Brak miesiączki według Totalnej Biologii. Zadbaj o siebie, a okres wróci

Prawidłowa miesiączka jest oznaką zdrowia kobiety. Zmiana w cyklu miesiączkowym to dla Ciebie pierwszy sygnał, że coś zmienia się w Twoim organizmie. Ciało daje Ci subtelne sygnały, by się zatrzymać, zastanowić i być może zrobić coś inaczej.

Bardzo ważna jest regularność cyklu. Fizjologiczna miesiączka pojawia się co 26-32 dni, a czas krwawienia powinien wynosić 4-6 dni. Dziś wiele kobiet traci miesiączkę nawet na czas kilku lat – niektóre nie pamiętają, kiedy ostatni raz miały okres. Nie jest to oznaką zdrowia i warto sobie pomóc.

Co robić przy braku miesiączki? Jak sprawić, żeby wróciła? Moje doświadczenie pokazuje, że najważniejsze jest holistyczne zadbanie o siebie. Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje, bo w grę wchodzi tu kilka aspektów.

W tym wpisie opowiem Ci o każdym z nich. Dowiesz się też, jak wielkie znaczenie przy braku miesiączki ma Twoja przeszłość i emocje.

Brak miesiączki według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Zacznijmy od podstaw związanych z dietą – tu wiele wskazówek daje nam Tradycyjna Medycyna Chińska. Według filozofii chińskiej trzema najważniejszymi aspektami zdrowia kobiety są krew, nawodnienie oraz swobodny przepływ energii, czyli brak zastojów.

KREW

Odpowiednia ilość krwi jest niezwykle ważna, a jej niedobór wpływa nie tylko na nasz wygląd (słabe włosy, przedwczesne siwienie czy blada skóra), ale i objawia na poziomie mentalnym (rozdrażnieniem, niestabilnością, słabą koncentracją, bezsennością). Niedobór krwi prowadzi do wyczerpania czy zimnych nerek, a co za tym idzie – również problemów z miesiączką.

Pełne stresu dzieciństwo wpływa na zdrowie dziecka. Może mieć przez to słabszą konstytucję i krew – dlatego istotne jest przepracowanie przeszłości.

NIEDOBÓR PŁYNÓW

Niedobór płynów wiąże się nie tylko ze zmniejszoną ilością krwi, ale też ze stresem dla całego organizmu. Jeśli masz za mało płynów w organizmie, możesz doświadczyć suchości pochwy, nocnych potów, suchej skóry, włosów i oczu, ale też większej nerwowości. Wtedy też występują zaburzenia cyklu miesiączkowego.

ZASTÓJ

Mówi się, że zastój jest matką 100 chorób. W przypadku kobiet są to np. choroby piersi, mięśniaki, problemy z miesiączką czy tarczycą.

Zastój jest spowodowany stresem, przepracowaniem, zarywaniem nocek, nadmiernym wysiłkiem intelektualnym i fizycznym – ale głównie intelektualnym, bo to przy nim brakuje nam ruchu. Zastój powstaje też w wyniku forsowania organizmu czy niewyrażonych emocji. Ciągłe napięcie, wewnętrzne zimno, spowolnione procesy – te czynniki wzajemnie na siebie wpływają i skutkują brakiem miesiączki.

Więcej o krwi, zastojach i nawodnieniu posłuchasz w webinarze: Zdrowie kobiety według Totalnej Biologii i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Przy braku miesiączki kluczowe jest więc wysypianie się, odpowiednia dieta, nawodnienie, ruch, czasem suplementacja czy zioła. Jednak nawet najlepszy zestaw może nie wystarczyć, jeżeli nie zajmiesz się swoim wnętrzem i emocjonalnymi przyczynami braku miesiączki.

Dlaczego nie masz okresu? Moje doświadczenia z gabinetu

Brak miesiączki ma swoją przyczynę w ogromnym stresie i zamrożeniu. Często ciągnie się to za kobietą od dzieciństwa. To stres połączony z paraliżem, zatrzymaniem. Może to być wspomnienie jakiejś sytuacji albo życie w permanentnym stresie, np. w domu pełnym przemocy, alkoholu, nakazów i zakazów.

Co ważne, może to dotyczyć nastolatki, która żyje blisko z matką. Wtedy córka przejmuje strach mamy. Praca mamy nad emocjami będzie bezpośrednio wpływała na córkę.

Na skutek trudnych doświadczeń kobiety nie potrafią wyrażać złości czy frustracji – a ta kumuluje się w Wątrobie, która potrzebuje krzyku. Ważna jest tu systematyczna praca uwalniania i nazywania emocji. Czasem miesiączka pojawia się pierwszy raz po kilku latach, kiedy kobieta się wygada, wypłacze czy wykrzyczy. Dlatego ważne jest szukanie pomocy, rozmowa z kimś, pozwolenie sobie na wyrażanie emocji.

Inne emocjonalne przyczyny braku miesiączki

Zdarza się, że okres znika, gdy pojawia się pojedyncza stresująca sytuacja: rozstanie z partnerem, zmiana partnera czy egzaminy na studiach, podczas których jest też wzmożony wysiłek intelektualny.

Według Totalnej Biologii za brakiem miesiączki stoi też pragnienie oderwania się od tego, co się dzieje w życiu. „Nie chcę, by mną kierowano, potrzebuję odpoczynku”. To się często zdarza, jeżeli kobieta miała autorytarnych rodziców. Może to być też wspomnienie rodowe – rodzinne historie wciąż oddziałują na nasze życie. Czy wiesz, jak żyły Twoje babcie i prababcie? Może jeszcze jest okazja, by się tego dowiedzieć?

Jeśli nie masz miesiączki, rozpatrz też konflikt związany z odrzucaniem małżeństwa lub zaręczyn. Czy w Twojej rodzinie ktoś opuścił swojego partnera?

Ostatnią rzeczą, którą warto przemyśleć, jest Twój stosunek do kobiecości. Czy jest ona dla Ciebie zagrażająca? Jak postrzegasz siebie jako kobietę? Czy bliżej Ci do energii męskiej?

Dbaj o siebie

Jeżeli nie masz miesiączki, organizm daje Ci sygnał, żebyś zadbała o swoje potrzeby.

To normalne, że miewamy intensywny czas w życiu i chwilowo nasze dbanie o siebie schodzi na dalszy plan. Jednak dzisiejszy pęd sprawia, że możesz być w kołowrotku przez 7 dni w tygodniu, próbując pogodzić ze sobą wszystkie role życiowe. Takie sytuacje niosą za sobą stres, a to już prosta droga do braku miesiączki.

Nasza kobieca natura sprawia, że z radością dbamy o innych – partnera, dzieci, przyjaciół – to daje siłę i jest piękne. Ale w tym wszystkim ważne jest, żeby zaopiekować się sobą.

Jeżeli miałaś niezaspokojone potrzeby w dzieciństwie, to idzie za Tobą w dorosłość. Zapominasz, żeby zjeść coś odżywczego, wyspać się, nie mówiąc już o wyrażaniu złości i stawianiu granic. Jeżeli zaś tego nie robisz, pojawia się frustracja, rozczarowanie, a te – jeśli są niewyrażone – prowadzą do stresu i zastoju. Koło się zamyka, a miesiączka nie przychodzi.

Przyzwyczaj samą siebie, że dbanie o swoje potrzeby jest czymś normalnym i fizjologicznym. Żeby dać coś innym, najlepiej najpierw dać sobie. Z ciągłym stresem i napięciem pomaga uporać się akceptacja, odpuszczenie – więc odpuść, cokolwiek będzie się działo. Przyjmij to, co niesie życie.

Podsumowanie: co zrobić, gdy nie masz miesiączki?

  • Wzmocnij krew, zadbaj o nawodnienie i pozbądź się zastoju: praktyczne wskazówki dotyczące diety i stylu życia, łącznie z listą produktów, które warto jeść, znajdziesz w webinarze Zdrowie kobiety według Totalnej Biologii i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. To również mnóstwo wiedzy o innych przypadłościach natury kobiecej;
  • Zadbaj o emocje, naucz się zdrowo wyrażać złość – pomocny będzie warsztat Uwolnij złość!;
  • Zastanów się: czy czujesz, że ktoś Tobą kieruje? Czy nie czas postawić granice? Polecam webinar warsztatowy Stawianie granic.
  • Przydatna może być rozmowa z mamą czy babcią o ich emocjach, wspomnieniach rodowych. To może mieć wpływ również na Ciebie;
  • Jeśli potrzebujesz rozmowy czy wsparcia – nie wahaj się prosić o pomoc;
  • Pamiętaj o śnie – brak regeneracji to kolejny stresor dla organizmu;
  • Ruszaj się, zwłaszcza jeśli masz pracę siedzącą – to pozwala pozbyć się zastojów.

Moje doświadczenie pokazuje mi, że dotarcie do emocji i uwalnianie ich pozwala walczyć z zastojami w organizmie czy jego zamrożeniem. Odpowiednia dieta i regeneracja będzie doskonale wspierać ten proces. Jeśli nie masz miesiączki, holistyczne zadbanie o siebie pomoże Ci ją przywrócić.

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz