Rwa kulszowa w ujęciu Totalnej Biologii. Jakie konflikty emocjonalne przepracować?

Rwa kulszowa to przykra dolegliwość, która objawia się silnym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból ten promieniuje do pośladków, uda, kolana, a nawet stopy. Jeśli dokucza Ci rwa kulszowa i nie pomagają masaże, środki przeciwbólowe czy fizjoterapia, rozpatrz konflikty emocjonalne, które stoją za przyczyną bólu. Może się okazać, że w ten sposób nawracający ból minie.

Konflikty emocjonalne przy rwie kulszowej

Dobrze wiesz, jak to jest: chcesz zrobić krok do przodu albo wycofać się, ale czujesz się wręcz unieruchomiona, bo pojawia się ostry ból. Każdy ruch staje się bardzo bolesny. Totalna Biologia mówi, że za rwą kulszową stoi konflikt obniżenia wartości związany z ruchem (powstrzymywanym albo wymuszonym). Czyli:
  • Ruch wymuszony: „Nie chcę tam iść, ale muszę”
  • Ruch powstrzymywany: „Chciałabym tam pójść, ale nie mogę”.
Co to oznacza w praktyce? Dla każdej osoby może się to wiązać z czymś innym. Co wpadło Ci jako pierwsze do głowy? Praca? A może któraś z relacji, w której jesteś? „Nie chcę tam iść, ale muszę” – ten konflikt często pojawia się u osób, które tkwią w nielubianej przez siebie pracy. W wyniku różnych przekonań często pracujemy w miejscach, które nam nie służą, i każdego dnia zmuszamy się, żeby do tej pracy pójść. To naturalne, że chcemy zarabiać, utrzymać rodzinę. Nie trzeba się jednak każdego dnia męczyć – każdy zasługuje na pracę, którą będzie lubić, będzie do niej chodzić z lekkością. Ważna jest odwaga do zmian. Przekonania o pracy wynosimy z domu. Zdarza się, że to rodzice narzucają dzieciom swój pomysł na życie. Jedna z kobiet cierpiała na nawracającą rwę kulszową w czasie, kiedy bardzo chciała wybrać zawód makijażystki – niestety rodzice, będący szanowanymi adwokatami, nie akceptowali tej decyzji. To wystarczy, by pojawił się konflikt emocjonalny, który odczuwa się w ciele. W życiu ważna jest elastyczność, porzucenie nadmiernych oczekiwań i wymagań, a także pójście za własnymi pragnieniami i pomysłem na życie. „Chciałabym tam pójść, ale nie mogę” ten konflikt może się pojawić np. w momencie, kiedy chcemy zmienić życie i zakończyć związek – ale hamuje nas myśl o dzieciach albo strach przed tym, że samodzielnie nie damy sobie rady. Inny przykład, który obrazuje ten konflikt, to historia kobiety, która tęskni za swoją rodzinną miejscowością. Chciałaby ją odwiedzić, ale ze względów emocjonalnych czuje się zablokowana i niezdolna do powrotu. Cieszyłaby się, odwiedzając dom rodzinny, ale przez trudne wspomnienia i strach przed spotkaniem z rodzicami spycha swoją potrzebę na dalszy plan. Tkwi w konflikcie, który objawia się rwą kulszową – to ją zabezpiecza, bo hamuje przed ruchem. Warto jednak zauważyć, że często to nie coś z zewnątrz nas hamuje, a my sami hamujemy siebie. Odejście od męża czy spotkanie ze skonfliktowaną rodziną jest obiektywnie trudne, ale nie niemożliwe. Wzięcie sprawy w swoje ręce i działanie może tu wiele zmienić.

„Moja tożsamość jest podważana”

Rwa kulszowa bywa też wynikiem konfliktu „moja tożsamość jest podważana”. Często dotyka osoby, które lubią się wyróżniać albo których orientacja seksualna nie jest akceptowana w najbliższym otoczeniu. Towarzyszy temu poczucie, że ktoś podważa ich tożsamość. Pamiętaj, że ludzie zawsze będą gadać. Najważniejsze, byś rósł/rosła w tym, co jest dla Ciebie dobre. Kiedy przestaniesz się tego bać i nabierzesz odwagi, mogą minąć nawracające problemy z rwą kulszową. Polecam Ci webinar Stawianie granic, który może być pomocny w tej kwestii.

Gdzie występuje rwa kulszowa?

Jeżeli żaden z powyższych tematów Cię nie dotyczy, rozpatrz jeszcze rwę kulszową pod kątem miejsca, w którym się pojawia.
  • Zewnętrzna strona uda – pęcherzyk żółciowy – skrywana uraza. Komu nie możesz wybaczyć?
  • Część przednia uda – żołądek – chęć złapania czegoś. Pragnienie miłości, uwagi, dotyku.
  • Wewnętrzna część uda – wątroba i nerki – konflikty na tle seksualnym, dużo złości. To bardzo obciążające tematy. Mimo wszystko można je przepracować, poprosić o pomoc, wyjść z roli ofiary.
Jeśli mowa już o seksualności, to rwa kulszowa jest z nią bardzo często powiązana. Może wystąpić, kiedy zgadzamy się na seks, choć tego nie chcemy (ale obawiamy się odmówić), albo gdy my chcemy zbliżenia, ale partner(ka) odmawia.

Poczucie własnej wartości

Wszystkie konflikty emocjonalne związane z układem ruchu i kręgosłupem są związane z niskim poczuciem własnej wartości. Dlatego dobrze jest zastanowić się nad tym, co myślisz o sobie i wierzysz w siebie. Z rwą kulszową wiążą się takie konflikty jak:
  • „Nie dam rady”
  • „Jestem do niczego”
  • „Jestem przeciążona”
  • „Upokorzono mnie”
  • „Nie jestem dość dobra”.

Rwa kulszowa – co robić?

Podsumowując: w przypadku rwy kulszowej najlepiej jest zadbać o adekwatną samoocenę i poczucie własnej wartości. Za nią pójdzie odwaga do zmian. Zniknie konflikt decyzji czy poczucie, że nie możesz albo nie chcesz gdzieś iść. W trudniejszych sytuacjach związanych ze strefą seksualną zawsze warto udać się do specjalisty, poprosić o pomoc. Temat rwy kulszowej oraz innych problemów związanych z kręgosłupem i układem ruchu poruszam szerzej w webinarze Ciało w ujęciu Totalnej Biologii. Dowiesz się z niego m.in. jak na kręgosłupie odbijają się historie rodzinne i przekonania rodowe, a także jak wyjść z roli ofiary, zaufać, odpuścić – i tym samym pozbyć się chronicznego bólu.
Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*