Na zespół chronicznego zmęczenia wpływa permanentny stres i niezdrowy styl życia. Stresem dla organizmu są nie tylko zewnętrzne sytuacje w pracy czy w domu, ale również wypierane emocje, które pochłaniają Twoją energię.
Praca ponad siły, robienie wszystkiego kosztem snu i własnego odpoczynku to popularny scenariusz, gdy gonimy za coraz lepszym życiem. Warto jednak się zatrzymać, nim doprowadzimy się do ściany. A jeżeli czujesz wyczerpanie mimo diety, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu, tu trzeba zająć się swoimi emocjami.
Zobacz, jakie konflikty emocjonalne mają związek z wyczerpaniem w Totalnej Biologii.
Bycie złapanym w pułapkę
Wyczerpanie wiąże się z poczuciem bycia złapanym w pułapkę. Jedna z moich klientek przy pracy z Wewnętrznym Dzieckiem dotarła do wizji, w której stała sama w lesie, nikt jej nie widział ani nie słyszał. Była sparaliżowana.
To obrazuje poczucie oddzielenia od stada, a ono w Totalnej Biologii odpowiada za wyczerpanie. Jeżeli będziesz bez sił, nie pobiegniesz w nieodpowiednim kierunku, nie oddalisz się od potrzebnych Ci bliskich osób. W ten sposób organizm chce zapewnić Ci przetrwanie.
Osoby wyczerpane czują się oddalone od stada nie tylko w wizjach, a w codziennym życiu. Ci, którzy są – albo chcą być – z dala od swoich najbliższych, zaczynają odczuwać typowe dla chronicznego zmęczenia objawy: problemów ze snem, bólów mięśni i stawów, problemów z koncentracją, utraty wiary i sił, brak apetytu.
Często dotyka to osoby, które potrzebują wsparcia, bo są zmęczone robieniem wszystkiego samodzielnie. Ale mimo to boją się poprosić o pomoc – są przekonane, że „dadzą radę”. Zaobserwować to można u osób, które miały trudne dzieciństwo i od dziecka przyzwyczajone są, że o wszystko muszą zadbać same.
Niektórzy chętnie wyciągnęliby ręce po pomoc, ale ciągle spotykają ludzi, którzy tylko od nich biorą. W takim przypadku zachęcam do odnalezienia źródła tych schematów i ich przepracowania, żeby sytuacja przestała się powtarzać.
Rozwiązywanie problemów, których nie ma
Do wyczerpania prowadzi też tworzenie historii – czyli snucie w głowie scenariuszy „A co, jeśli…”. Dopisywanie choroby do odczuwanego bólu, martwienie się o to, jak dzieci sobie poradzą w życiu, zastanawianie się, co ludzie o nas myślą.
Rozwiązywanie problemów, których nie ma tu i teraz, męczy organizm i prowadzi do stanów depresyjnych czy bezradności. Nie mamy możliwości przygotować się na wszystko. Ważne, aby ufać życiu, nie przyspieszać biegu wydarzeń i działać dopiero wtedy, gdy problem się faktycznie pojawia. Inaczej jesteśmy ciągle w sytuacji stresowej.
Warto też zwrócić uwagę na konflikt kierunku w Totalnej Biologii. Czy jesteś zadowolona ze swojego związku czy pracy? Wiesz, dokąd zmierzasz w życiu, czy jesteś w ciągłym konflikcie? Miotanie się, którą drogą iść, wyczerpuje organizm. Prowadzi też do bezsilności, obniżenia poczucia wartości i strachu, że zaraz wszystko stracimy. W tym przypadku pojawia się konflikt związany z mięśniami: jeżeli coś zrobię, to zginę. Szukamy tu wydarzenia, które zapoczątkowało takie przekonanie.
Jeżeli jesteś chronicznie zmęczona, sprawdź też, czy widzisz coś znajomego w słowach:
- przegapiłam coś,
- źle wybrałam pracę/męża,
- nie mogę cofnąć czasu.
Współuzależnienie od rodzica a wyczerpanie
Do chronicznego zmęczenia mają tendencję osoby, które żyły – lub wciąż żyją – w symbiozie z rodzicami. Jeżeli dziecko nie jest nauczone samodzielności, to przerasta go funkcjonowanie w świecie i to powoduje wyczerpanie. Budowanie w dziecku współzależności staje się dla niego przekleństwem. Zdrowa relacja rodzic-dziecko opiera się na wzajemnym szacunku, miłości, wzmacnianiu autonomii.
Rozpatrz tę sytuację zarówno w przypadku siebie i swojego dziecka, jak i Ciebie w odniesieniu do swoich rodziców.
Jak sobie pomóc przy chronicznym zmęczeniu?
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak siebie wesprzeć przy wyczerpaniu:
- Proś o pomoc.
- Jeśli wpadasz w schematy i napotykasz tylko osoby, które biorą, przyda się praca terapeutyczna.
- Pomyśl: czy masz poczucie przynależności? Czujesz się akceptowana?
- Żyj tu i teraz, realizuj aktualne zadania.
- Jeżeli tworzysz historie, pytaj siebie: czy problem jest faktycznie dziś czy mogę odpuścić?
- Upewnij się, że wiesz, dokąd dążysz i jaka jest Twoja droga.
- Zaopiekuj się Wewnętrznym Dzieckiem – praca głęboka pomaga dotrzeć do emocji stojących za wyczerpaniem. Niedługo będzie dostępna kolejna edycja warsztatu Praca z Wewnętrznym Dzieckiem. Obserwuj mnie na Instagramie, a nie przegapisz terminu.
- Obejrzyj webinar Okiełznać stres, który pomoże Ci dotrzeć do źródła Twojego stresu i odzyskać siły.
Moja praktyka terapeutyczna pokazuje mi jasno: dieta, zioła i suplementy są skuteczne, ale niewiele zdziałają, jeśli pominięta zostanie praca z emocjami. Ale bywa też odwrotnie: niektórzy po trudnych doświadczeniach są w tak ciężkim stanie, że zanim zaczną terapię, potrzebują wzmocnienia dietą i ziołami.
Zachęcam Cię do holistycznej opieki nad samą sobą – w ten sposób wyjdziesz w wyczerpania i odzyskasz siły do życia!
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.