Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od wielu czynników. Jednak najważniejszym z nich jest bez wątpienia dostarczanie mu odpowiedniej ilości wody. Płyn ten stanowi aż 70 procent masy ciała. Woda wpływa na prawidłowe działanie wielu organów, ponadto odpowiada za przebieg najważniejszych procesów zachodzących w ciele każdego człowieka. To właśnie dzięki niej jelita mogą wchłaniać najpotrzebniejsze składniki odżywcze. Woda wspomaga także działanie enzymów trawiennych. Warto więc, aby tego drogocennego płynu nigdy nie zabrakło w organizmie.
Dlaczego trzeba pić wodę?
Co daje dobre nawodnienie organizmu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Pozwala to na uniknięcie odwodnienia, które potrafi być bardzo niebezpieczne dla organizmu.
Ciało człowieka składa się w 60-70 procentach z wody. Wartości te mogą być różne i zależą od takich czynników jak płeć, budowa ciała czy wiek. Spadek ilości tego płynu nawet o kilka procent może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Utrata wody jest całkowicie naturalnym procesem. Wydala się ją z potem, moczem, a także podczas oddychania w postaci pary wodnej. Woda „ucieka” z organizmu również wskutek procesów metabolicznych zachodzących w organizmie, a także innych procesów fizjologicznych.
Braki wody można uzupełnić pijąc zdrowe płyny, co stanowi 70-80 procent dziennego zapotrzebowania, a także spożywając posiłki, które uzupełniają resztę. Ważne, aby robić to regularnie w ciągu dnia i niezbyt dużymi porcjami. Bardzo ważny jest fakt, że z wiekiem spada pragnienie człowieka. Osoby starsze nie przyjmują tylu płynów, co dzieci i dorośli. Brak odpowiedniej ilości wody jest z kolei prostym krokiem do odwodnienia. Warto więc dbać o regularne nawadnianie organizmu w każdym wieku, szczególnie w upalne, letnie dni, kiedy ciało szybciej pozbywa się płynów. Najbardziej narażone na utratę wody oraz elektrolitów są osoby starsze, a także małe dzieci, u których ryzyko odwodnienia jest wyższe.
Jakie są objawy odwodnienia?
O odwodnieniu organizmu można mówić wtedy, gdy człowiek przyjmuje mniej płynów, niż jest przez niego wydalanych. Wodę najszybciej traci się w gorące, letnie dni czy podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Bardzo niebezpieczne jest także zatrucie organizmu. Z wymiotami i biegunką z organizmu ubywa jednocześnie dużo wody oraz elektrolitów, które należy w szybkim tempie uzupełniać. Bardzo ważne jest również, aby pilnować tego, ile dziennie płynów jest przyjmowanych. Dorosły człowiek powinien w ciągu doby przyjąć od 2 do 3,5 litra wody.
Oczywiście wartości te mogą być różne w zależności od trybu życia czy warunków atmosferycznych. Płyny, oprócz dostarczania wody, przekazują do organizmu również ważne pierwiastki, takie jak sód, magnez, chlorki czy potas. Najskuteczniej organizm nawadniają mineralna woda niegazowana, świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców, a także herbaty ziołowe.
Zmniejszony poziom wody w organizmie może doprowadzić do odwodnienia. Najczęstszym objawem tego zjawiska jest pragnienie. Oznacza to, że organizm domaga się wody, którą jak najszybciej należy dostarczyć. Ponadto istotnym sygnałem odwodnienia organizmu jest zagęszczony mocz, który najczęściej przyjmuje barwę ciemnożółtą lub pomarańczową. Organizm, starając się zatrzymać płyny, zagęszcza mocz i wydala jego mniejsze ilości. Odwodnieniu bardzo często towarzyszy także apatia, senność oraz ogólne uczucie osłabienia. Ponadto osoba, która spożywa za mało płynów może cierpieć na bóle głowy oraz mierzyć się z napięciem nerwowym, rozdrażnieniem i spadkiem koncentracji.
Jak nawadniać organizm od środka?
Teraz już wiesz, dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne. Warto więc teraz dowiedzieć się więcej, jak można skutecznie nawodnić organizm. W dostarczaniu organizmowi wody najskuteczniej pomagają tzw. zdrowe płyny. Jednak niektóre pokarmy również zapewniają człowiekowi duże ilości tego ważnego płynu. Istnieje również jednak grupa produktów, które „wyciągają” wodę z organizmu. Należą do nich sól oraz wszelkie artykuły żywnościowe z dużym jej poziomem, pokarmy wysokobiałkowe, a także mocna kawa czy herbata. Warto więc zadbać o to, aby produkty te stanowiły niewielki element codziennej diety.
Aby zapewnić organizmowi dzienną, niezbędną ilość wody, warto skorzystać z kilku wskazówek, które z pewnością pomogą w dostarczaniu tego płynu nawet osobom, które nie przepadają za wodą. Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w butelkę wody, najlepiej taka wielokrotnego użytku. Na rynku można znaleźć wiele butelek filtrujących, które są bardzo poręczne.
Dzięki temu można mieć zawsze butelkę wody (a jeszcze lepiej: termos z ciepłą wodą) w pracy, w samochodzie czy na siłowni. Jeżeli regularne spożywanie wody stanowi dla kogoś problem, warto zainstalować sobie aplikację, która będzie przypominała o tej czynności. Można również zaznaczyć na dzbanku czy butelce poziomy wody oraz zapisywać godziny, w których się ją spożywało. Tu pomocne jest też podejście do sprawy holistycznie, z uwzględnieniem emocji, o czym przeczytasz w dalszej części tekstu.
Co daje dobre nawodnienie organizmu?
Przebywając w pracy można łatwo zapomnieć o regularnym piciu wody. Warto więc postawić koło siebie szklankę oraz butelkę o takiej pojemności, jaką zwykle wypija się podczas pełnienia obowiązków służbowych. Kolejnym sposobem na uniknięcie odwodnienia jest wypicie szklanki wody zaraz po przebudzeniu, najlepiej ciepłej i z dodatkiem cytryny. Spowoduje to pobudzenie układu pokarmowego oraz rozbudzi organizm i nawodni go od samego rana. Specjaliści polecają również picie szklanki wody przed snem. Pozwoli to oczyścić układ pokarmowy, ułatwi zasypianie oraz obniży ciśnienie krwi.
Ciepła woda – zwłaszcza spożywana rano – odgrywa w diecie niezwykle istotną rolę i stosuje się to rozwiązanie od dawna. W medycynie chińskiej również ma ona bardzo duże znacznie i nie można się temu dziwić – ciepła woda ma naprawdę wspaniałe właściwości, o czym przeczytasz we wpisie: Ciepła woda mocy doda.
Ważne jest również, aby pić dużo wody w sytuacjach jej dużej utraty, czyli podczas upałów, przy katarze oraz gorączce, przy zatruciach pokarmowych, a także podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dotyczy to szczególnie małych dzieci oraz osób starszych, których organizmy są szczególnie narażone na odwodnienie.
Dużo osób ma problem z piciem wody. Tłumaczą się tym, że nie ma ona smaku i nie czerpią z jej spożywania żadnej przyjemności. W takiej sytuacji warto dodać do wody trochę ziół, miodu lub cytryny. Bardzo dobrą alternatywą dla zwykłej wody mineralnej są herbaty ziołowe. To, co daje odpowiednie nawodnienie organizmu to także owoce i warzywa, zawierające dużą ilość wody. Szczególnie latem warto po nie sięgać, ponieważ potrafią świetnie nawodnić organizm. Produkty takie jak arbuz, pomidor czy ananas składają się w około 90 procentach z wody.
Ale niechęć do picia można też interpretować na gruncie emocjonalnym.
Nawodnienie: aspekt emocjonalny
W swojej pracy często spotykam osoby, które mają problem z piciem wody. Woda im nie smakuje, zapominają pić, a potem cierpią na różne dolegliwości – takie jak zawroty głowy, senność, brak energii. Czasem taki stosunek do wody ma podłoże emocjonalne. Symbolicznie woda to mama, a więc warto wrócić do relacji z mamą i przekonać się, jakie emocje się z nią wiążą.
O piciu wody powinny też pamiętać osoby z zaburzeniami lękowymi. Odpowiednie nawodnienie jest istotne dla nerek, a w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej emocją przypisaną nerkom jest lęk. Jeśli więc organizm nie będzie odpowiednio nawodniony, może pojawić się więcej lęków – to z kolei osłabia nerki i błędne koło się zamyka. Jeżeli masz zaburzenia lękowe, spróbuj też pić ciepłą wodę (nie musi być to wrzątek), aby rozgrzać organizm i tym samym dać mu poczucie bezpieczeństwa.
Chcesz zgłębić te tematy? Polecam Ci webinary, do których odnośniki znajdziesz na końcu tekstu. Pomogą Ci one zmienić swoje życie – od żywienia przez relacje, aż po samoakceptację. Po przepisy i wskazówki dietetyczne na temat nawodnienia zapraszam do e-booka Zdrowe nawodnienie.
Dlaczego picie wody jest ważne — podsumowanie
Woda to fundamentalny element organizmu każdego człowieka. Wpływa na zachodzenie wielu procesów fizjologicznych, poprawia koncentrację, stanowi też podstawowy budulec wielu narządów wewnętrznych, takich jak np. mózg. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody do organizmu jest niezwykle ważne, ponieważ można dzięki temu uniknąć odwodnienia. Ważne jest jednak, aby sięgać po mineralną wodę niegazowaną czy herbaty ziołowe i unikać słodkich napojów gazowanych, które dostarczają organizmowi głównie zbędne węglowodany oraz cukier w bardzo dużym, szkodliwym stężeniu.
Teraz już wiesz, dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne – zadbaj o nie już dzisiaj!
Sprawdź produkty, które mogą Ci pomóc
- BESTSELLER!
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.