Jaką rolę pełnią zęby? W Totalnej Biologii – jak i biologii w ogóle – zęby służą nam do zdobywania pokarmu, obrony, złapania, pogryzienia, ataku.
Masz psa? Widzisz, jak czasem odsłania zęby. Matka podgryza swoje młode, by wyznaczyć mu granice. Tak to wygląda w świecie zwierząt, do którego należymy również my.
Jako dorośli ludzie nie gryziemy innych 😊 Do ostrzeżenia przeciwnika czy sprzeciwu służy nam słowo NIE. Jeżeli nie umiemy go wyrażać, mogą zacząć się problemy z zębami.
Masz sporą próchnicę, niszczące się szkliwo, choroby dziąseł? Zęby za wcześnie Ci wypadają? Często zdrowy ząb boli Cię przez jakiś czas bez powodu? Przeczytaj ten wpis – opowiem Ci o głównych konfliktach emocjonalnych związanych z zębami. Ich rozwiązanie pomoże Ci nie tylko cieszyć się pięknym uśmiechem, ale i lekkością na duszy.
Zęby – konflikt związany z przeżuciem kęsa
W Totalnej Biologii kęs oznacza nie tylko dosłownie jedzenie, ale też ogólnie przyjemność czy coś, co sprawia Ci radość.
Osoby, które mają problemy z zębami, często za dużo analizują, czy taki kęs im się należy. Może chodzić o ciastko do kawy, jak i o zmianę pracy na lepszą albo zrobienie czegoś dla siebie w czasie wolnym.
Im więcej analizujesz i mielisz coś w głowie, tym w większym konflikcie emocjonalnym jesteś. Dla Twojego zdrowia o wiele mniej szkodliwe będzie zjedzenie ze smakiem ciastka, niż analizy, czy cukier w nim zawarty nie zrujnuje stanu Twoich zębów.
Podobnie jest w przypadku pracy czy innej przyjemności. Jak często masz w głowie myśli: Zmieniłabym pracę, ale czy to mi się będzie opłacać? Poszłabym na lekcje tańca, ale mam tyle obowiązków…
W ten sposób odmawiasz sobie dobrego. A to często wskazuje na poczucie niskiej wartości – bo nie czujesz, że zasługujesz. To na tym tle mogą powstawać problemy z zębami.
Niskie poczucie wartości – jak jeszcze się objawia?
Niskie poczucie wartości nie dotyka tylko osób, które są ciche, wycofane i mają postawę „przepraszam, że żyję”. To często ci, którzy są bardzo pobudzeni, a na zwykłe wyrażanie przez kogoś zdania reagują jak na atak. Boją się krytyki i oceny, więc wolą zaatakować pierwsi.
Przy takiej postawie też często obserwuję problemy z zębami. Poczucie niskiej wartości jest przeszkodą do pełnego zdrowia psychofizycznego i naprawdę warto nad nim pracować.
Gdy ząb boli bez przyczyny
Zdarza Ci się, że ból zęba pojawia się bez przyczyny? Zastanów się: czy długo coś analizowałaś, a potem końcu przyszło rozwiązanie? Ból jest tu oznaką rozwiązanego konfliktu.
Tu dobrze sprawdzi się napisanie listu czy opowiadania, żeby uwolnić nagromadzone emocje. Co mnie bolało w duszy? Jakie zachowania mnie hamowały przed symbolicznym złapaniem kęsa?
Zęby – relacje z rodziną
Stan zębów pokazuje nam też relacje z rodziną: rodzicami, dziadkami. Według twórcy metody Recall Healing każdy z zębów może nas prowadzić do relacji z matką czy ojcem. To właśnie tam mają źródło problemy z wyrażaniem swojego zdania, mówienia NIE i poczuciem, że nie możemy się obronić.
Często jest też tak, że cała rodzina od pokoleń boryka się z próchnicą, paradontozą, chorobami dziąseł. To może być konflikt rodowy, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Przy takich problemach warto poszukać w rodzie, zwłaszcza pod kątem tego, jakie były relacje.
Jest to jednak coś, co polecam robić na samym końcu. Głównym obszarem do pracy jest podniesienie poczucia własnej wartości, asertywności, pozbycia się własnych masek i mechanizmów obronnych, które powstały podczas dorastania. Jeżeli tego nie zrobimy, praca z drzewem rodowym nie będzie miała aż takiego znaczenia.
Próchnica według Totalnej Biologii
Jednym z najczęstszych problemów z zębami jest próchnica. Chcesz wiedzieć, jak to wygląda z perspektywy Totalnej Biologii?
Zapytaj siebie: co Cię zżera od środka, a czego nie mówisz? Mielisz coś w głowie, wiele byś chciała zrobić, ale nie robisz tego z różnych przyczyn. Kiedy zgłębisz temat, może się okazać, że kryje się tam nienawiść czy uraza – głównie związana z relacjami z innymi.
Duża próchnica pokazuje też oddalanie się od siebie, poczucie samotności, poczucie bycia gorszym. Znowu wracamy więc do niskiego poczucia własnej wartości, który najbardziej szkodzi nie tylko zębom, ale w ogóle Twojemu zdrowiu.
Co polecam przy problemach z zębami?
Problemy z zębami to bardzo obszerny temat. Jednym z głównych czynników, które mogą Ci pomóc, to wzmocnienie poczucia własnej wartości. Wesprą Cię w tym rzeczy, które bardzo się ze sobą wiążą – jeśli zaczniesz robić jedno, naturalnie wpłyniesz na kolejne aspekty:
- ćwiczenie asertywności, wyrażanie swojego zdania
- uwolnienie się od lęków
- przerobienie relacji z rodzicami
- odzyskanie kontaktu z ciałem.
Gorąco polecam Ci też webinar Zęby w Totalnej Biologii, w którym omawiam konkretne konflikty emocjonalne stojące problemami z zębami. Obejrzyj go, jeśli doskwierają Ci np.
- problemy z zębami mlecznymi u Twojego dziecka
- problemy z zębiną
- zęby mleczne wypadające zbyt wcześnie lub późno
- ropień zęba
- przedwczesne wypadanie zębów stałych
- co oznaczają zęby – od jedynek do ósemek
- parodontoza.
Omawiam też konflikty związane z konkretnymi zębami! Są osoby, które mają problemy tylko z czwórkami, szóstkami, ósemkami. Jak to interpretować? Sprawdź więcej w webinarze: Zęby w Totalnej Biologii.
Niektóre procesy związane z zębami trudno zatrzymać, ale pracę nad sobą zawsze warto wykonać – w ten sposób możesz wyciszyć objawy, pomóc swojemu dziecku, które nie będzie niosło problemów dalej, oraz poczuć się lepiej mentalnie.
Nie przekreślaj swoich szans na piękny uśmiech i życie bez bólu. Zawsze warto szukać rozwiązań!
Sprawdź, które webinary mogą Ci pomóc
- NOWOŚĆ!
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!