Zaparcia według Totalnej Biologii – poznaj problem od strony emocji

Co Totalna Biologia mówi o zaparciach? Jakie wnioski mam na temat tej dolegliwości po setkach konsultacji, które przeprowadziłam w gabinecie? Z tego wpisu dowiesz się, co może być przyczyną emocjonalną problemów z wypróżnieniem, co warto przepracować i jak wesprzeć się dietą.

Problemy z wypróżnianiem? Nie kombinuj z jadłospisem

Jeśli już mowa o diecie – podstawą jest różnorodne jedzenie. Ludzie nagle zaczynają mieć zaparcia i biegunki właśnie wtedy, kiedy zaczynają kombinować z  jadłospisem i np. wykluczać składniki. Przejście na dietę często oznacza zupełną rezygnację z cukru i pszenicy, a to produkty o działaniu nawilżającym, dzięki czemu treść pokarmowa łatwiej przemieszcza się po przewodzie pokarmowym.

Moje doświadczenia gabinetowe pokazują, że skrajności są bardziej niebezpieczne niż normalna ilość każdego składnika w diecie. Zdrowa dieta to dieta różnorodna! Zaparcia może powodować samo wstrzymywanie się przed jedzeniem, pomimo że ślinka cieknie.

Wiadomo jednak, że nadmiar czy kompulsja w jedzeniu też nie będzie nam służyć, ale to temat na inny wpis. Wszędzie potrzebna jest równowaga.

Jakie produkty pomagają na zaparcia?

Wiesz już, że w przypadku zaparć ważne są produkty o działaniu nawilżającym. Będą to np.: szparagi, migdały, nasiona sezamu czarnego i zwykłego, śliwki, suszone owoce, jajka, wieprzowina, mięso kaczki, gruszki, soczysty arbuz lub melon. Tradycyjna Medycyna Chińska zaleca też czarny sezam, czerwoną fasolę, miód, orzechy włoskie i pędy bambusa.

Przy zaparciach istotna jest dieta bogata w błonnik, a ten znajduje się w m.in.: pieczywie ciemnym (z pełnego ziarna),kaszy gryczanej, kaszy jaglanej, ryżu brązowym, płatkach owsianych i jęczmiennych, suszonych śliwkach, morelach i rodzynkach, siemieniu lnianym czy świeżych owocach, a także otrębach pszennych i warzywach strączkowych.

Pamiętaj, by jeść też fermentowane produkty mleczne (mają bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego): jogurty, kefiry, zsiadłe mleko. Idealne będą kiszonki oraz odpowiednia ilość płynów – brak nawodnienia szybko da o sobie znać w postaci zaparć.

Jednym ze sposobów na zaparcia jest picie po obudzeniu szklanki (do wyboru): letniej wody, soku z warzyw albo owoców, kefiru albo kwaśnego mleka. Spróbuj też pić rano pół szklanki soku z kiszonej kapusty albo pół szklanki wody przegotowanej z rozpuszczoną łyżeczką miodu (najlepiej przygotować to wieczorem na rano).

Na rozruszanie zastoju w jelitach dobrze wpływa aktywność fizyczna. Pamiętaj więc o dawce ruchu – zwłaszcza jeśli pracujesz umysłowo, np. przy komputerze.

Zaparcia według Totalnej Biologii

Sama dieta może niewiele zdziałać, jeżeli przyczyną Twoich zaparć są konflikty emocjonalne. Jeżeli pomimo stosowania różnych sposobów Twoje problemy z wypróżnianiem nie mijają, warto przyjrzeć się emocjom.

Moja praca gabinetowa pokazuje mi, że zaparcia często pokazują lęk przed śmiercią. Czy taki lęk Ci towarzyszy? A może obawiasz się śmierci kogoś bliskiego? Co czuła Twoja mama w trakcie ciąży z Tobą i pierwszym okresie Twojego życia? To kwestie, które na pewno warto rozważyć.

Sprawdź webinary, które mogą Ci w tym pomóc:

Wyżej wspomniałam, jak ważne przy odpowiednich wypróżnieniach jest nawodnienie. A czy wiesz, że niewyrażona złość może powodować wewnętrzny ogień i tym samym wysuszać płyny? Dlatego tak ważne jest, aby być w kontakcie ze swoją złością i wyrażać ją zdrowo – zdrowo dla siebie i dla otoczenia. Weź udział w warsztacie, dzięki któremu nauczysz się to robić: Uwolnij złość!

Zaparcia mogą się też wiązać ze wstrzymywaniem się przed czymś – często się okazuje, że to jest właśnie wstrzymywanie się przed złością, której nie można było wyrazić. Ale ma to też inne interpretacje, np. „Coś zatrzymałam, nie chcę czegoś puścić”. Może to jakaś wizja życia? Pieniądze? Może bliska osoba, która odeszła? Ta ostatnia rzecz prowadzi nas do nieprzerobionej żałoby, będącej kolejną przyczyną zaparć. Czy pozwoliłaś sobie przeżyć emocje, które wiązały się ze stratą?

Zaparcia a problemy z tożsamością

Zaparcia to również konflikt tożsamości w obrębie własnego terytorium. Zwierzęta przy pomocy kału znaczą swoje terytorium: przenosząc to na naszą codzienność, możemy zadać sobie pytania o tożsamość. Gdzie jest Twoje miejsce? Kim jesteś tam, gdzie jesteś? Czy masz poczucie własnej tożsamości?

Czy masz miejsce, gdzie tę tożsamość możesz pokazać, a może tłumisz siebie, problemy i emocje z przeszłości, czyli nie chcesz ich puścić? Pomyśl, kiedy ostatnio pozwoliłaś sobie na bycie sobą, czułaś się wolna. Jeśli było to dawno albo nigdy – co Cię powstrzymuje?

Zaparcia a konflikty jelita grubego

Jeżeli powyższe tematy Cię nie dotyczą, w przypadku zaparć możesz rozpatrzyć konflikty związane z jelitem grubym. Są to między innymi:

  • zostałem oszukany i nic nie mogę z tym zrobić,
  • ktoś zachował się obrzydliwie,
  • gówniana sprawa,
  • zdrada, której się nie spodziewałem,
  • złość nie do strawienia,
  • niesprawiedliwa kara,
  • konflikt brudu, świństwa a także fekalii, stolca itp.

Więcej o jelicie grubym w Totalnej Biologii dowiesz się z wpisu: Jelito grube w Totalnej Biologii. Zaparcia, biegunki, zapalenia jelita.

Zaparcia u dzieci

W przypadku zaparć u dzieci ważne jest dotarcie do emocji dziecka, ale można szukać też w emocjach mamy. Tu pracować może nieprzerobiona żałoba, nadużycie siły wobec dziecka, a także potrzeba zatrzymania czegoś. Dzieci powinny też mieć możliwość symbolicznego znaczenia swojego terenu – jeśli rodzic ma z tym problem, cechuje go perfekcjonizm, może to skutkować zaparciami u dziecka.

Odcinek na YouTubie poświęcony przyczynom zaparć u dzieci znajdziesz na kanale Totalna Biologia a dzieci.

Inne konflikty związane z zaparciami

Metoda Recall Healing podsuwa jeszcze trzy możliwe przyczyny zaparć:

  • nie umiesz odpuścić komuś w rodzinie – zwłaszcza sprawy, którą uważasz za obrzydliwą;
  • obawiasz się, że nie zrobisz wszystkiego idealnie, chciałabyś być doskonała;
  • aktywny konflikt rozłąki – jesteś od kogoś daleko, ale chcesz utrzymać tę relację.

Jak sobie poradzić z zaparciami? Podsumowanie

W przypadku zaparć zadbaj o:

  • przepracowanie lęku przed śmiercią – pomocny będzie webinar Nie lękaj się
  • odpuszczanie, puszczanie emocji, niewstrzymywanie się
  • przerobienie żałoby
  • pracę ze złością – polecam warsztat Uwolnij złość!
  • wprowadzenie w życie wskazówek z webinaru Potrzeby fizjologiczne
  • różnorodną dietę, bez kombinowania
  • odpowiednie nawodnienie
  • jeśli problem dotyczy dziecka, obejrzyj odcinek na YouTube: Zaparcia u dzieci.

Zanim zaczniesz jeść suplementy diety na zaparcia, zadbaj o swój styl życia i emocje. To może przynieść świetne rezultaty – znikną nie tylko problemy z zaparciami, ale i Twoje samopoczucie zmieni się na lepsze.

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz