osteoporozy
Aby pomóc sobie na tle emocjonalnym w wyleczeniu osteoporozy, trzeba dotrzeć do przyczyny konfliktu. Poniżej znajdziesz kilka przypadków – być może któryś będzie Ci bliski.
Starzenie się
Kiedy najczęściej zapada się na osteoporozę? Problem dotyczy głównie kobiet po menopauzie i starszych mężczyzn. Są oni w takim czasie swojego życia, w którym atrakcyjność – w takim rozumieniu tego słowa, jak je nam prezentuje współczesny świat – znacząco spada. Nie czujemy się tak pożądani, atrakcyjni i godni zainteresowania jak było to w czasach młodości. W dodatku ciało może dawać o sobie znać przez coraz częstsze dolegliwości. Oczekujemy, że będziemy w takiej kondycji jak 20 lat wcześniej, żałujemy lat, które minęły. To wpływa na ogólny spadek poczucia własnej wartości.
Pamiętaj jednak, że pięknym można być w każdym wieku, a poszczególne etapy życia niosą za sobą coś nowego. Bądź tu i teraz, a nie w przeszłości, wspominając swoją młodość z ciągłym ukłuciem żalu. Nie martw się o jutro. To pomoże Ci uwolnić się od tego konfliktu obniżenia własnej wartości, którego doświadczasz – a tym samym od osteoporozy.
Dzieci wyfrunęły z domu, a to było całe Twoje życie
Jeżeli kobieta przez całe życie skupiała się na swoich dzieciach, a te wyfruwają z gniazda i zaczynają żyć po swojemu, to też może wpłynąć na poczucie własnej wartości matki – jeśli czuła się ważna tylko wtedy, gdy zajmowała się dziećmi. Czasem potrzeba bycia potrzebnym komuś jest bardzo silna i robimy wszystko, by ją realizować. Mimo że nikt nie prosi o poświęcenia i że robimy to swoim kosztem.
Dobrze jest pogodzić się z tym, że dzieci dorosły i mają już swoje sprawy, a Ty masz przestrzeń dla siebie. Pomyśl o swoich planach, zainteresowaniach, wyjazdach – jeszcze nie jest za późno, by próbować nowych rzeczy i znaleźć nowe towarzystwo. Co mogłoby Ci pomóc poczuć swoją wartość?
Niskie poczucie wartości z pokolenia na pokolenie
Niskie poczucie własnej wartości może też być od dawna w rodzie. Monika szukała przyczyny swojej diagnozy, którą dostała jeszcze przed czterdziestką. Na początku uznała to za normalną kolej rzeczy, że jest u niej podejrzenie osteoporozy, skoro na to samo schorzenie cierpiała babcia, siostra babci i mama. Kiedy jednak zaczęła drążyć przyczyny emocjonalne, z łatwością potwierdziła, że wszystkie te kobiety miały niskie poczucie własnej wartości i tak samo jest w jej przypadku. Dzięki tej świadomości mogła pomóc sobie pracą z emocjami i przekonaniami.
Podsumowanie
Jeśli masz diagnozę osteoporozy, to wiedz, że proces postępowania choroby można zatrzymać, a czasem całkowicie uleczyć swój organizm. Potrzebna jest do tego szczera intencja, troska o siebie i regularna praca nad sobą, a wtedy efekty mogą Cię zadziwić. Nie skreślaj swoich szans na wyzdrowienie.
Jeżeli czujesz potrzebę, by zgłębić temat układu kostnego, kręgosłupa, stawów, wysłuchaj webinaru: Nasze Ciało. Dowiesz się z niego, jakie są emocjonalne przyczyny problemów z poszczególnymi kośćmi, stawami czy odcinkami kręgosłupa i otrzymasz wskazówki, od czego zacząć ich leczenie.
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.